Összegzés

3 órája

Florin Birta: Nagyvárad az uniós alapoknak köszönheti fejlődését

Nagyvárad a privát szféra befektetéseinek és a vissza nem térítendő társfinanszírozású európai projekteknek köszönhetően fejlődött az elmúlt 17 évben.

Fotó:  A szerző felvétele

Pap István
Azon szerencsés városok közé tartozik Nagyvárad, amelyik az elmúlt közel húsz évben ki tudta használni az uniós csatlakozásban rejlő lehetőségeket, és a magánbefektetők számára is fontos beruházási célpont volt. „Elmondhatjuk, hogy Nagyváradon a magánbefektetések meghaladták az 1 milliárd eurót. Ugyanilyen fontos, hogy az európai alapokból finanszírozott közprojektek 2008 és 2025 között elérték az 1,6 milliárd eurós küszöböt” – mondta Florin Birta, a város polgármestere kedden, a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal Nemzetközi Finanszírozású Projektek Menedzsmentigazgatósága (DMPFI) tavalyi tevékenységét ismertető sajtótájékoztatón. Az igazgatóság adatai szerint az önkormányzat által 2008 és 2025 között beindított 230 európai társfinanszírozású projektből 2015-ig 58 projektet fejezett be a város 250 millió euró értékben, 2016 és 2023 között további 59 projektet (218 millió euró értékben), az elmúlt évben pedig további 8 projektet fejeztek be 130 millió euró értékben. Marius Moș, a DMPFI igazgatója a sajtótájékoztatón elismerte, mozgalmas évet zártak. „2024-ben a DMPFI összesen 113 társfinanszírozással megvalósuló projektet kezelt több mint 1,2 milliárd euró értékben, ami valószínűleg meghaladja néhány önkormányzat költségvetését” – fogalmazott. A nyolc befejezett projekt mellett tavaly 58 projekt megvalósítása volt, és van most is folyamatban, ezek összértéke 507 millió euró. Az igazgató elárulta, hogy további 47 projektet nyújtottak be finanszírozásra, ezek értéke eléri az 582 millió eurót.

Fotó: Alexandru Nițescu


Amire sokat költöttek
Az igazgató a továbbiakban ismertette, hogy mely projektekre költött a legtöbbet az önkormányzat 2024-ben. Az első helyen ebben a vonatkozásban a hőerőmű 7-es blokkjának építése áll. Ez a beruházás jelenleg is zajlik, tavaly közel 10 millió eurót költöttek rá. Majd következik a Körös (Vladimirescu) és Vitéz (Decebal) út kereszteződésében épülő közúti aluljáró, valamint a Vitéz út felújítása, amire a tavaly több mint 7 millió euró ment el. A 2024-ben zajló nagyprojektek listáján csökkenő sorrendben szerepelnek olyan munkálatok is, mint a geotermikus víz és termálanyag keverékével történő fűtés bevezetése Dél-Őssiben (5,8 millió euró) és Váradszőllősön (5,6 millió euró), a nagypiac környéki közúti aluljáróépítés második szakasza (5 millió euró), valamint a Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház járóbeteg-rendelőjének a bővítése (4,3 millió euró). A legnagyobb beruházások közé tartozik még a Vlădeasa utcai leendő járványkórház építésének a megkezdése, amire a tavaly 2,6 millió eurót költött az önkormányzat, a nagyváradi kórházak felszerelésére vonatkozó egészségügyi stratégiai projekt (1,5 millió euró), a nagypiac korszerűsítésnek első szakasza (1,4 millió euró) és a megyei kórház Corneliu Coposu utcai épületének rehabilitációja (1,3 millió euró).


Szakterületek

Az 58 végrehajtás alatt álló, 507 millió euró összköltségvetésű projektből 31 projektet (107,5 millió euró) az oktatási ágazatban nyújtottak be, majd ezt követi egyenként hét benyújtott projekttel az egészségügyi (178,6 millió euró) és a városi mobilitás (102,68 millió euró) területe. Négy projekt keretében 13,6 millió euróból növelik 23 tömbház energiahatékonyságát, és szintén négy uniós finanszírozású beruházás zajlik a fűtéshálózat energiahatékonyságának a javítására összesen 70 millió euró értékben. A helyi idegenforgalmat segítő két benyújtott projekt összértéke 10,4 millió euró, a hulladékszigetek elhelyezését célzó két másik projekt értéke 5,8 millió euró, az üzleti környezet fejlesztésére szánt projekt értéke 18,4 millió euró. Ugyanakkor elhangzott az is, hogy a folyamatban lévő uniós finanszírozású beruházások milyen állapotban vannak jelenleg. A Corneliu Coposu utcai kórház felújítása a vége felé jár, hiszen itt a munkálatoknak már a 97 százalékát elvégezték, a megyei kórház új járóbetegrendelőjének építése 67 százalékban készült el, a váradi vár Királyfia-bástyájának felújítása is jól halad, itt a munkálatok 45 százalékát végezték el. A hőerőmű 7-es blokkjának kivitelezése 10 százalékon áll, az új járványkórház építése pedig épphogy csak megkezdődött, itt a munkálatok 5 százalékán vannak túl a kivitelezők. A nagypiacnál hamarosan megkezdődik az új épület építése a vásárcsarnok mellett, mint ahogy a városháza belső részét is hamarosan felújítják. Marius Moș elmondta, hogy a második emelettől kezdve haladnak lefele. Várhatóan az idén kezdődik el a nagyváradi iskolák eszköztárának a bővítése, illetve az idén fogják leszállítani a városnak a 30 elektromos autóbuszt és a kilenc új villamost – tette hozzá a DMPFI igazgatója.

Fotó: Alexandru Nițescu


Új projektek
Marius Moș elmondta azt is, hogy folyamatosan keresik az új finanszírozási lehetőségeket, hogy meg tudják valósítani a már kidolgozott és előkészített projektjeiket. Ilyen elképzelés egy új gyalogoshíd építése a Sebes-Körös fölött a Continental és a Hilton hotelek közötti szakaszon. A városvezetésnek egyébként fontos célkitűzése a gyalogos övezetek bővítése a városban. Ennek az állításnak az igazolására emelte ki az igazgató azt, hogy a Kápolna tér (Rahovei tér) és környéke is gyalogos övezetté fog alakulni, az erre vonatkozó projekt már be van nyújtva a Szektoriális Operatív Programhoz. A város már szintén uniós finanszírozásért folyamodott a Széchenyi tér (Traian park) felújítására és a Pavel utca gyalogos sétánnyá történő átalakítására.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában