2024.12.01. 15:12
Tovább folynak a harcok a Gázai övezetben
Az izraeli–palesztin háború 422. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Izraeli páncélozott harckocsi a libanoni határnál, az észak-izraeli Felső-Galileában lévő Avivim településen 2024. november 28-án
Forrás: MTI/AP
Fotó: Ohad Zvigenberg
A Gázai övezetben tovább folynak a harcok
A Gázai övezetben tovább folynak a harcok Izrael és a Hamász iszlamista, palesztin terrorszervezet között.
Az izraeli börtönökben meghalt két gázai palesztin fogoly – közölték jogvédő szervezetek. Ezzel negyvenhétre nőtt a háború tavaly októberi kezdete óta börtönben elhunyt rabok száma.
Az izraeli büntetés-végrehajtás szerint az esetek nem tartoznak a joghatósága alá, és az őket fogva tartó létesítményeket üzemeltető hadsereg sem nyilatkozott a kérdésben azonnal. Izrael tagadta a palesztin és nemzetközi emberi jogi szervezetek azon vádjait, melyek szerint a fogvatartottakat bántalmazták és kínozták volna.
A Hamász vezetése bejelentette, hogy megvizsgálnak minden megállapodási javaslatot, feltéve, hogy garanciákat tartalmaznak Izrael teljes kivonulására a Gázai övezetből. A szervezet „nyitott minden olyan kezdeményezés és javaslat megvitatására, amely a háború végéhez, a palesztin nép védelméhez, Izrael Gázai övezetből történő kivonulásához, a gázai evakuáltak visszatéréséhez, a humanitárius segélyek bejutásához és a fogolycseréhez vezet” – mondták a szaúdi as-Sark tévécsatornán.
A jobboldali Zsidó Erő pártot vezető Itamár Bengvír belbiztonsági miniszter kijelentette, hogy a túszok kiszabadítását célzó jelenlegi javaslat nem releváns számára, és Benjámin Netanjahu miniszterelnök nem akarja, hogy pártjával kilépjen a kormánykoalícióból.
„Jelenleg a helyes úton járunk Gázában” – mondta Bengvír az izraeli katonai rádióban, és hozzátette, hogy szerinte „az olyan ötletek mint a Gázai övezetben való letelepedés, üdvözlendőek.”
„De be kell vallanom, hogy ez nem elégít ki, én a kivándorlást is ösztönözni szeretném. Szerintem meg kell engedni, hogy önként kivándorolhassanak más országokba” – tette hozzá. „Keményen dolgozom azon, hogy ez megtörténjen, és a miniszterelnök kezd bizonyos nyitottságot mutatni ez iránt” – vélekedett a belbiztonsági miniszter.
Móse Jaalon volt védelmi miniszter szombaton arra figyelmeztetett a Democrat TV nevű csatornán, hogy „az út, amelyen végigrángatnak bennünket, a megszállás, az annektálás és az etnikai tisztogatások útja a Gázai övezetben”.
„Transzfer – nevezzék, ahogy akarják, – és zsidó telepek” – tette hozzá. „Mi történik ott? Nincs Beit Lahíja, nincs Beit Hanún, jelenleg Dzsabálijában működnek, és lényegében megtisztítják a területet az araboktól” – mondta.
Joáv Galant volt védelmi miniszter visszautasította Jaalon vádjait az X-en. „Jaalon szavai hazugságok, melyek ellenségünket segítik és ártanak Izraelnek” – írta Galant.
„Az izraeli hadsereg a legszigorúbb, a ránk kényszerített bonyolult és nehéz háborúban alkalmazható normák szerint járt el. Az utasításokat és parancsokat mindig a törvényeknek és az izraeli hadsereg szellemének megfelelően adták ki” – hangsúlyozta. „Javaslom, hogy Jaalon tanulja meg a tényeket, vonja vissza szavait, és kérjen bocsánatot a harcosainktól” – követelte Galant.
Izrael tagadja az etnikai tisztogatás vádját, de jobboldali politikusok a helyi médiában többször közölték, hogy céljuk izraeli telepek létrehozása Gázában, a palesztinokat pedig „önkéntes kivándorlásra” ösztönzik.
Az UNRWA leállítja a segélyszállítmányokat a Gázai övezetbe
Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége (UNRWA) vasárnap közölte, hogy leállítja a segélyszállítmányokat a Gázai övezetbe vezető fő átkelőn keresztül fegyveres bandák fenyegetése miatt, akik a közelmúltban konvojokat fosztottak ki.
A döntés a hideg, esős tél beköszöntével súlyosbíthatja a humanitárius válságot Gázában, ahol több száz ezer ember él sátortáborokban, és nemzetközi élelmiszersegélyre szorul. Szakértők máris éhínségre figyelmeztettek a terület északi részén, amelyet az izraeli erők október eleje óta szinte teljesen elszigeteltek.
Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője szerint a kerem-salomi átkelőhöz vezető útvonal Izrael felől túl veszélyes a gázai oldalon. November közepén fegyveresek mintegy száz teherautót fosztottak ki.
A Gázai övezet elleni izraeli csapások az éjszaka folyamán legalább hat emberrel végeztek, köztük két kisgyerekkel – közölték vasárnap helyi egészségügyi tisztviselők. Egy másik csapás a déli Rafah városában, az egyiptomi határon négy férfi életét oltotta ki a kórházi feljegyzések szerint.
Ez történt szombaton: