2021.11.12. 16:55
Nagyváradi civil szervezet is részt vesz egy nemzetközi környezetvédelmi projektben
A közelmúltban Szerbiában, pontosabban Magyarkanizsán tanácskoztak az 5 ország 1 folyó (5in1) projekt partnerei, melyben Romániából egyetlen civil szervezetként a nagyváradi Eco-Mountain Transylvania Egyesület vett részt. Elmélyítették a tudásanyagot és szellemi termékek kidolgozásán „ügyködtek” a jelenlevők.
Ciucur Losonczi Antonius
Székely-Farkas Tímea, a nagyváradi Eco-Mountain Transylvania Egyesület társalapítója és projektmedzsere, környezetgazdász lapunknak elmondta, hogy az 5 ország 1 folyó elnevezésű projekt konstruktív együttműködést valósít meg a Tisza vízgyűjtőjén osztozó országok – Ukrajna, Románia, Magyarország, Szlovákia és Szerbia – között. Több bevált gyakorlatra építve hatékony oktatási és képzési tevékenységet fejt ki. Mozgósítja a szennyezett területeken élő, sokszor hátrányos helyzetű iskolás fiatalokat (6–18 éves korosztály), hiánypótló szakmai ismeretekkel és oktatási segédanyagokkal támogatja a velük foglalkozó pedagógusokat. Mindez időszerű, hiszen a tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy a Tisza forrásvidékén élő gyerekek még nem látták tisztának a folyót, sőt, gyakran nekik kell levinni a folyópartra a háztartási hulladékot. „A projekt olyan szakemberek bevonásával kínál vonzó alternatívát a fiatalok számára, akik gyerekkori emlékeket őriznek a természetes, műanyagmentes állapotokról és motivációt éreznek azok visszaállítására. Az 5in1 projekt társadalmi szervezetek, cégek és oktatási intézmények segítségével valósul meg, a szellemi termékek fejlesztéséért öt országban összesen tíz partner felel” – magyarázta.
Székely-Farkas Tímea megjegyezte: az 5in1 partnereként az Eco-Mountain Transylvania Egyesület az erdélyi iskolák környezeti nevelőinek, igazgatóinak, illetve a környezeti neveléssel foglalkozó egyesületeknek, szervezeteknek tart több kisebb, intenzív multiplikációs rendezvényt. Ezek főleg Románia nyugati és délnyugati megyéiben valósulnak meg. A nyugati régió megyéiben 40 szervezet meghívását tervezik a projektidőszakban. A magyar nyelvű érdeklődők már hamarabb, a román nyelvű szervezetek pedig a nyelvi verzió elkészülte után vehetnek részt a rendezvényeken. „A Műanyag Műhely várhatóan nagy és jól mérhető hatást fejt ki az oktatási intézményekben. Eddigi műhelyfoglalkozások tapasztalatai alapján a gyerekeket elvarázsolja a műanyaggal való munka, a darálástól az olvasztásig minden érdekli őket, az pedig, hogy a foglalkozások végén saját készítésű tárgyakat vehetnek a kezükbe, szemléletformáló hatással bír. A hulladéktípusok megfelelő ismerete, a folyóból és a partokról összegyűjtött hulladék kreatív újrafelhasználása alapvető szerepet játszik abban, hogy megváltozzon a lakosság műanyagokhoz fűződő viszonya, és alapvető szemléletbeli változás következzen be a háztartási hulladékok keletkezése és kezelésre terén” – fogalmazott.
Megtudtuk tőle azt is, hogy a vajdasági összejövetelen részt vettek egy tiszai hajóúton, és feltérképezték a hordalékszigeten levő rengeteg mennyiségű szemetet. „A következő találkozónk valószínűleg Ukrajnában, a Tisza forrásvidékén lesz” – tette hozzá a környezetgazdász.