2024.05.31. 16:07
Európa jövőjéről tartott előadást Schmidt Mária
Az európai parlamenti választásokra készülő kontinens helyzetét összegezte Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár csütörtök délután, Nagyváradon tartott előadásában. Azt már az elején sietett kijelenteni, hogy az Európai Unió élén egy rettenetesen gyenge képességű vezetői réteg áll, amely kiszolgáltatja Európát az Egyesült Államok akaratának, ami a jövőre nézve nem sok jóval kecsegtet.

Fotó: Alexandru Nițescu
Fábián Tibor
Az előadást a Lorántffy Egyházi Központban tartották, a Szent László Kulturális Műhely Alapítvány szervezésében, mely már számos konzervatív közéleti szereplőt hívott meg Nagyváradra. A Terror Háza Múzeum főigazgatója elsőként az orosz–ukrán háború problematikájáról szólt. Emlékeztetett Orbán Viktor kijelentésére, miszerint az oroszok nem engedhetik meg maguknak, hogy vereséget szenvedjenek. Ezzel szemben az uniós vezetők úgy vélték, az ukránok a Nyugat támogatásával könnyűszerrel legyőzik a dezorganizált orosz haderőt. Ezzel az elképzeléssel ugyanúgy kudarcot vallottak, mint a gazdasági szankciókkal, miközben Putyin jócskán megerősödött Oroszországban. Ukrajna csak úgy nyerheti meg a háborút, ha a NATO teljes erejével belépne a küzdelembe. Az európai vezetők egy része ezt a lehetőséget fogalmazta meg, főleg Macron francia elnök. Emellett egyre többen emlegetik a közös európai sorozás lehetőségét is.
A gazdasággal kapcsolatos problematikáról szólva Schmidt Mária Németországra fókuszált, melyet munkaerőhiány sújt. A nagyszámú migrációs jelenlét miatt a szociális háló ki lett feszítve. Mindezt még az előző kancellár, Angela Merkel sorozatos rossz döntései idézték elő. Az autóipar eddig német húzóágazatnak számított, azonban az elektromos átállás erőltetése miatt már Kína lett a vezető erő. „Úgy érzem, hogy száz éven belül harmadszor teszik tönkre a németek Európát” – jelentette ki az előadó.

A transzatlanti viszonnyal kapcsolatban Schmidt Mária rámutatott: az EU alárendelődött az USA akaratának, az uniós vezetők úgy gondolják, Amerika nélkül ők béna kacsákká válnának. Ugyanakkor fel kell készülni annak lehetőségére is, hogy Trump novemberi győzelme esetén kivonja az amerikai véderőt Európából. Ma már nem a Nyugat a világ, összegzett a történész, hozzátéve, hogy ezt a gondolatot a Nyugaton most még nem tudják követni. Az Oroszországhoz húzó államok, Kína vezetésével létrehozták a saját szövetségi rendszerüket. Afrikában a franciák folyamatos térvesztése figyelhető meg, egykori gyarmataikon. Eközben Európában megszűnt a kölcsönös bizalom és tisztelet a politika szereplői között. „Magyarországnak különleges helyzete van, mivel Orbán Viktor magyarul beszél. A magyarok pedig az egyértelmű, határozott kijelentésekre törekszenek. Mi ehhez vagyunk hozzászokva” – magyarázta az előadó. Ezzel szemben nyugaton a politikusok csak unalmas frázisokat ismételnek. Ez az, amit Orbán ellehetetlenít az EU-ban, mert amikor mindenki felteszi a kezét, akkor ő azt mondja, hogy „nem”. Az ellenoldalról ilyenkor érveket kellene felsorakoztatni, de nem tudnak, mert nincsenek ehhez hozzászokva.
1990-ben, amikor az USA megnyerte a hidegháborút, hatalma tudatában elgyengült. Nem tudták, mit tegyenek a továbbiakban. Nekik ugyanis a háború létszükséglet. Más kérdés, hogy mindegyik káosszal végződött. Nyolc évvel ezelőtt, Trump személyében egy „outsider” (kívülálló) nyerte meg a választásokat, aki kijelentette, hogy a demokráciaexportot befejezte és nem indítanak újabb háborút. Úgy vélte, erőt kell felmutatni Kínával szemben és át kell hozni az oroszokat az amerikai oldalra. Ezt a külpolitikát viszont folyamatosan próbálták meghekkelni amerikai ellenlábasai.
A közönség soraiból érkezett kérdésekre reagálva Schmidt Mária rámutatott, hogy Kínában rövid idő alatt 500 millió emberrel nőtt a középosztály, ami a történelemben példa nélküli. Ukrajna a szovjet utódállamok közül az egyedüli, amely nem volt képes stabil állam kiépítésére, emiatt valóságos maffiaország jött létre. Előbb-utóbb eljutunk addig, amikor az ukránok kimondják a Nyugat és Amerika felé, hogy „átvertetek minket!” Megválaszolatlan kérdés, a Nyugat miért várja el, hogy az ő demokráciáját az ukránok védjék meg Ukrajnában? A keresztyén civilizáció támadás alatt van. Nyugaton az egyházak túl sok engedményt tesznek a korszellemnek (woke, gender, LMBTQI-mozgalom), az USA-ban 10-15 év alatt vallásosból ateistává változott a társadalom. A hitélet megszűnése pedig olyan hiányt eredményezett a nyugati emberekben, amit nem tudnak mivel betölteni – fejtette ki Schmidt Mária.