Munkálatok

2025.01.25. 17:31

Készülőfélben a váradi Magyar Ház

Lezárult a nagyváradi Sonnenfeld-palota korszerűsítésének első szakasza, ezért az épületkomplexumot tulajdonló Iskola Alapítvány megnyitotta azt pár órára, hogy az érdeklődők és a sajtósok lássák, hol tartanak most a munkálatok.

Fotó: Pap István

Pap István

A magyar kultúra napjának egyik rendezvényeként járhatták be az érdeklődők csütörtökön a nagyváradi Sonnenfeld-palota hátsó épületszárnyát, azt a részt, ahol a korszerűsítési munkálatok legnagyobb része zajlott és zajlik. A helyszínen Szabó Ödön parlamenti képviselő, a Bihar megyei RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta, hogy a tervezés és kivitelezés hosszabb időt vett igénybe, mint amennyivel eredetileg számoltak. Kijelentette, hogy a Sonnenfeld-palota hátsó része, az egykori nyomda épülete fog a leghamarabb elkészülni, ennek az épülettömbnek a legnagyobb részét a Szigligeti Színház fogja használni, kivéve az egykori Fehér Stúdiótermet, mely közös használatban lesz. 

A hátsó traktusban lesz két stúdióterem, próbaterem, raktárhelyiség, kelléktár, illetve helyet kap ott két garzonlakás és egy apartman is a vendégek számára. A palota földszintjén a Szilágyi Dezső (Moscovei) utca felől nézve a bal oldalon egy kávézó kap helyet, és ide költöztetik majd a Bunyitay könyvtárat is, míg a jobb oldalon egy étterem lesz. Az első emeleten ifjúsági szervezetek irodái, továbbá konferenciaterem kap majd helyet, a második emeleten egy művészeti galéria lesz, a legfeleső szinten pedig bérelhető irodahelyiségeket alakítanak ki. Amikor befejeződik a teljes felújítás és elkészül a Magyar Ház, „olyan épületegyüttessel fog rendelkezni a magyarság, ami egy térben minden egyes rendezvénynek minden szegmensét ki tudja majd elégíteni” – fogalmazott Szabó Ödön.

Nehezen indult

Nagy Zoltán, az Iskola Alapítvány elnöke a felújítás viszontagságairól beszélt. Mint mondta, a levéltárban megtalálták az 1913-ban elkészült épület eredeti terveit, de a helyszínen a munkálatok megkezdésekor megbizonyosodtak arról, hogy a műszaki terveket nemcsak manapság, de akkoriban sem tartották be, példaként említette, hogy a főépület statikailag közel sem olyan erős, mint ahogy azt az eredeti tervben jelezték. A továbbiakban Nagy Zoltán elárulta, hogy csak a tűzvédelmi engedélyeztetés másfél évig tartott, és még két évbe telt az, míg tisztázták a telekkönyvi problémákat. Meglepetésként érte a kivitelezőket az, hogy város melegvíz- és fűtési vezetéke a Sonnenfeld-palota alatt halad keresztül, de mivel a Hőszolgálató Vállalat csak ebben az évben tervezte kicserélni a vezetéket, ezért az Iskola Alapítvány úgy határozott, hogy inkább saját pénzen elvégzi ezt a munkát, és nem vár a Hőszolgáltató Vállalatra. Érdekességként megemlítette azt is, hogy a régi és az új épület között találtak egy két méter magas alagutat tele régi, használaton kívüli kábelekkel, ami semmilyen terven nem szerepelt, és ami újabb statikai problémát vetett fel.

Új ciklus kezdődik

Az alapítvány elnöke elmondta, hogy decemberben lezárult a magyar kormánytól kapott támogatási ciklus. Ebből az anyagi támogatásból sikerült a régi nyomdaépületet nagyjából felújítani. „A 70-es években épült oda nem illő épületrészt elbontották, statikailag megerősítettük az épületeket és az összes gépészeti munkálatot elvégeztük, új nyílászárókat tettünk” – fogalmazott. Az elbontott rész helyett egy új, betonszerkezetes épületet húztak fel, bevezették a villany-, a víz- és a fűtéshálózatot, az épület alatt egy generátort helyeztek el. Nagy Zoltán bejelentette, hogy ígéretet kaptak a magyar kormánytól arra, hogy az idén és jövőre újabb anyagi támogatást kap az alapítvány a beruházás befejezésére. „Annyi a munka a főépületen, hogy lehetetlen is lenne ennél rövidebb idő alatt befejezni. A főépületen az első dolog a tetőcsere volt, ezen kívül túl sok minden nem történt benne” – fogalmazott Nagy Zoltán. Az elhangzottak után a megjelentek végigjárták az épületkomplexum hátsó részét, ahol a munkálatok zajlanak. A nagyváradi Sonnenfeld-palotát 2019-ben vásárolta meg az Iskola Alapítvány a magyar államtól kapott 2,47 milliárd forintos támogatásból. Ezt követően készült el a felújítási terv, ami Kim Attila munkája, a műemléki dokumentációt Emődi Tamás állította össze. A kapott támogatásból kezdődött meg az épületegyüttes korszerűsítése, de az már akkor is világos volt, hogy a kapott összeg nem lesz elegendő a teljes felújításra.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában