21 órája
Erre figyeljen, ha vályogházat vesz
Egy öreg, felújítás előtt álló vályogház valódi állapotára számos árulkodó jel utalhat. Ezeket gyűjtötte össze az Ingatlanbazár cikke.
Vályogházak vásárlásához tippek.
Forrás: Délmagyarország
Fotó: Tábori Szilvia
Jó ötlet falun házat venni: olcsóbb ott az ingatlan, és most állami segítség is igénybe vehető rá. A falusi CSOK sokat lendíthet a vidéki lakásvásárlási, illetve házépítési kedven: a vissza nem térítendő otthonteremtési támogatásban egy gyerekre 1 millió, kettőre 4 millió, háromra 15 millió forint igényelhető – írja az Ingatlanbazár.
Felújítás segítséggel
A családi ház építésére, új – és használt ingatlan vásárlására, korszerűsítésére, bővítésére szóló támogatás csak a falusi CSOK településlistáján felsorolt kistelepülések ingatlanjaira érvényes. Mint ismeretes, a támogatás használt ingatlan vásárlására akkor jár, ha megvétel után annak korszerűsítése, illetve bővítése sem marad el.
Minél olcsóbb, annál valószínűbb, hogy lesz mit költeni a felújításra. Ezért az adásvételi szerződés aláírása előtt érdemes szakember bevonásával alapos mustrát tartani a házban: egy esetleges tetőfelújítás, gépészeti korszerűsítés, nyílászáró-csere jelentős kiadásokkal jár, jobb ezt előre tudni. De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az alapokkal – szó szerint. Az Ingatlanbazár összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.
Vízre érzékeny
Öreg házaknál gyakori, hogy annak idején alap nélkül, illetve szigetelés nélkül épültek fel. Ezekről árulkodhat a fal állapota, repedezettsége, a felvizesedett foltok. A régen igen kedvelt vályogház különösen érzékeny a vízre, könnyen felázik, ezért ajánlott megnézni, van-e víz (folyó, patak, tó) a környéken. A település talajszerkezete, csatornázottsága sem mindegy. A magas talajvíz nagyon sokat árthat a vályognak. Ezért lényeges, hogy legyen a háznak megfelelő lábazata, alapja, vízszigetelése, kiépített járdája. A tetőszerkezet és az ereszcsatorna állapota is befolyásolja a fal minőségét.
Fontos, hogy az új tető lehetőleg messze túlnyúljon a ház falán, és az ereszt is célszerű megnagyobbítani. A döngölt földű, vízszigetelés nélküli vályogházakat régen évente tapasztották, hiszen könnyen mállott a fal és gyorsan megtelepedett a penész a házban. Az ilyen vályogházaknál az aljzatbetonozás ma már elkerülhetetlen; a vályogfalakat is alá kell építeni téglával.
Sok repedés
A repedezett fal sokat elárul: ha a födém miatt túl nagy nyomás nehezedik rá, általában felül reped meg, és több kisebb repedés is kialakul, amiket igyekszik a tulajdonos rendszeres javításokkal palástolni –ez árulkodó jel. Ha az alap tört meg, egy-két nagyobb repedés alakul ki a fal alján alulról felfelé haladva. A megtört alap folyamatosan süllyed, újabb repedéseket okozva a falon. Ilyen házat jobb nem venni. Érdemes utánajárni, miből készültek a nyílászárók áthidalói: ha vályogból, az nagy baj, bármikor beszakadhat. Az elválasztó falaknál a vastagság nem mellékes: a legalább 30 centiméteres számít jónak.
A vályog erényei
Mindez nem azt jelenti, hogy vályogházzal nem lehet jó vásárt csinálni. Köztudottan tartós, erős, rugalmas anyag; kiváló hőszigetelő, nyáron hűt, télen fűt, főleg, ha jó vastag a fala. Az is nagy előnye, hogy kiválóan kombinálható például téglával; a vegyes építésű, alászigetelt ingatlanok igen kedveltek. Ráadásul a vályogfal a levegő nedvességtartalmával együtt megköti a finom porszemeket. Tűzálló, környezetbarát anyag, hiszen agyagos iszap és víz keveréke. Egységes receptúra nem állt a régiek rendelkezésére, általában háznál, saját kezűleg készítették a
vályogtéglát. Felújítás előtt jó tudni: a vakolatot a vályog nem tartja meg, ilyenkor szoktak vakolaterősítő szerkezeteket – rabichálót, nádszövetet – a felületére felvinni, ez már tartósan elbírja a vakolatot, glettet.
További hasznos tippekért kattintson az Ingatlanbazár oldalára!