2022.03.03. 11:30
Közösségi hely, mely teret ad a kreativitásnak
A püspöki palota alagsorában működő FIX Makerspace az első és egyetlen hibrid közösségi iroda (coworking) és alkotótér (makerspace) Váradon és az északnyugati régióban. A részletekről Böcskei László megyés püspök, Posa Tibor projektmenedzser és a Romániai Vállalkozásokért Egyesület elnöke, Gönczi József beszélt a szerda reggeli sajtótájékoztatón.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
Böcskei László megyés püspök felidézte, hogy nem volt könnyű feladat megtalálni a püspöki palota alagsorának a helyes rendeltetését. Ez egy hatalmas tér ugyanis, a felszínen látható épület alatt húzódik teljes egészében, és sok mindenre alkalmas. Abból indultak ki, hogy a régi időkben is közösségi célokat szolgált, természetesen az akkori viszonyokhoz igazodva, másfelől pedig azt próbálták követni, hogy a püspöki palota a közösségért van, és azért újult meg, hogy lehetőségeket biztosítson arra, hogy az emberek találkozzanak egymással a jelenben, szembesüljenek a múlttal, és új utakat keressenek azért, hogy a jövőben kibontakozzon egy eredményes tevékenység. Korábban 240 üres hordót tároltak a pincében, és amikor ezek kikerültek onnan (a faanyagukból padlót ácsoltak), szembesültek azzal, hogy mekkora is igazából ez a tér. Többféle rendezvényt is szerveztek azóta ott, de azért mindig azt tartották szem előtt, hogy komolyabban kellene hasznát venni. Így jött létre a partneri kapcsolat a ROVE-val, s született egy olyan közösségi hely, mely teret enged a kreativitásnak. Ugyan egy kicsit más formában, mint a földszinten vagy az emeleten, de egy közösségnek a tagjai találkoznak egymással, és produkálnak valamit. Ezáltal is oda vonzzák az embereket, azokat, akik meg szeretnének valósítani valamit az életükben. Dolgozhatnak az ott levő műhelyekben, fejleszthetik a képességeiket, részt vehetnek képzéseken. A hely ugyanakkor nemcsak egy bizonyos csoport érdekeit képviseli, hanem nyitott mindenki előtt. Aki óhajtja, igénybe veheti a tereket – megismerkedik a környezettel és alkotómunkát végezhet. A ROVE csapatát pedig a fiatalok nevelésébe is bevonja a püspökség abból a szempontból, hogy főleg a végzős diákoknak, de másoknak is, megmutatják mindazt, ami abban a térben történik. Ezáltal pedig olyan információkhoz, tapasztalatokhoz juthatnak szakemberek segítségével a fiatalok, melyek segítenek nekik abban, hogy helyesen tovább tudjanak orientálódni az életben. „Úgy gondolom, az elődeink sem marasztalnának el minket azért, hogy egy ilyen tevékenység itt létrejön. Biztos, hogy Patachich Ádám püspök 1776-ban nem gondolt még ilyesmire, de az idők változnak, nekünk pedig feladatunk, hogy megőrizzük az örökséget és ugyanakkor úgy hasznosítsuk, hogy az eredménynek minél több embertársunk örüljön” – fogalmazott a főpásztor.

Gönczi József ROVE-elnök kifejtette, hogy a projektet az Interreg V-A Románia–Magyarország Program támogatta az Európai Regionális Fejlesztési Alapon keresztül, az Európai Unió és a két állam kormányának hozzájárulásával. A ROVE a vezető partner, együttműködő fél a debreceni INNOVA. A teljes költségvetés 960 ezer euró, melyből a ROVE-ra eső rész 500 ezer euró. A beszerzett eszközök értéke körülbelül 300 ezer euró, a maradék összegek pedig vállalkozásfejlesztési képzésekre, mentoringra fókuszálódnak.

A projekt 2019 decemberében kezdődött, tudtuk meg Posa Tibor projektmenedzsertől. A hely – mely az alagsornak csupán egy része – 700 négyzetmétert foglal el. Ennek a fele coworkingra lett kialakítva, a másik részében pedig öt műhely van. Nem hobbiszintű és nem a legprofibb gépekkel lettek felszerelve, hanem a kettő közé vannak „belőve”. Az öt műhely közül három már működik (fotóvideó-podcast stúdió, textilműhely hímző- és szegőgéppel, vasalókkal és 3D-s nyomtatószoba). A másik kettő, később beüzemelendő műhelyek a fa- és a fémmegmunkálók. Várnak főleg természetes személyeket, kisvállalkozókat, iskolásokat, illetve bárki jelentkezhet. A tereket bérelni lehet, többfajta opció létezik a bérleti szerződés megkötésére.