Tudnivalók

2024.12.05. 08:17

Jár az ingyenes kezelés

Illusztráció

Forrás: Pexels

ERDON-összeállítás 

Szerdai lapszámunkban írtunk arról, hogy a biztosítással rendelkező személyek ártámogatott fizikoterápiás és rehabilitációs kezelést kaphatnak a háziorvosok által írt küldőpapír vagy szakorvosok által kiállított beutalók alapján, illetve arról, hogy 54 különféle kezelést vehetnek így igénybe a páciensek: többek között kinetoterápiát, különböző masszázsokat, fürdőket, lézerterápiát, mágnesterápiát stb. Egyik nagyváradi olvasónk azt jelezte, hogy cikkünk megjelenésének a napján ment el egy egészségügyi szolgáltatóhoz lézerkezelésre, és annak ellenére kifizettették vele a kezelés árát, hogy háziorvosi küldőpapírral rendelkezett. A Bihar Megyei Egészségbiztosítóhoz fordultunk kérdéseinkkel, hogy tisztázzuk, mi is a helyzet valójában az ártámogatott kinetoterápiás és rehabilitációs kezelésekkel. Alexandra Sîrb, az intézmény szóvivője elmondta: ha a páciensek küldőpapír alapján jegyeztetik elő magukat az ártámogatott kezelésekre valamelyik egészségügyi szolgáltatónál, akkor jár nekik a költségtérítés.
Arra viszont figyelni kell, hogy az illető szolgáltatónak legyen elég pénzalapja erre, ez az, amit románul úgy szoktak emlegetni, hogy „fond”. A szolgáltatók zöme ugyanis szerződést köt az egészségbiztosítóval, és mindegyik különböző kritériumok alapján kap egy bizonyos összegű pénzalapot minden hónapban, hogy abból fedezze a pácienseknek nyújtott kezelések árát. Az megtörténhet, hogy az egészségügyi szolgáltatónak az adott hónapra már elfogy ez a pénzalapja, és ha a páciens ragaszkodik ahhoz, hogy abban a hónapban kapja meg a kezelést, akkor az a szolgáltató már csak fizetség fejében tudja ellátni a beteget. Ilyen esetben az a megoldás, mondta a szóvivő, ha a páciens olyan egészségügyi intézményt keres, ahol még nem fogytak el a biztosítási pénzalapok. Hozzátette, hogy a szolgáltatóknak kötelességük előzetesen tájékoztatni a pácienseket arról, hogy rendelkeznek-e az adott hónapra vagy az előjegyzés időpontjára elegendő pénzalappal a kezelés megtérítésére. 
Az is megtörténhet, hogy egy-egy szolgáltatónál hosszú várólista van, és csak két-három hónap múlva tudja előjegyezni a pácienst ártámogatott kezelésre; ilyen esetben az igénylő dönti el azt, hogy tud-e annyi időt várni, amíg megkapja a kezelést, vagy inkább elmegy olyan helyre, ahol fizetség ellenében azonnal vagy viszonylag hamar megkapja a kezelést. Kérdésünkre válaszolva Alexandra Sîrb elmondta, hogy ha egy páciens küldőpapír vagy szakorvosi ajánlás alapján előjegyeztette magát egy egészségügyi szolgáltatónál, akkor már nem fordulhat elő az, hogy a kezelés napján a szolgáltató azzal álljon elő, hogy nincs már biztosítási pénzalapja, és a betegtől kérje a kezelés árát. Ha ilyesmi mégis megtörténik, akkor a beteg az adott egészségügyi intézményhez vagy az egészségbiztosító pénztárhoz fordulhat panasszal.

A CAS közleményében megtalálja az ártámogatott fizikoterápiás és rehabilitációs kezelések teljes listáját:

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában