6 órája
Matematikusból egyetemépítő: a PKE alapító rektorára emlékeztek
Prof. dr. Kovács Béla egyetemi tanár, a Partiumi Keresztény Egyetem alapító rektora emléke előtt tisztelgő kötetet mutattak be november 4-én, hétfőn a nagyváradi felsőoktatási intézmény amfiteátrumában.
Fotó: Korondi Kincső Kamilla/PKE
János Piroska
Az érkörtvélyesi születésű, nemrég (2024. szeptember 7-én) elhunyt prof. dr. Kovács Béla a Partiumi Keresztény Egyetem megalapításától, azaz 1999-től 2004-ig volt a II. világháború utáni első romániai magyar magánegyetem rektora, előtte 1996-tól vezetői funkciót töltött be az egyetem jogelődjének számító Sulyok István Református Főiskolán is. 2004–2006 között rektori tanácsadóként, 2006–2019 között egyetemi matematikatanárként tanított a PKE-n. A most megjelent, Kovács Béla életrajzi adatait, vele kapcsolatos visszaemlékezéseket tartalmazó, illetve a PKE történetébe is betekintést nyújtó kötet – mint a hétfői bemutatón elhangzott – több tényező együttállása révén született meg. Maior Enikő rektori tanácsadó, aki Szlopp Bernadette-tel a kiadvány társszerzője, elmondta: egy megosztandó története volt az egyetem első rektoráról, ehhez társult dr. Kovács Levente, Kovács Béla fiának szándéka, hogy egyfajta emléket állítson elhunyt édesapjának, illetve a PKE jelenlegi rektora, dr. Pálfi József részéről is hasonló kérés érkezett. A hétfői könyvbemutatón – amelyen leginkább dr. Kovács Béla egyetemszervezői érdemeiről esett szó – jelen voltak családtagok, köztük dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, a PKE alapító rektorának fia, dr. Kovács Béláné Hack Ildikó, illetve Tőkés László, a Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke is. A kötetben – mint az emlékülésbe forduló könyvbemutató moderátori szerepét betöltő dr. Balázs Géza elmondta – olyan személyek emlékeznek vissza Kovács Bélára, akik személyesen is ismerték őt, oktatóként, munkatársként, vezetőként vagy családtagként.
Kovács Levente elmondása szerint édesapja számára mindig is fontos volt a magyarság ügye, a PKE gondolata is e körül forog. „A forradalom után mindig is volt egy útkeresés a magyarság tekintetében, amiben az volt a kiindulópont, hogy legyen magyar egyetem” – jegyezte meg, rámutatva, kevesen tudják azt, hogy Temesváron, a fekete márciusi események előtt volt egy „kegyelmi pillanat”, amikor a Temesvári Műszaki Egyetem szenátusa is megszavazás elé terjesztette, hogy legyen egy önálló magyar műszaki kar, amely megalapításának kezdeményezői között volt a bánsági egyetemen oktató édesapja is. A marosvásárhelyi események után kialakult politikai helyzet miatt azonban meghiúsult a kar létrehozása. „Látva, hogy a román politikai közeg nem fogja ezt a kérdést sosem támogatni, hogy önálló magyar intézmény jöjjön létre, ehhez kellett egy bátor elhatározás a főiskola megalapításának tekintetében a püspök úr (Tőkés László – szerk. megj.) részéről. Elindult egy kezdeményezés, de ez akkor is főiskola, sőt, gyakorlatilag a Protestáns Teológiai Intézet kara volt, mi, erdélyi magyarság azonban egy egyetemet akartunk” – idézte fel az egyetemalapítás kezdeteit. Tőkés László ezt követően Kovács Bélát kérte fel egyetemalapításra. Mint a következőkben a volt püspök részéről elhangzott, azért esett a választás Kovács Bélára, mivel egy olyan személy volt, aki már akkor elismert professzorként egyetemi jártassággal rendelkezett, és tapasztalatai, képességei, illetve a román felsőoktatási politika ismerete révén képes volt leküzdeni a felmerülő akadályokat. Kiválasztásában ugyanakkor az egyház és az oktatás egybefonódása meghatározó jelentőségű volt – tette hozzá a Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke, rámutatva, hogy Kovács Béla a temesvár-belvárosi egyházközség főgondnokaként is tevékenykedett.
2016-os rektorrá választását követően első útja Kovács Bélához vezetett, ugyanis őt találta annak az embernek, akitől tanácsot lehet kérni – mondta el a PKE jelenlegi elöljárója, Pálfi József. „Kovács Béla egy egyetemi intézményi kultúrát hozott közénk. Amikor az egyetemet ki kellett építeni, meg kellett szervezni, akkor pontos stratégiája kellett legyen valakinek arra nézve, hogy szakmailag hogyan kell egy kezdődő egyetem – amelynek ugyan erős főiskolai alapjai voltak már akkorára – stratégiáját kidolgozni, meghatározni az irányt, a közelebbi és távolabbi célokat, miként kell az adminisztrációs nehézségekkel megküzdeni akár román vagy magyar nyelven, hogyan kell az oktatói testületet fokozatosan kiépíteni. (…) Ő nemzetközi szinten is elismert szakember volt, és egy oktatási hálót kellett kiépíteni, illetve bekapcsolnia ebbe az egyetemet” – fogalmazott Pálfi József.
Az alapító rektor életrajzi adatait özvegye, dr. Kovács Béláné Hack Ildikó ismertette. Kovács Béla 1949. január 29-én született Érkörtvélyesen. Az érmihályfalvi Reál Líceum 1967-es végzőseként sikeresen felvételizett a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemre – olvasható a PKE által korábban közölt nekrológban. Kolozsvárról a II. év kitűnő eredménnyel való elvégzése, és az országos versenyvizsga megnyerése után állami ösztöndíjjal küldték ki a Moszkvában működő M. V. Lomonoszov egyetem Matematika-Mechanika szakára, melyet 1973-ban abszolvált. Negyvenkét éven át tanított matematikát a Temesvári Műszaki Egyetemen (Politehnica) – mondta el többek között a hétfői eseményen Kovács Béláné Hack Ildikó.
Szlopp Bernadette társszerző rámutatott, a kötetben arra törekedtek, hogy az egykori rektor emberi arcát mutassák be, élővé tegyék a szövegeket. A történelmi adatok kapcsán az egyetemi kiadványok, a felsőoktatási intézmény honlapja, sajtóanyagok szolgáltak alapul, illetve köszönet illeti Tolnay István előadótanácsost, aki segítséget nyújtott az egyetem történetét taglaló adatok felülvizsgálatában – jegyezte meg a szerző. „Egy olyan kép alakult ki, ami egy nagyon fontos gondolatot hordoz: az értékes élet élhető. A maximalizmus összeférhető az embernek maradással, a keresztény értékek követése egy működő dolog, és kemény munkával, törekvéssel igenis áldás van minden kezdeményezés nyomán. Hordozója volt egy értékrendszernek és ennek a nyomán áldások fakadtak és azt éljük még mindig, amit ő elkezdett és odanyújtott nekünk, nyilván az alapítótársakkal együtt” – fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy a megkérdezett személyek vallomásai után milyen kép alakult ki számára a PKE első rektoráról.
A megemlékezésen Pálfi József bejelentette: az egyetem új informatikai terme Kovács Béla nevét fogja viselni.