2024.12.04. 12:06
Szajol: harminc éve történt Magyarország egyik legsúlyosabb vasúti tragédiája
Odafigyeléssel elkerülhető lett volna a 31 életet követelő vasúti baleset. A Szajolon szolgálatot teljesítő vasutasok több mulasztást is elkövettek.
A szolgálati ház helyére egy emlékművet emeltek, amelyet Kő Pál szobrászművész és Balikó Gyula iparművész alkotott
Forrás: Új Néplap
Fotó: Mészáros János
A magyar vasútközlekedés talán legsötétebb napja 1994. december 2-a: egy Debrecen felől érkező gyorsvonat Szajolnál 16.45-kor 112 kilométeres sebességgel kisiklott, és a szerelvény több kocsija szinte berobbant a vasútállomás épületébe és egy lakóházba. A Hajdú-bihari Napló annak idején több anyagban is részletesen foglalkozott a szajoli vasúti balesettel, ezekből szemlézett a haon.hu, hogy a tragédia 30. évfordulóján minél teljesebb képet adhasson a katasztrófa nagyságáról.
A 15 óra 17 perckor Nyíregyházáról induló gyorsvonat villanymozdonya mögé hét, szinte zsúfolásig megtelt – péntek volt aznap, így sok diák igyekezett haza – személykocsi volt kapcsolva. Olyan sokan utaztak a nyíregyi gyorson, hogy Debrecenben sok utas lemaradt, mert nem fértek fel a szerelvényre – mint ahogy az később kiderült, ők voltak a szerencsések...
A rosszul átállított váltó miatt Szajolnál a gyorsvonat mozdonya és az első kocsi a nagy lendület miatt továbbhaladt az első vágányon, a második vagontól azonban belerohant az állomásépületbe, átrobogott a restin, majd teljesen összeroncsolódva a trafikban állt meg. A harmadik kocsi letarolta a peront és kidöntött egy felsővezeték-tartó oszlopot is, majd keresztbe fordult. A negyedik vagon belerohant az állomás mellett lévő kétszintes, vasutas szolgálati házba, amit félig lerombolt. Az ott lakók a romok alatt rekedtek. Az ötödik és a hatodik kocsi is kisiklott, de azok nem károsodtak komolyabban. A leomló falak maguk alá temettek egy vagont, amely teljesen megsemmisült. Hogy benne hány halott lehetett, senki sem tudta, a helyzet annyira reménytelennek tűnt, hogy meg sem kezdték a mentést. Az állomás félig összeomlott, több kocsi szétroncsolódott. A helyszínen 27-en vesztették életüket, 4-en a kórházban haltak meg, 52-en pedig megsebesültek, többen súlyosan.
Szajoli vasúti baleset: segített, aki tudott
Összesen 40 mentőautó, 12 tűzoltókocsi, 8 műszaki mentőszer és egy tűzoltódaru érkezett a helyszínre. Riasztották a polgári védelmet és a hadsereget is, de a szajoliak is segítettek, ahol tudtak. A roncsokat a műszakiak csak az ötödik vágánytól tudták megközelíteni. Egy felborult kocsiban a baleset után csaknem három órával is találtak még élő embert.
A halottakat a váróterem kövezetére fektették, a sebesülteket elszállították.
A mentés óriási erőfeszítéssel folyt, de nehezítette, hogy nem tudták megközelíteni a kisiklott szerelvényt a leszakadt villamos felsővezetékek miatt, így nem tudták daruval megemelni a vagonokat. A mentés leginkább a harmadik kocsira összpontosult, amelyben még fél nyolckor is találtak élő embert. A sérülteket a szolnoki, törökszentmiklósi, karcagi, mezőtúri és ceglédi kórházakba szállították.
Gyermeksikoly hallatszott
Fodor Jánosné Szegedre utazott volna. Ő viszonylag könnyen megúszta a balesetet, zúzódásokkal, bordasérüléssel. Így emlékezett vissza: „Nagyon sokan voltak a vonaton. Kisújszállásig egy forintot sem lehetett volna elejteni. A baleset előtt úgy éreztem, mintha hirtelen fékezett volna a vonat, aztán mindenütt por volt, mintha kiütötték volna az ablakot.
Gyermeksikoly hallatszott, a szomszéd fülkében gyerekek utaztak.”
