Interjú

2024.11.20. 08:01

Elena Lasconi: Nem építhetünk erős és modern Romániát a mindenki számára méltányos igazságszolgáltatás nélkül

Az USR romániai elnökjelöltje, Elena Lasconi nyilatkozott szerkesztőségünknek a választópolgárokat foglalkoztató egyik kérdésről: a hazai igazságszolgáltatási rendszerről.

Elena Lasconi: Nem építhetünk erős és modern Romániát a mindenki számára méltányos igazságszolgáltatás nélkül

Forrás: usr.ro

Sorin Martin Vereș

Hogyan értékeli az igazságszolgáltatás működését Romániában?
– Nem maradhatunk közömbösek, amikor látjuk, hogy néhány, korrupciós bűncselekmények miatt elítélt személy, akik elmenekültek az országból, exkluzív helyszínekről posztolgatnak képeket magukról. Nem tehetünk úgy, mintha minden rendben lenne, és „zárjuk le ezt a fejezetet”, mert vannak visszaesők. Egy ilyen eset a Mario Iorgulescué, aki 14 év börtönbüntetést úszott meg emberölésért, miután elütött egy fiatalembert, mivel kábítószer hatása alatt vezetett és gyorsan hajtott. Az ilyen helyzeteket nem lenne szabad többé tolerálni, hogy az elkényeztetett, gazdag fiatalokat, akik különböző súlyos bűncselekményeket követnek el, az igazságszolgáltatási rendszer felmenti. Ha az ilyen esetek kapcsán Marcel Ciolacu szerint „működő igazságszolgáltatásról” beszélhetünk, akkor azt hiszem, hogy az országnak nagy problémája van. Egyetlen év alatt mintegy 5000 büntetőügyet zártak le az elévülés miatt, és így a korrupciós bűncselekmények elkövetői, a tolvajok, csalók és veszélyes bűnözők is megúszták a igazságszolgáltatást. A jogrendszernek nem így kellene kinéznie, a románoknak bízniuk kellene benne, Marcel Ciolacu nyilatkozatai ellenére, aki folyamatosan azt mondja nekünk, hogy tekintsük az igazságszolgáltatást „lezárt fejezetnek”, hogy „hagyjuk békén, mert működik”. Jelenleg az igazságszolgáltatás nem működik, és ezt az állítást egy olyan ember teljes felelősségével támasztom alá, aki szakmai pályafutása során mindig is odafigyelt azokra a dolgokra, amelyeket a nyilvános térben közvetítenek. Lehet, hogy furcsán hangzik, de annak vagyunk tanúi, hogy mindenféle kiváltságokat kapnak azok, akik ezt az országot irányítják, vagy azok gyerekei, hozzátartozói. Ennek a gyakorlatnak véget kell vetni.

Milyen intézkedéseket fog javasolni a lakosság igazságszolgáltatásba vetett bizalmának visszaszerzésére?
– Én és USR-s kollégáim az igazságszolgáltatás reformját javasoljuk. Méltányos igazságszolgáltatás nélkül nem tudunk valódi demokráciát építeni, és igazságtétel nélkül nem beszélhetünk jólétről és fejlődésről. Románia lakosságának igazságos és független igazságszolgáltatásra van szüksége! Ha én leszek Románia elnöke, az USR-vel együtt egy sor konkrét és hatékony intézkedést fogok javasolni. Meg kell erősítenünk az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) szerepét, és vissza kell adnunk neki a korrupció elleni küzdelemhez szükséges hatásköröket minden szinten, európai szintű auditot kell végeznünk a DNA jelenlegi tevékenységéről, hogy megmutassuk, mi működik jól és mi kevésbé hatékonyan, hogy korrigálni lehessen azokat. Azt akarjuk, hogy a DNA képes legyen kivizsgálni a sikkasztást és a pénzeszközök hűtlen kezelését. Az ügyészségi vezetők kinevezését nem befolyásolhatja politikai beavatkozás. Nem lehet hatékony az igazságszolgáltatási rendszer, ha olyan emberek irányítják, akikről felmerül a gyanú, hogy bizonyos politikai érdekeket előnyben részesítenek. Úgy vélem, meg kell erősíteni azokat az intézkedéseket, amelyek megakadályozzák, hogy az elítélt bűnözők elhagyják az országot, néha az állami intézményekben dolgozó emberek által nyújtott védelem révén. A jogszabályokat nem aktualizálták, hogy segítsék a felelősségre vonásra jogosult intézményeket, és még olyan esetek is vannak, amikor ezen intézmények alkalmazottai segítik a szökevényeket. Nem szabad több „kiskaput” hagyni!

