2024.12.10. 17:04
Diószegen járt a „sakkos kedvű” Mikulás
Bihardiószeg egyre inkább a megyei sakkélet fellegvárává növi ki magát. Elévülhetetlen érdemük, hogy a legapróbb gyerekeket is „megmételyezik” a bábutologatás szépségével. Ezt tették az elmúlt szombaton is.
D. Mészáros Elek
Az eseménynek ezúttal is a Catalaya étterem biztosította a helyszínt, ahol hosszú asztalok mellett zajlottak a mérkőzések. A benevezett 57 versenyző koránál fogva szülei kíséretében érkezett, így nem csoda, hogy az étterem parkolója kevésnek bizonyult. A szemközti vasútállomás egy használton kívüli területe jelentette a megoldást. A hét éve megálmodott helyi sportklub az elnökének, Törő Gyula ötletének és szervező munkájának köszönhetően immáron ötödik alkalommal szervezte meg a Mikulás-kupát. Amint azt maga a klubvezető is elmondta, a megye legrangosabb, gyermekek számára kiírt sakkversenye zajlott Diószegen. A meglehetősen magas résztvevőszám mellett az is biztató, hogy a benevezettek távolabbi településekről, illetve Magyarországról érkeztek.
A legfiatalabb „sakkmester” hatéves volt, míg a felső korhatárt 15 évben határozták meg. FIDE-szabályok alapján, különböző korcsoportokban zajlottak a mérkőzések. 2x10 perces, 7 fordulós játék után alakult ki a végeredmény. A bírói feladatokat Törő Gyula és Jakab Zsolt látták el. A helyes világszemléletet, a hagyományokra támaszkodó értékek megőrzését, a fiatal generációk gondolkodni tanítását fontosnak tartó Mados Attila helyi polgármester ezúttal is köszöntötte a versenyen részt vevőket. „Olyan fiatalok gyűltek itt ma össze, akik öntudatosak, igyekeznek hathatós védekezést kiépíteni a káros médiával szemben. Köszönet jár Törő Gyulának és a mellette álló csapatnak, akik önzetlen munkával ezt a versenyt megszervezték” – mondta többek között az elöljáró. Délutánra az utolsó bábu is „befejezte a csatát”, megszületett a végeredmény.
A legjobbak serleget kaptak, de mindenkinek jutott egy-egy érem és emléklap, amit Törő Gyula és Szabó Melinda adtak át. A hatévesek közül a legügyesebb bábutologatónak a magyarországi Hajdúböszörményből érkezett Gál Dénes bizonyult. A két évvel nagyobbak „bajnoka” a szatmárnémeti Roşca Dávid lett, míg a tízévesek csatározását a szintén hajdúböszörményi Kedves Arven Zója nyerte. A hazaiak győzelme Cotuţiu Florinnak köszönhető, aki a tizenkét évesek között lett az első. A tizenöt évesek csatározása során a legbiztatóbb tehetségnek a törökszentmiklósi Markot Dávid Bencét látták a bírók. Az esemény végére a Mikulás is megjelent Farkas Sándor vállalkozó jóvoltából, minden gyermeknek jutott a csokiformába öntött nagy szakállúból.