Én azért nem sérültem meg nagyon, mert minden rám esett. A vonat az épületben állt meg. Az egész kép úgy festett, mintha bombatámadás után lennénk. Iszonyatos volt, rettenetes. Kimásztam valahonnan, nem is tudom, hogy honnan. Arra emlékszem, hogy aki csak tudott, menekült.
Z. Ildikó Szolnok megyében lakott, zúzódásokkal, és sok sebbel élte túl a balesetet.
„Karcagon szálltam fel a vonatra. Nagyon sokan voltunk, rengetegen álltak. Arra figyeltem fel, hogy a fülke furcsán mozogni kezdett, és az egész vagon pörögni kezdett velünk. A kezemmel próbáltam magam védeni. Aztán elestünk, alattam is voltak emberek, rám is zuhantak. Rengeteg por volt körülöttünk. Nekem is segítettek emberek, én is próbáltam segíteni rajtuk.
A mellettem lévő asszonynak szétrepedt a lába.”
Utazott velünk egy olyan férfi, aki a műtétje után igyekezett haza, nemrég kapott új vesét. Nem tudom, hogy vele mi történt. Én megláttam, hogy lyukas a vagon teteje, és ott másztam ki.
Baki Pál Ceglédről az elsők között próbált segíteni: „Mi jöttünk ide elsőként, húztuk ki az embereket, vittük, volt, aki bicegett a lábán, haladt, másokat nem lehetett felismerni, eltűnt az arcuk.”
Barkó Attila, 29 éves leveleki lakos, aki az öccsével együtt utazott a fővárosba, elmondta, hogy abban a vasúti kocsiban ült, amelyik az állomásépület melletti lakóházba vágódott. Erős rándulást tapasztalt, majd nekicsapódott a fülke falának. Az eszméletét nem vesztette el, és hangosan próbálta nyugtatni testvérét. Az oldalára fordult vagonon később egy rést fedezett fel, amelyen sikerült kimásznia. Többek segítségével jutott le a földre, és bevitték a váróterembe, ahonnan a mentők a kórházba szállították. Az öccse hasonló módon élte túl a katasztrófát.
A Barkó fivéreknél súlyosabban sérült meg az a 21 éves egyetemista, aki Debrecenből vonatozott Budapestre. Emlékei szerint a robogó vonat egyszer csak nagyot rándult, kialudtak a fények, majd újabb rándulások következtek. Arra eszmélt, hogy egy falnál fekszik. Segítségért kiabált, és mintegy 10 perc elteltével egy férfi annyira megbontotta a törmeléket, hogy a támogatásával sikerült kimásznia. Még aznap éjjel több törése miatt megműtötték.
Több mulasztás vezetett a katasztrófához
Már a vizsgálatok megkezdése előtt bizonyossá vált, hogy a második vágányról az elsőre vezető váltóval történt valami, ami a balesetet okozta.
Néhány nappal a tragédia után már az is világossá vált, hogy a Szajolon szolgálatot teljesítő vasutasok több mulasztást is elkövettek, aminek az lett a végeredménye, hogy az ominózus váltót felvágták, amelyen az áthaladó vonat kisiklott.
Sz. Ferenc váltókezelőt a Jász-Nagykun Szolnok megyei bíróság öt és fél évi, F. István tolatásvezetőt kétévi, I. Ferenc kocsirendezőt másfél évi fogházbüntetésre ítélték.
Szajolban a vonat által lerombolt vasútállomást másfél hónappal a baleset után helyreállították.
A szolgálati ház azonban olyan súlyosan sérült, hogy azt teljes egészében le kellett bontani, a helyére egy emlékművet emeltek, amelyet Kő Pál szobrászművész és Balikó Gyula iparművész alkotott. Az emlékművön az alábbi felirat olvasható: „Öregedni ők nem fognak, mint azok, akik megmaradtak, aggkor nem sorvasztja, utókor nem hibáztatja, amikor a Nap lenyugszik vagy a hajnal megérkezik emlékeink megőrzik őket.”
Krimi
- Holtan találták a Szlovéniában eltűnt magyar túrázót
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Több mint 150 tűzoltói beavatkozás volt karácsony első napján (videó)
- A meggyilkolt magyar nő holttestét egy angol városban találták meg
- A Roadpol-akció során közel kétszáz ember ellen indítottak eljárást