Szakmai nap

2024.05.28. 15:05

Gyógypedagógiai szakmai nap a Bonitasban

ERDON-összeállítás

Május elején szakmai napot tartottak a Bonitas speciális oktatási központban. A program Oláh Andrea igazgatóasszony köszöntésével kezdődött, aki beszédében kihangsúlyozta a terápiás munka fontosságát a gyermekek személyiségének komplex fejlesztésében.
A megnyitót követően Lakatos Denissa VII. osztályos tanuló énekelt Árkosi Julianna PhD, zeneterapeuta, gyógypedagógus gitárkísérete mellett, majd általa bemutatásra került az adatokra épülő zeneterápiás módszer. Előadásában beszámolt a módszer sikeres alkalmazásáról a sajátos nevelési igényű, speciális oktatási intézményben tanulók esetében. A kutatásának alapjául szolgálnak Suzanne B. Hanser, kaliforniai zeneterapeuta által megtervezett és előírt lépcsőfokok, valamint zeneterápiás mérési eszközök.
A Bonitasban zajló természetpedagógiai foglalkozásokról Szabó Zsófia ökopedagógus beszélt (Grund School). A holisztikus szemléletű nevelési módszer a gyermek és természet kapcsolatát hivatott megerősíteni. A természetpedagógia nagy hagyománnyal rendelkezik Nyugat-Európában, ahol erdei óvodák, erdei iskolák keretein belül használják úgy a neurotipikusan mint az atipikusan fejlődő gyerekcsoportok körében. Az előadó kihangsúlyozta, hogy a módszer jótékony hatását megfigyelések igazolják, különös tekintettel a speciális nevelési igényű és sérült gyermekek életminőségére, hasonlóképpen a szenzoros feldolgozási zavarral küszködők tüneteire.

Mare Daniel gyógypedagógus “Önismeret és személyiségfejlődés” címmel a Bonitasban heti rendszerességgel tartott csoportos foglalkozásain tapasztaltakról számolt be. A személyiségfejlesztő programjának célja, hogy a tanulók jobban megismerjék önmagukat és társaikat, és az együttműködés, a problémamegoldás, a kommunikáció, és a konfliktuskezelés hatékony módszereit sajátítsák el.
Puscas Carla, Dan Beáta-Andrea, Gavallér Csenge és Wagner Andrea gyógypedagógusok a “Szenzoriális színház szerepe a speciális oktatás színterén” címmel tartottak előadást. A szakmai csapat kutatásának fókuszában a szenzoriális színház (sensory theatre) gyermekekre való hatásainak vizsgálata áll, alapul véve egy szisztematikus szakirodalmi elemzés eredményeit. A több érzékszervre ható színházi élmények célja, hogy a sajátos nevelési igényű és fogyatékkal élő gyermekeket szórakoztatva fejlessze, valamint, hogy egyfajta szenzoros “élményfürdőben” részesítse.
A Bonitasban a szenzoriális színházi programsorozat az Orca egyesület kezdeményezésére, és a Mol gyermekgyógyító program támogatásával jött létre. A szakmai nap keretében a “Mesél az erdő’’ című szenzoriális színházi előadással örvendeztette meg a jelenlevőket a csapat (Puscas Carla, Wagner Andrea, Kuruț Barbara, Dan Beáta-Andrea, Osvald Anett, Popescu Angelica).
Ezt követően Bordás Andrea PhD a művészetterápia színes világába kalauzolta el a résztvevőket. Az előadó megosztotta a Bonitas-os tanulókkal megélt érdekes tapasztalatait. A terápia egyedisége a komplexitásban rejlik, azaz magában foglalja több művészeti ág szinesztéziáját (vers, zene, képzőművészet). Relaxáció, vers, zene segítségével történik az alkotófolyamat előkészítése. A sajátos nevelési igényű tanulók különböző képzőművészeti technikákhoz nyúltak (rajz, festés, kollázs, agyagozás).
A szakmai napon bemutatott terápiák a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség által szervezett jótékonysági adventi vásárából bejövő, a Bonitas számára felajánlott nagylelkű anyagi támogatásából valósult meg.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában