Támogatás

2024.12.06. 15:55

Testvéregyházi megállapodást írt alá a KREK a szíriai reformátusokkal

Közös sajtótájékoztatót tartott péntek reggel a Királyhágómelléki Református Egyházkerület nagyváradi székházában Bogdán Szabolcs János püspök és Harout Selimian, a Szíriai Örmény Református Gyülekezeti Szövetség elnöke (a mi fogalmaink szerint püspök). Bejelentették, hogy a KREK testvéregyházi megállapodást köt a szíriai reformátusokkal, és évente jelentős összeggel támogatja az ottani keresztények oktatását.

Ciucur Losonczi Antonius

A testvéregyházi megállapodást a december 6-án, péntek délelőtt tartott ünnepi közgyűlésen írták alá a magyarkécei református templomban, ahol Bogdán Szabolcs János püspök erre vonatkozó bejelentést tett. A tanácskozáson határozati javaslatként terjesztették elő az együttműködést, mely azt követően emelkedett jogerőre, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület említett döntéshozó fóruma jóváhagyta.

A KREK székházában tartott reggeli sajtótájékoztatón Bogdán Szabolcs János felidézte azt, hogyan indult a közös történetük. 2023. február 6-án az egész világot bejárta az a megrázó hír, hogy földrengés volt Szíria és Törökország bizonyos területein, illetve a határvidéken. Ez a természeti katasztrófa rengeteg emberéletet követelt, a túlélők zöme pedig menekülésre kényszerült, mert összeomlottak a házaik, gyakorlatilag lakhatatlanokká váltak. A KREK még aznap körlevélben gyűjtést hirdetett a bajbajutottaknak a megsegítésére. Nagyon szépen gyűltek az adományok, viszont kérdésessé vált ezeknek a célba juttatása, mert ez nem volt olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. Ennek kapcsán ismerkedtek meg, és kerültek kapcsolatba az örmény reformátusokkal. Megtudták azt, hogy őket nem csak a földrengés nyomorúsága sújtotta, hanem a szíriai polgárháború és egyéb belső feszültségek is nehezítik a sorsukat, az ezekből fakadó bizonytalanság és üldözöttség. Szíriában ugyanis az örmény reformátusok kétszeresen is kisebbségben élnek, hiszen egyrészt muszlim többségű az ország, és ezért folyamatos zaklatásoknak vannak kitéve, másfelől pedig a keresztények többsége azon a vidéken az ortodoxiához tartozik.

 

A kapcsolatfelvétel után az adományok célba juttatásában a Hungary Helps Alapítvány és a Magyar Református Szeretetszolgálat segített. Ők hívták fel a KREK figyelmét arra, hogy a szíriai örmény reformátusok lakta térségben nagyon kevés segély érkezett, mert a fő fókusz Törökországra vetődött. A kapcsolat aztán egyre erősödött, így találkoztak Harout Selimiannal, a Szíriai Örmény Református Gyülekezeti Szövetség elnökével, magyarázta Bogdán Szabolcs János.

Mikor találkoztak?

Az év folyamán, pünkösd előtt szerették volna meglátogatni örmény testvéreiket a helyszínen, Aleppóban és környékén, hogy egyeztessenek a további együttműködésről. Ezért elutaztak Jordániába- az eredeti tervük az volt, hogy onnan mennek tovább Szíriába, de az előzetes szóbeli ígéret dacára a hatóságok megtagadták a beutazásukat. Végül Ammanban találkoztak Harout Selimiannal, s akkor hívták meg őt Nagyváradra. Sajnos az elmúlt napokban újabb harcok törtek ki Aleppóban, azon a környékén, ahol ők élnek, s megint veszélybe került a szíriai örmény közösség. “Bármikor találkoztunk, azt tapasztaltuk, hogy értjük egymást, hogy nagyon közel vagyunk egymáshoz. Ugyanaz a Lélek munkálkodik bennünk, ugyanúgy gondolkodunk a keresztény misszióról. A magyar és az örmény nemzet történelmében sok párhuzam fedezhető fel. Ők is sok tragédiát éltek meg, újra és újra talpra kellett állni Isten segítségével. Biztatjuk őket, imáinkban mellettük állunk. Egymás terheit akarjuk hordozni, mert hisszük, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden a javukra szolgál”, fejtette ki a KREK elöljárója.

Harout Selimian hangsúlyozta, hogy hosszú távú együttműködésre törekszik a Szíriai Örmény Református Gyülekezeti Szövetség és a KREK. “Történelmünk és önazonosságunk számos pontban összeér. Számunkra is legalább annyira fontos a nemzeti és a hitbéli hovatartozás mint a magyar reformátusok számára a Királyhágómelléken”, fogalmazott. Elmondta, hogy több területen képzelik el a közös jövőt: oktatás, ifjúsági misszió, egészségügyi ellátás, szociális projektek, segélyezés. Ezekre égető szükség van, mert nagyon nehéz helyzet Szíriában a polgárháború kitörése óta. “A hitben való megerősödést és az együttes növekedést jelenti számunkra az aláírandó egyezmény. Egyháznak lenni éppen ezt jelenti, hogy közösen tekintünk a jövőbe. Magabiztosan, megőrizve az identitásunkat, és hidakat építve egymás közt”, nyomatékosította az örmény püspök.

Krisztusban egyek vagyunk

Az Erdon.ro kérdésére válaszolva Harout Selimian arra is kitért, hogy az örmény református egyházat 1846-ban alapították Konstantinápolyban. Jelenleg tizenegy gyülekezetük van, hat iskolájuk és a migráció következtében becslések szerint körülbelül 7500 a lélekszámuk.

Dénes István Lukács püspökhelyettes a további programokról szólva jelezte, hogy szombat délután a vendégük ellátogat Nagyváradon a Krisztusra hangolva című dicsőitő koncertekre, vasárnap pedig Krasznán és Nagykároly-Kertvárosban ismerkedik a helyi gyülekezetekkel annak jegyében, hogy mindannyian Krisztusban egyek vagyunk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában