Koncesszió

2 órája

Egy haszonbérlet viszontagságai

Ingyen kellett volna visszaszálljon a nagyváradi önkormányzat tulajdonába a Rhédey-kertben (Bălcescu park) lévő minden telek és ingatlan, de közel harminc évig tartó koncesszió után a város mégis kárpótlást fizet az ottani éttermet építő cégnek.

Fotó: Alexandru Nițescu

ERDON-összeállítás

A Nagyváradi Polgármesteri Hivatal meg akarja vásárolni a Rhédey kertben (Nicolae Bălcescu park) lévő Moroșanu étterem épületét, hogy aztán lebontsa, mert az egész zöldövezetet korszerűsíteni fogják. Az épületért cserébe az önkormányzat kártérítést fizet a Murray Press cégnek, amely 1997-ben ingyenes koncessziót kapott a parkra úgy, hogy vállalta azt, hogy a haszonbérleti szerződés lejártával minden fejlesztést ingyenesen átad a városnak. A megegyezés akkoriban egyértelmű volt, legalábbis annak tűnt: a város a parkot ingyenesen a Murray Press rendelkezésére bocsátja, és a vállalkozás a park fenntartásáért cserébe rendezvényeket szervezhet ott. A szerződés lejártával pedig a cég a parkban megvalósított beruházásait ugyancsak ingyenesen átadja a városnak. Két és fél évtizeddel később azonban ez már nem így van, mert a polgármesteri hivatal arra készül, hogy pénzt adjon a cég által épített Moroșanu étterem épületére.
Az ügyet a Bihoreanul hetilap göngyölítette fel. A történet a liberális párti Mihai Sturza polgármesterségének az idejében kezdődik (1996–2000), aki a 90-es években elterjedt nézet alapján – miszerint az állam sokkal rosszabb gazda, mint a magánszektor – azt javasolta, hogy a Rhédey-kertet adják koncesszióba egy magánvállalkozásnak, így a város megszabadul a karbantartás költségeitől. Sturza kezdeményezésére a helyi tanács 1997 márciusában jóváhagyott egy részletes városfejlesztési tervet (PUD), amely meghatározta a parkban elvégzendő munkálatokat a növényültetéstől kezdve a bútorzat javításán át a festésig és egyéb karbantartási munkálatokig. A döntés „gyorsított eljárásban” született. „A munkálatok május folyamán kezdődnek meg, hogy a parkot előkészítsék a június 1-jére tervezett ünnepségekre” – idézi a Bihoreanul az 1997/47-es számú helyi tanácsi határozatot. Április 30-án a helyi tanács elfogadta a közbeszerzési eljárás beindítására vonatkozó határozatot, mely kimondta, hogy a nyertes cég a vállalt kötelezettségek teljesítéséért cserébe megkapja a nyilvános illemhely és a szabadtéri színpad üzemeltetési jogát, valamint kereskedelmi tevékenységet és fejlesztéseket végezhet. A licitet a Murray Press cég nyerte meg, mellyel hároméves koncessziós szerződést kötött a város. A Murray Press a várost akkor irányító Demokrata Párt (PD) házi cége volt; tulajdonosa, Florica Sălăjan a párt tagja volt, de mint az a későbbi fejleményekből kiderült, nemcsak a demokrata párti Petru Filippel, hanem az őt követő liberális polgármesterekkel is sikerült megértetnie magát. Ugyanis, mint ahogy azt a hetilap megállapítja, az évek során mindegy, hogy ki volt Nagyvárad polgármestere, a koncessziós szerződést mindig úgy módosították, hogy az a cég érdekeit szolgálja. A szerződést az évek során négyszer módosították helyi tanácsi határozattal és nyolc kiegészítést is hozzáfűztek. Az első módosítás 1998-ban történt, amikor Mihai Sturza azt javasolta, hogy a koncessziós szerződést hosszabbítsák meg tíz évre, de a helyi tanács még ennél is nagyvonalúbb volt, és 25 évre hosszabbította meg azt, eleget téve a vállalkozó óhajának, aki azzal indokolta kérését, hogy a közvécé és a szabadtéri színpad felújítása nagy költségeket emésztettek fel, illetve azzal, hogy a cég a jövőben további beruházásokat is akar eszközölni ott. Egy új tender meghirdetése helyett a helyi tanács szerződéskiegészítést fogadott el, melyben kimondja, hogy „a haszonbérleti időszak végén a jogosult által megvalósított valamennyi épület és fejlesztés a koncesszióba adó tulajdonában marad”. 

