2024.12.02. 18:11
Gótikus szobrokat találtak a váradi várban
Emberalakot ábrázoló, csonka szobrokat találtak a váradi vár Királyfia bástyájának a felújítási munkálatai során. A két alkotás mintegy 650 éves lehet.
Képernyőfotó
Pap István
A váradi vár falába épített, mintegy 600–650 éves kőszobrokat találtak a váradi vár Királyfia bástyájának felújítása során. A két kőszobrot, amelyek szenteket vagy apostolokat ábrázolhatnak, a Királyfia bástya belső falában találták meg, a bástya feltöltésének teljes eltávolítása után. De hogyan kerülnek szobrok a bástyafalba? Erről Emődi Tamás építész, a Királyfia-bástya felújításának a tervezője beszélt lapunknak. Kifejtette, hogy a Királyfia-bástyának a teljes feltöltését kiszedték, és ennek köszönhető a rendkívül ritka leletek előbukkanása. A vár történetéről szólva elmondta, hogy a bástya építés az 1560-as évek vége felé kezdődött, éppen akkor, amikor elkezdték a székesegyházat is lebontani. Tudniillik 1557-et követően Várad lakossága áttért a protestáns vallásra, megszűnt a váradi katolikus püspökség. „Nincs pontos információ arról, hogy ezt követően miképpen és mire használták a székesegyházat, 1581-ben raktárrá alakították. Nem tudni, mikor és milyen iramban kezdték el bontani először a székesegyház szentélyét, csak azt tudjuk, hogy 1557 után már nem tartanak ott sem misét, sem protestáns istentiszteleteket. Az 1598-as ostromkor már csonka volt a székesegyház” – fogalmazott Emődi.
Az épület köveit és s díszítőelemeit részben beépítették az 1569-ben építeni kezdett bástyás várba, miután a középkori püspökvár hadászati potenciálja már nagyon lecsökkent. A bástyás külső vár legelső bástyája éppen a Királyfia volt, amit hozzávetőleg 1573-ig építettek. „Ez volt az első nagy építkezés, amelyet zömmel bontott anyagból végeztek” – mondta Emődi, elárulva, hogy a mintegy 110–120 centiméter magas szobrok a bástyafalak belső oldalából kerültek elő a nyár folyamán, illetve októberben. Az egyik szobor még nincs is kiemelve a falból. Kérdésünkre válaszolva Emődi Tamás elmondta, hogy nem tudni, kiket ábrázolnak a szobrok, mert mindkét alkotásnak hiányzik a feje, hiányoznak az attribútumai. „Egy szentet vagy egy apostolt akkor lehet azonosítani, ha van valamilyen értelmezhető jellemzője: egy jogar, egy könyv, egy kehely stb. vagy nagyon egyedi gesztust tesz a kezeivel, de mivel a karok is le vannak törve, ezért nehéz megállapítani, hogy szentet, apostolt vagy történelmi személyiségeket ábrázolnak-e a szobrok”. Mindemellett nagyon jelentős művészet- és kultúrtörténeti értékű leletekről van szó, hangsúlyozta Emődi Tamás, aki ezt a megállapítást azzal érzékeltette, hogy Erdélyben alig pár olyan helyszín van, ahol napjainkban is láthatók középkori szobrok: ilyen a brassói Fekete templom, a kolozsvári Szent Mihály templom, a segesvári és a szászsebesi evangélikus templomok, de „nagyon ritka dolog, hogy ilyen szobrok ásatásokból kerüljenek elő” – jegyezte meg. A továbbiakban megtudtuk, hogy a Királyfia-bástya udvarának a feltárása szinte teljesen megtörtént, de a bástya torkolatában még vannak feltárásra váró középkori falak. Emődi Tamás hozzátette, hogy van még két felújításra váró bástya, a Veres és az Aranyos, amelyek még fel vannak töltve, és könnyen elképzelhető, hogy azok is rejtenek rendkívül értékes leleteket.
Bástyafelújítás
Korábban már megírtuk, hogy a Királyfia-bástya falai kívül-belül helyre lesznek állítva, és a falakat kiemelő díszvilágítás is lesz. Ennél a helyszínnél az lesz a lényeges eltérés a korábbi helyreállításoktól, hogy a bástya belseje teljesen ki lesz ürítve, ami által egy belső udvar fog kialakulni, ahol látszani fog a bástya szerkezete, valamint körben a gyilokjáró, ami egy árkádsorra, illetve pillérekre támaszkodik. Emődi korábban elmondta, hogy a kazamatákat is kiürítik, mert azok is fel vannak töltve földdel. „A kazamatákat és a kilövőnyílásokat helyreállítják, a kazamata és a bástya belseje is új térburkolatot kap” – fejtette ki. A helyreállított Királyfia-bástyában zárt tér nem lesz, hanem csupán két dongaboltozatos nyitott gang, a kazamaták bejárati szorosai. A körülbelül a Csonka-bástya területével megegyező méretű udvar multifunkcionális lesz abban az értelemben, hogy nem terveznek oda semmilyen rögzített építményt, hanem a rendezvényszervezők igény szerint felállíthatnak majd ott mobil színpadot, vihetnek oda székeket, asztalokat. A gyilokjáró új lépcsőfeljáróval lesz megközelíthető.
A Királyfia-bástya felújítását a Precon Transilvania cég végzi Emődi Tamás építész tervei alapján. Az erre vonatkozó szerződést még tavaly augusztusban írták alá, s az idei év során már jelentős mértékű intenzívebb munkálatokat végeztek. A felújítási szerződés értéke 10.843.000 lej áfa nélkül. A kivitelezési időszak 24 hónap.