2023.03.12. 13:20
Mesterkurzust záró koncertet tartott a Partiumi Keresztény Egyetem magánének szaka
Fotó: Alexandru Nițescu
Tóth Gábor
Ács János karmester tartott egy egész hetes bel canto mesterkurzust a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) magánének szakán, ennek záróeseményeként léptek fel március 10-én, pénteken 18 órakor az egyetem dísztermében a szak fiatal énekesei. Zongorán kísért a tapasztalatait az ifjú művésznövendékekkel megosztani jött világot járt magyarországi híres operadirigens, aki a hetvenes évek közepén telepedett le Itáliában, nem mellesleg a Három tenor karmestereként körbekoncertezte a glóbuszt, Pavarotti korrepetitora és barátja volt. A sokat látott-hallott-tapasztalt maestro, Ács János rendkívül érzékeny és legjobb emberi-szakmai szándékú irányításával, útmutatásával énekeltek tehát most a fiatalok, előadták-megmutatták mindazt, amivel az egy hét alatt sikerült felkészülni a kurzust ünnepien és méltón lezáró koncertre.
Molnár Levente énekművész hívta életre a magánének szakot még három esztendővel ezelőtt, ő mondott bevezető köszöntőt is, a műsort pedig a szak szintén ismert felkészítő alapembere, Carmen Vasile tanárnő prezentálta-konferálta precíz és szellemes adalékokkal az operamesékhez.
Azt eddig is tudtuk, hogy a magánének szak a PKE egyik különlegesen értékes gyöngyszeme és fénylő egyéniségű zenei tehetségek csapata, hozzá kiváló tanárokkal, de persze jó ezt időről időre újra hallani és ismét meggyőződni róla. Az első-, másod-, harmadéves énekesek léptek fel tehát. Az általuk hozott anyagok és a mestertől kapott útmutatások találkozása formálta a koncert arculatát.
Nagyjából hetvenen voltak kíváncsiak az eseményre, a közönség rendkívüli lelkesedéssel fogadta mindazokat az értékeket, amelyeket ezek az egyszerre nehéz és szép pályát választó fiatalok oly őszintén, előadóművészethez méltó sok-sok játékkal, ugyanakkor rendkívül komoly szakmaisággal igyekeztek megosztani. Mindannyiuk egyénisége-temperamentuma életkor, hozott tehetség és a ráépített szakmai tapasztalat függvényében már most látszik-körvonalazódik, de van közöttük olyan érett hangú stabil színpadi jelenség, vagy épp nehezebben „zabolázható” szabad művészegyéniség is, akikért már most nyugodtan kapkodhatnának neves operatársulatok.
Írjuk, hogy mi is hangzott el, és kik által. Nagy Noémi, Szabó Anett, Bodi Mátyás László tercettje indította a műsort, Cimarosa A titkos házasság (Fidalma/Elisetta/Geronimo: Cosa farete via su parlate). Következett Dánél Kunigunda Händel Julius Caesar (Kleopátra: Se pieta di me non senti). Porsztner Abigél Pergolesi Stabat Mater (Eja mater) és duett Dánél Kunigunda, Király Margaret (Stabat mater dolorosa). Bodi Mátyás László Mozart Figaro házassága Non più andrai (Figaro). Dánél Kunigunda és Dánél Kristóf Mozart Don Giovanni (Zerlina és Don Giovanni kettőse, La ci darem la mano). Gábor Margit Bellini Oh! quante volte, I Capuleti e i Montecchi (Júlia). Király Margeret Donizetti Az ezred lánya (Convien partir). Nagy Noémi Mascagni Fritz barátunk (Son pochi fiori – Suzel románca). Gábor Margit és Földesi Gergely Puccini Bohémélet (Mimi és Rodolfo kettőse). Juhász Boylan Palkó és Dánél Kristóf Donizetti Don Pasquale Hadarókettős. Szabó Anett a leánykarral Rossini Korinthosz ostroma (Giusto ciel in tal periglio). Nagy Noémi és Juhász Boylan Palkó Donizetti Szerelmi bájital Adina és Dulcamara kettőse, valamint kórus (Io son ricco e tu sei bella).
A koncert végén rövid értékelésekre és emléklapok kiosztására is sor került. Ezeknek az igen hasznos tanácsoknak egy része lehet elégséges lett volna négyszemközti megvitatásra az előadókkal, mivel így a közönség idejéből is elvettek, ugyanakkor felfedésre kerülhetett a fellépővel kapcsolatosan olyan szakmai mondandó is, ami nem feltétlenül a hallgatóságra tartozik.