2024.08.26. 09:07
Közösséggé formálnák az egyszülős családokat
Az egyszülős családok felkarolása és a közöttük lévő tapasztalatcsere serkentése volt a célja annak a kerekasztal-beszélgetésnek, melyet szombat délután az RMDSZ Nőszervezetének égisze alatt szerveztek Nagyváradon, a Sas-palotabeli székházban. A találkozó résztvevői több megyéből érkeztek.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
Ezt megelőzően a kezdeményező Biró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének országos elnöke, Nagy Anna, a Budapesten működő két Egyszülős Központ alapítója és vezetője, valamint Szántó Ildikó szociális szakember, megválasztott helyi önkormányzati képviselő tartottak közös sajtótájékoztatót.
Nagy Anna elmondta, hogy Magyarországon minden negyedik gyermek egyszülős családban nevelkedik (vagyis körülbelül félmillió gyermekről csak az anyja vagy csak az apja gondoskodik), míg az Európai Unióban nyolcmillióra tehető a számuk. Már csak emiatt is foglalkozik kell velük, de ennél sokkal többről van, hiszen az egyszülőség nem értékrend vagy választás kérdése. Általában mindenki okként a válásra gondol, holott az is előidéz ilyen helyzeteket, amikor például az egyik szülő meghal, esetleg egy egyedülálló személy úgy dönt, hogy örökbe fogad valakit. Ez azt jelenti, hogy a magyar lakosság kilenc százaléka gyermekként vagy szülőként monoparentális családban él, és sajnos az anyagi gondok őket még inkább sújtják, hiszen esetükben 37 százalékos szegénységi rátáról beszélhetünk – magyarázta a kerekasztal-beszélgetés meghívottja.
Nagy Anna ezután arról számolt be, hogy hat éve nyílt meg az első Egyszülős Központ Budapesten, két és fél évvel ezelőtt pedig a második is, szintén a fővárosban. Ezek közösségi térként is működnek, mindennap nyitva vannak, és több mint húszféle szolgáltatást kínálnak. Rendezvényeket, különféle programokat is szerveznek, illetve adományokat is gyűjtenek – ha kell – a rászorultaknak. Vidéken is működnek több helyszínen klubok, a határon túli területekről eddig főleg a csíkszeredai Egyedülálló Szülők Klubjával tartották a kapcsolatot. Az évek folyamán több mint 33 ezer családnak, mintegy 80 ezer embernek tudtak valamilyen formában segíteni – sorolta az eredményeiket Nagy Anna.
Biró Rozália arról beszélt, hogy Romániában ugyan nehezebb konkrét statisztikai adatokhoz jutni e vonatkozásban, de a becslések szerint a gyerekek 20 százaléka egyszülős családban nevelkedik, az iskoláskorúaknak pedig az egynegyede.
Szántó Ildikó arra hívta fel a figyelmet, Nagyváradon tíz családból három egyszülős, és sajnos az érintett gyermekek közt sok a fogyatékkal élő. Márciusban kezdődött a kapcsolatépítés hat-nyolc családdal, azóta pedig már több mint 50 család vesz részt a különböző programokon, igényel információkat, segítséget. Egyelőre még csak Nagyváradról, Margittáról és Érmihályfalváról, de a kört mindenképpen bővíteni szeretnék.
A szombati konferencián Arad, Szatmár, Temes és Szilágy megyékből érkezett hölgyek vettek részt, Bihar megyéből több kistérség volt képviselve (Nagyvárad, Érmihályfalva, Szalárd, Nagyszalonta és Margitta). Konkrét tervként elhangzott, hogy szeptember végén havi rendszerességgel célirányos tevékenységeket fognak szervezni iskolákban úgy a gyermekeknek, mint a szüleiknek, valamint az is, hogy az együttműködést a magyarországi hálózattal mindenképpen szorosabbá akarják tenni.