Tanácsok

2024.06.19. 16:24

Életveszélyes is lehet a fürdőzés kánikulában

A Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség is hasznos tanácsokkal szolgál a kánikula idejére, különös tekintettel a fürdőzésre.

Életveszélyes is lehet a fürdőzés kánikulában

Illusztráció

Forrás: ISU

ERDON-összeállítás

A Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) közleményben emlékeztet, hogy mire érdemes figyelni fürdőzéskor. Kiemelten fontos, hogy csakis a kijelölt helyeken fürdőzzenek, ússzanak. Amennyiben túl sokáig voltak napon, és felhevültek, ne menjenek azonnal hideg vízbe. Ne ugorjanak a vízbe magasabb helyekről, építményekről. Ne hagyják gyermekeiket felügyelet nélkül a vízben vagy a víz közelében, otthoni medencék használata esetén sem. Az úszógumi, mentőmellény vagy karúszók használata kifejezetten fontos gyermekek számára, viszont ezek sem nyújtanak százszázalékos biztonságot. Ne fürdőzzenek egyedül, főleg, ha nem is tudnak úszni. Kerüljék a fürdőzést a folyókban, tavakban, víztározókban, ahol meredekek a partok, erősek az áramlatok vagy az iszapos medrek tele vannak növényekkel, kövekkel, ágakkal és fatörzsekkel, illetve olyan helyeken, ahol korábban több baleset történt, mint például a mezőtelegdi víztározó, a mezőbaji gyűjtőcsatorna, az esküllői csatorna, a Sebes- és a Fekete-Körös, a biharsályi tó stb. Értelemszerűen ne menjenek a vízbe ittasan, és kerüljék a késő esti vagy éjszakai úszást is. Amennyiben észlelik, hogy valaki bajban van, próbálják kimenteni és segítséget hívni. A vízbe fúlás figyelmeztető jelei a következők: hátrahajtott fej, kitátott száj, az áldozat nem tud segítséget kérni, hiperventilláció és zihálás, üveges szemek, a koncentráció hiánya, a haj az áldozat arcában, szemében van, a vízfelszín önkéntelen csapkodása a karokkal.

Tűzesetek

Nemcsak a víz, hanem a tűz is veszélyes, hiszen a forróságban, szárazságban megnő a tűzveszély kockázata. Ezért fontos, hogy ne használjanak nyílt lángot a szárazsággal sújtott területeken, ne dobálják el a cigarettacsikkeket, korlátozzák a nap folyamán az olyan munkákat, amelyek szikrákkal, túlmelegedéssel járnak, továbbá a gyúlékony anyagokat, gázokat tartalmazó tárolóedényeket ne hagyják közvetlenül a napon. A takarmány, a szén, a fűrészpor, a gyapot stb. tárolása során figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy bizonyos hőmérsékleti és páratartalom mellett öngyulladás léphet fel. A vészhelyzetekben való viselkedésről részletes tájékoztatást kaphat a fiipregatit.ro országos vészhelyzeti képzési felületen, valamint a DSU mobilalkalmazáson keresztül, amely ingyenesen letölthető az App Store-ról és a Google Play-ről.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában