Erdélyi koncertturné

2 órája

A nagyváradi székesegyházban ad koncertet a világhírű Liszt Ferenc Kamarazenekar

Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának szervezésében, egy erdélyi koncertturné keretében a budapesti Liszt Ferenc Kamarazenekar lép fel november 6-án, szerdán 19 órától a nagyváradi római katolikus székesegyházban. Műsoron Liszt-, Haydn-, Pavel Fischer-, Popper- és Weiner-művek szerepelnek, a koncert művészeti vezetője és közreműködője Várdai István, a koncertmester Tfirst Péter.

Fotó: papageno.hu/Gordon Eszter

Ciucur Losonczi Antonius

A több mint 60 éves Liszt Ferenc Kamarazenekar 1963-ban alakult a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola végzős növendékeiből. A Magyarország nemzeti zenekaraként működő formáció kiemelkedő szerepet tölt be Magyarország zenei életében, az elmúlt hat évtized során pedig nemzetközileg is komoly hírnévre tettek szert. Mára már világszerte a kamarazenei műfaj egyik legkiemelkedőbb képviselőjeként tartják számon az együttest precizitása, műfaji sokoldalúsága és kimagasló alkalmazkodóképessége miatt. Megalakulása óta – Sándor Frigyes, majd Rolla János, 2016 óta Tfirst Péter vezetésével – több mint ötven országba jutott el, a tagjai többek között felléptek a New York-i Carnegie Hallban, a tokiói Suntory Hallban, a Sydney-i Operaházban, a Buenos Aires-i Teatro Colónban, valamint a párizsi Théatre de la Ville-ben.

Körmendy-Ékes Judit, a Liszt Ferenc Kamarazekar Alapítványának elnöke lapunknak azt nyilatkozta: azért szervezték ezt a négyállomásos koncertturnét, mert az elmúlt hat évtizedben mindig jártak turnézni Erdélybe. Sajnálatos módon az utóbbi időszakban ezek a fellépések elmaradtak, de nagyon örülnek annak, hogy ezt a hagyományt folytatni tudják. Ennek jegyében tavaly ismét jártak Erdélyben, illetve Bukarestben, de Váradon nem, magyarázta. Arról is beszélt Körmendy-Ékes Judit: arculatváltáson ment át a zenekar, mivel „új korban új szelek fújnak”. Ugyanakkor egy nagyon fontos imidzsváltás is volt ez, ami az együttes művészi teljesítményét nem befolyásolta, vagy ha igen, akkor csak abban az értelemben, hogy az eddiginél is jobb lett. Viszont a menedzsment rész hiányos volt, a zenekar piaci értelemben és a koncertek száma tekintetében sem kapta meg az őt megillető elismerést. „Különben egy nagyon sok díjat elnyert rebranding kampányról beszélünk. A zenekar új logója például egy beforgatott QR-kód, mely egyébként Bartók Divertimentójának az első négy hangja, és egy megfelelő alkalmazással ezeket le is lehet játszani. Ez a logó pedig nagyon sok lehetőséget ad nekünk mindenféle kampányokban” – fejtette ki az alapítvány elnöke.

Arra is kitért Körmendy-Ékes Judit, hogy a programkoncepció lényege a kelet-közép-európai zenei hagyományok bemutatása. Liszt II. Magyar rapszódiájának egy vonóskamarazenekari átirata lesz hallható, de ettől függetlenül ez tartalmazza a jól ismert dallamokat, tehát „egy nagyon jó bemelegítő rész”. Utána jön „egy nagyon extra dolog”: Haydn C-dúr csellóversenye. A szerző magyar kapcsolódásai, illetve származása adják azt, hogy kelet-közép-európainak lehet őt minősíteni, de a legfontosabb talán az, hogy a zenekar művészeti igazgatója, a világhírű csellóművész, Várdai István lesz a szólista.  Körmendy-Ékes Judit külön kifejezte az örömét amiatt, hogy Váradon a székesegyház a helyszín. „Nagyon szeretünk templomban koncertezni, mert a más hangulat, és általában az akusztika is jobb” – fogalmazott.

A koncertturné a Határtalan Kultúra Program támogatásával valósul meg. Együttműködő partner a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség. A hangversenyekre a belépés ingyenes.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában