2024.11.12. 11:35
Hajdúszoboszlóra szervezett kirándulást a nagyváradi EKE
Hajdúszoboszló múzeumi negyedébe és a Márton-napi vigadalomba szervezett egynapos buszos kirándulást november 9-én, szombaton az EKE ‘91 Nagyvárad Fekete Irén vezetésével. Szép élményekkel gazdagodtak a résztvevők.
Ciucur Losonczi Antonius
A Debrecentől huszonkét kilométerre fekvő alföldi város ugyan leginkább arról nevezetes, hogy ott található Európa legnagyobb fürdőkomplexuma, Hajdúszoboszlónak azonban nem csak a termálvize, hanem a kulturális öröksége is értékes. Erre gondolva, a váradrogériuszi piac mellől indult társaság nagy többsége a lubickolás helyett inkább azt választotta, hogy a múzeumi negyedben tesz látogatást. A szép, napsütéses őszi idő kedvezett e sétának, ami azért érdemel külön említést, mert a tavalyi kiránduláson szinte végig zuhogott az eső, és novemberhez képest szokatlanul hideg volt akkor. A három épületben működő Bocskai Múzeum több állandó kiállításával kínál interaktív élményt a látogatóknak. A váradiak is megcsodálhatták a Bocskai-korona és -jogar aranyozott és drágakövekkel díszített, nemes és hiteles másolatát, mely nemcsak szép, de fontos történelmi relikvia is. A néprajzi tárlaton nem csupán a pásztorművészeti anyagot nézhették meg, de fel is próbálhatták a helyiek hagyományos viseleteit. A Retró-kiállításon pedig többen be is ültek a „Trabant-szimulátorba”. Majd a Szoboszlói Irodalom Házában a zsidó származású Szép Ernő életével ismerkedtek a kirándulók, akik közül többen csak most értették meg igazán a költő verseinek mély mondanivalóját.
Túl sok szomorkodásra azonban nem volt idő, mert hamarosan elkezdődtek a Márton-napi vigadalom programjai a Szent István-parkban. Útban odafelé, a csoport azért megállt még annál a római katolikus plébániatemplomnál, melynek Szent László a védőszentje, és ahol az 1970-es években Karol Wojtyla krakkói bíboros-érsek, a későbbi II. János Pál pápa is imádkozott. A parkba megérkezve Kiri Tamás köröskisjenői kántor előszedte a tangóharmonikáját, és a helyiek alkalmi nótafáival kiegészülve olyan fergeteges hangulatot varázsolt több órán keresztül, hogy azt a szoboszlóiak bizonyára sokáig fogják még emlegetni. Pedig erős volt a „konkurencia”, hiszen a közelben libából készült különböző ételeknek az illata terjengett, miközben a rendezvénysátorban a szoboszlói néptáncegyüttes, a Bruti művésznéven ismert humorista és Oláh Gergő szórakoztatta a közönséget. „Nagyváradról jöttünk, és ő a mi fiunk”- jelentette ki büszkén többször is Fekete Irén, amikor az arra járók afelől érdeklődtek: mégis ki ez a fiatalember, aki ilyen nagyszerűen játszik a hangszerén, és ráadásul még annyi magyar nótát is ismer.