Tulajdonossá vált 

Később újabb szerződéskiegészítésekkel módosították az eredeti megegyezést. 2006 márciusában, még Petru Filip polgármesteri mandátuma idején a Murray Press engedélyt kapott a várostól arra, hogy éttermet és teraszhelyiséget építsen a parkba, amit meg is tett. 2010-ben Ilie Bolojan első polgármesteri mandátumának idején a Murray Press kizárólagos használati jogot kapott az étterem alatt lévő 728 négyzetméternyi területre, amit a cég az épület tulajdonosaként telekkönyvezett a saját nevére. 2012-ben a Murray Press lemondott a nyári színpad használati jogáról, ezzel egyenlítette ki 17.500 lejes adóhátralékait. Később a koncessziós szerződés kizárólag az étterem és a terasz alatti telek területére csökkent, noha a cég továbbra is vállalta a park teljes területének a karbantartását. Ez a megegyezés 2022-ben járt volna le, de immár Florin Birta polgármestersége idején ugyanannak az évnek a végéig meghosszabbították a szerződés érvényességét, hogy aztán még egy évvel megtoldják azt. A város 2023-ban vette át a park kezelését, míg a céget arra kötelezte, hogy évi 74 ezer lejt fizessen az étterem alatti 728 négyzetméteres telek használati jogáért. 
A hetilap megjegyzi, hogy 27 évvel a koncessziós szerződés megkötése után az a kitétel, hogy ennek lejárta után minden építmény és kialakítás a koncesszióba adó tulajdonába kerül, holt betű maradt csupán. Mint arról lapunkban már beszámoltunk, idén szeptemberben a Nagyváradi Helyi Tanács elfogadott egy határozattervezetet arról, hogy 27 millió lej keretösszegből korszerűsíti a Rhédey-kertet: azaz felújítják a szabadtéri színpadot, a kültéri bútorzatot, a játszótereket, porfirkővel burkolják a sétányokat és ültetnek 166 fát. A projekt része az is, hogy lebontják a Moroșanu éttermet, helyette a parkban épül egy kávézó, valamint öntisztító illemhelyeket is telepítenek oda. Az éttermet azonban a város meg fogja vásárolni. „Lesz egy értékbecslés, és a tulajdonos kártalanítást kap. Ellenkező esetben azt kockáztatjuk, hogy beperel minket, és megnyeri a pert” – mondta a Bihoreanulnak Florin Birta polgármester. És hogy ez miért lenne így, arra Eugenia Borbei, az önkormányzat jegyzője adott magyarázatot: „Bár az 1990-es évek törvényei kimondták, hogy a koncessziós szerződés lejártakor az épületek a város tulajdonában maradnak, sehol sem szerepel egyértelműen, hogy ez ingyenesen történik. 20 évvel ezelőtt senki sem gondolt arra, hogy ezt a részletet megemlítse”. Florin Birta hozzátette: „Kezdetben, amikor a koncessziós szerződést aláírták, még nem volt szó étteremről. Húsz évvel ezelőtt a Murray Press vállalta, hogy a park fenntartásáért cserébe teraszt alakíthat ott ki. Később a szerződés folyamatosan változott, és amikor Petru Filip volt a polgármester, a cégnek engedélyezték, hogy épületet építsen oda és tulajdonosként tüntesse fel magát a telekkönyvben. Bármelyik bírósághoz fordulunk, veszíteni fogunk”. Az önkormányzat ezek után jutott arra az elhatározásra, hogy pénzért kell megszereznie a cégtől a telket és az ingatlant. Csakhogy még nem tudni, hogy mennyit kell fizetni értük. A város még nem rendelte meg az értékbecslést, a tulajdonosok pedig nem nyilatkoznak erről. Florica Sălăjan azt mondta a Bihoreanul hetilapnak, hogy ő 2017-ben eladta a céget az étteremmel együtt, azóta ő nem is érdeklődött sem az étterem, sem a park felől. A vevő Traian Abrudan, a Bihar Megyei Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökség aligazgatója volt, aki akkoriban a Demokrata-Liberális Párt (PDL) alelnökeként tevékenykedett. Ő azonban azt állítja, hogy ő is továbbadott a cégen, miközben a Bihoreanul információi szerint a cégadatok alapján továbbra is 60 százalékos részesedése van egy üzleti partnerrel közösen. A Murray Press képviselői kérvényt küldtek a polgármesteri hivatalhoz, melyben afelől tudakozódnak, miképpen akarja a város megoldani az étterem ügyét, és a válasz függvényében döntenek majd arról, hogy bírósághoz fordulnak-e a meghatározott vételár avagy kárpótlási összeg miatt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában