Látogatás

2022.12.07. 10:31

Kirándulást szerveztek a Magyar Zene Házába

Kirándulást szerveztek a Magyar Zene Házába

Szilágyi Ibolya

Közös kirándulást szervezett az RMDSZ nagyváradi nőszervezete és a Partiumi Magyar Nyugdíjasok Egyesülete a nemrégiben felújított gödöllői Grassalkovich-kastélyhoz, valamint meglátogatták Budapesten a Magyar Zene Házát is. Aránylag, sőt mondhatni jó időben indultunk útnak és a megbeszélt időpontra megérkeztünk Gödöllőre, a királyi kastélyba. Régen öt terem volt látható, most 31 gyönyörűen felújított teremben ismerhettük meg a főúri rezidencia történetét. A barokk kastélyt a 18. század közepén Grassalkovich I. Antal építtette. A család kihalása után több tulajdonosa volt, majd 1867-ben a magyar állam vásárolta meg. A kastély dísztermében „királynéi” fogadtatásban volt részünk. Az idegenvezető korhű ruhában, Erzsébetet megszemélyesítve mesélte el, hogy Sissi 1867. május 11-én tekintette meg először a koronázási ajándékként nekik szánt kastélyt, amelyre amúgy is vágyott. A királyi lakosztályok a díszteremtől jobbra és balra helyezkednek el. Előbb Ferenc József lakosztályát, majd a Sissiét néztük meg. A királyné lakosztálya szalonból, író-, öltöző-, háló-, és felolvasó szobából állt. Mellettük volt a felolvasónő, Ferenczy Ida lakosztálya, majd a királyi gyermekek szobái. Az olvasószoba asztalán egy abban az időben megjelent Petőfi-kötet található, Erzsébet ugyanis csodálta a költőt és ő maga is írt verseket. A kastélyt angol park ölelte körül, két hattyústóval, melyeket a királyné feltöltetett, hogy több hely legyen kedvenc sportjára, a lovaglásra. A királyné 2663 napot töltött Magyarországon, ebből mintegy 2000 napot Budán és Gödöllőn. Utoljára 1897. október 2–24. között járt itt. 1898-ban bekövetkezett halála után a király egyre ritkábban jött Gödöllőre. A kastély a királyi korszak után 1920-tól 1944-ig Horthy Miklós kormányzó rezidenciája lett.
Akár egy egész napot is eltölthettünk volna Gödöllőn, de igyekeztünk tovább Budapestre, a Városligetbe. Rendhagyó módon a Magyar Zene Háza hétfőn is nyitva volt 14 óráig, így belülről is megcsodálhattuk a japán Sou Fujimoto által tervezett építészeti remekművet. Érdekes látványt nyújt a közel 100 különböző formájú és méretű lyukkal áttört tetőszerkezet, amelyeken a liget fái is kikandikálhatnak. A hatalmas üvegfalak azt a látszatot keltik, hogy az egész épület beleolvad a természetbe és az álmennyezetben elhelyezett falevelet mintázó aranyszínű fémelemek csak fokozzák ezt az érzést. A háromszintes épületben koncertek, interaktív kiállítások, család-, gyerek- és ifjúsági programok, zenepedagógia foglalkozások zajlanak.
Még sétáltunk kicsit a Városligetben, körbejártuk Vajdahunyad várát, majd indultunk a Szent István Bazilikához, a karácsonyi vásárba. A tér zsúfolásig tele volt, minden csillogott-villogott, ahogy ilyenkor szokás. Az egy órai szabadidőt mindenki kedve szerint tölthette el, majd élményekkel gazdagodva indultunk haza. Köszönet mindenkinek az együtt töltött szép napért! 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában