2 órája
Szimfonikus zene a váradi Ora Jazz Fesztivál első napján
Megkezdődött Nagyváradon az ötödik Ora Jazz Fesztivál. Csütörtökön az első koncertnapon lengyel és lengyel származású művészek muzsikáltak a filharmóniában.
Forrás: Facebook/Visit Oradea
Fotó: Vigh László Miklós
Pap István
Stílusos, alkalomhoz illő helyszínnek bizonyult a nagyváradi filharmónia székhelye az V. Ora Jazz Fesztivál első napjának eseményeihez, hiszen két szimfonikus mű is elhangzott csütörtökön este a nagyszámú, de nem teltházas közönség előtt. A koncert első részében Mateusz Smoczyński lengyel hegedűművész és zeneszerző saját kompozíciója, az Ádám almái (Adam’s Apple) hangzott el, a Nagyváradi Filharmonikusokat Barbara Dragan lengyel származású fiatal karmesternő vezényelte, a hegedűszólót a zeneszerző játszotta. A sokoldalú, zeneszerzőként és előadóként is jelentős kortárs lengyel muzsikust a váradi közönség már ismerheti, hiszen 2022-ben Smoczyński már fellépett az Ora Jazz Fesztiválon. Az est első zeneművét hallgatva az első gondolatom az volt, hogy bár a jazz igen tág, sok mindent befogadni képes műfaj, ez a stílusmegjelölés mégis leszűkíti ennek a váradi zenei fesztiválnak a jellegét, mert az Ádám almáiban bár Smoczyński felhasználja saját kompozícióiban a jazz és a könnyűzenei elemeket, de ez mégiscsak egy komolyzenei szimfonikus mű, melyben jelentős inspirációs forrásként jelenik meg a modern komolyzene, a mű elején például Bartók hatását véltem felfedezni. A közönség jól fogadta a mintegy fél órás művet, többször visszatapsolta a szólistát és a karmestert.
Lengyel különítmény
A második részt Smoczyński úgy konferálta fel, hogy a világ legjobb muzsikusai fognak fellépni. Én nem vitatkozom vele, mindazonáltal megelégszem azzal az állítással, hogy Dominik Wania zongorista, Sławomir Kurkiewicz nagybőgős és Michał Miśkiewicz dobos remek muzsikusok, akik finom érzékkel képesek közvetíteni a klasszikus jazz értékeit. Elsőként egy hagyományos jazz hangvételű kompozíciót adtak elő, majd Smoczyńskival együtt szólaltatták meg az ő két kompozícióját: a Felhők felett című szvit Elégia tételét, mely mint azt a címe is jelzi, melankolikus hangulatú, rövidebb lélegzetvételű zenemű volt, továbbá előadták a hasonló hangvételű, de jazzesebb stílusú Keringő című művét is. Majd ismét színpadra léptek a nagyváradi filharmonikusok és Barbara Dragan, hogy a kvartettel együtt megszólaltassák az egyik legjelentősebb lengyel jazz muzsikusnak, az 1979-ben, mindössze 33 évesen elhunyt Zbigniew Seifertnek a Jazz Concertoját. Élményszámba ment megismerkedni ezzel a nálunk kevésbé ismert alkotónak a zenéjével, a Jazz Concertoban ugyanis kiváló arányérzékkel ötvöződik a jazz a klasszikus komolyzenével, valamint egy csipetnyi népzenei behatással. Nagyon jó fesztiválindító koncertet halhatott a váradi közönség a lengyel művészkülönítménytől. Az előadók nemzetisége nem volt véletlen, a koncert egyik szervezője ugyanis a varsói Adam Mickiewicz Intézet volt.