2 órája
Bukaresti napló a süllyedő hajóról
Nem csak a romániai forradalom kitörésének 35. évfordulója miatt érdemes kézbe venni a Bukaresti naplót, hanem azért is, hogy ma is tisztán láthassuk a keleti „bezzegország” fonákságait. Románia gyökereiben ugyanis nem változott semmit. Elég csak számba venni, milyen fajsúlyú nyíltan magyarellenes erők törtek elő a választásokon, akik ma a 35 éve kivégzett, hungarofóbiás Ceausescu babérjaira törnek. B. Kovács András: Bukaresti napló, 1978–1988 címmel megjelent emlékiratait Balázs D. Attila újságíró ajánlja az olvasók figyelmébe.
A Bukaresti napló hiteles képet ad a vörös diktatúra évtizedeiből (illusztráció)
Forrás: Shutterstock
A diktátor és a diktatúra szavak mai, teljes szabadságban és meglehetős jólétben élő szajkózóinak is hasznos olvasmány lehet B. Kovács András emlékirata, amely egy valós vörös diktatúra idején született, sőt annak is a legkegyetlenebb korszakában.
Hiszen ezek a diktatúrakiáltók, erdélyi magyarokat „románozók”, talán azzal sincsenek tisztában, hogy ha ez a napló a román titkosrendőrség, a Securitate kezébe kerül, szerzőnket vélhetően likvidálják – egy igazi diktatórikus rezsimhez illően.
Mert a kolozsvári születésű szerző kronologikusan és kendőzetlenül írt a fióknak a 70-es 80-as években a magyarellenes retorziókról, vagy a máig ki nem beszélt öngyilkosságokról, amelyekért döntően a román soviniszta-kommunista rendszer volt a felelős. B. Kovács a romániai magyar sajtó és az erdélyi magyar kultúrintézmények mérgezésének is a tanúja volt, hiszen minden a szeme előtt zajlott riporterként, műve ugyanakkor hitelesen írja le a megpróbáltatásokkal teli civil hétköznapokat is.
A Bukaresti napló éppen ezért egy valódi, dokumentumértékű kötet, amely amellett, hogy emlékeztet, görbe tükröt is tart a köztünk élő útszéli történelemhamisítók elé.