Hogyan képzeli el a kártérítések hatékonyabb behajtását a jogerős ítéletekkel rendelkező ügyekben?
– Ha valaki lopott, az államnak el kell vennie az így szerzett vagyont, még az elítélés után is. A kiterjesztett elkobzási intézkedést gyorsan kell alkalmazni, hogy az ítélet jogerőre emelkedése után is vissza lehessen szerezni a jogosulatlan vagyont. Nincs értelme a vagyonelkobzást elrendelő határozatnak, ha nem hajtják végre, és az illegálisan szerzett vagyontárgyakat nem kobozzák el. A behajtási eljárásban kulcsszerepet játszik az elkobzott vagyontárgyak kezelésével foglalkozó nemzeti ügynökség, amelyet támogatni kell a cselekvésben, és a visszaszerzett vagyon értékétől függően bónuszrendszert fogunk javasolni az alkalmazottak számára. A lefoglalt áruk elárverezésére és értékesítésére vonatkozó gyors eljárások egy másik kérdés, amellyel foglalkozni kell, és a bűncselekményekből származó bevételeket vissza kell szerezni és be kell fizetni a károsultak számlájára, akár az állami költségvetésbe, akár magánszemélyek számlájára.

Régóta beszélnek a befolyásos emberek kiűzéséről az igazságszolgáltatásból. Ön szerint ez hogyan történik?
– A jelenlegi igazságszolgáltatási rendszert a kiváltságok és az érdekek uralják. Ha olyan rendszert akarunk, ahol a bírákat érdemek alapján léptetik elő, és nem a múlt rendszer beidegződései szerint, azaz kapcsolatok, ismeretségek alapján, azt fogjuk javasolni, hogy a bírák értékelését egy hatékony rendszeren keresztül kell elvégezni, és hogy a bírói testületbe való felvételt pártatlan, kivételezéstől mentes szabályzat szerint kell megvalósítani, amely nem gyanúsítható azzal, hogy előnyben részesíti a jelöltek felvételét és későbbi bírói kinevezését. A bírák értékelését kizárólag a szakértelemre vonatkozó kritériumok alapján kell elvégezni. Az igazságszolgáltatás reformjának másik pillére a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM), amely a jogi-politikai érdekek központjává vált, amely megakadályozta az igazságszolgáltatást a polgárok számára. Le kell rövidítenünk az CSM-ben dolgozó bírák megbízatási idejét, és meg kell változtatnunk a megválasztásuk módját, hogy azok, akik oda kerülnek, minden gyanú fölött álljanak. Meg kell szüntetni a jelenleg nyújtott, indokolatlan kedvezmények egy részét. Ezek a juttatások, amelyekről beszélünk, a közjegyzővé vagy ügyvéddé válás lehetőségére vonatkoznak vizsga nélkül, a számtalan közlekedési támogatás, bizonyos prémiumok, lakbértámogatások, napidíjak és más hasonló kiváltságok odaítélését újra meg kell vizsgálni.

A digitalizáció korában még mindig vannak olyan helyzetek, amikor a papír alapú akták jelentik a kiindulópontot. Milyen javaslatok vannak ebben az irányban?
– Egy működő országban az igazságszolgáltatásnak hozzáférhetőnek és hatékonynak kell lennie. Az egyik megoldás a közvetítés és a választottbíráskodás alternatív vitarendezésben való alkalmazásának ösztönzése, valamint a bíróságok munkájának további digitalizálása a nagyobb átláthatóság és a polgároknak az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférése érdekében. Úgy vélem, hogy meg kell szabadítani a becsületes bírákat az Igazságügyi Felügyelet néha jogtalan beavatkozásától, és meg kell szüntetni az ügyek preferenciális elosztását. A polgárok úgy látják, hogy az igazságszolgáltatás kettős mércével működik, egyféle a hatalmasok és kiváltságosok számára, másféle a többi polgárnak. Ezért elkötelezem magam amellett, hogy harcolni fogok az egyenlő igazságosságért mindenki számára. Nem építhetünk erős és modern Romániát a mindenki számára méltányos igazságszolgáltatás nélkül. Itt az ideje, hogy véget vessünk a korrupciónak és a kiváltságoknak, és közösen építsünk egy új Romániát, nemcsak egyeseknek, hanem mindnyájunknak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában