2 órája
Török Gábor nem először áll be az Orbán-kormány legfőbb kihívója mögé
Török Gábor elmúlt két évtizedes pályafutásának fontosabb állomásait vette górcső alá a Magyar Nemzet, amiből láthatóvá válik, hogy a függetlenség álcája mögött jól behatárolható politikai kapcsolatrendszer húzódik.
Török Gábor
Forrás: Mandiner
Fotó: Földházi Árpád
A hazai közélet balliberális véleményformálói, egyes közvélemény-kutatók, illetve politikai elemzők egyre nyíltabban állnak be Magyar Péter és pártja mögé, és azt igyekeznek láttatni, hogy a Tisza Párt már népszerűbb a Fidesz–KDNP szövetségnél. Ezt a narratívát erősíti az utóbbi időszakban Török Gábor, a Vision Politics Kft. vezetője, aki a korábbiakban megszokott óvatos elemzői stílusát markáns, határozott állásfoglalásokra cserélte, érvényesnek ítélve a baloldali cégek manipulatív felméréseit, amelyek Magyar Péter pártjának előretörését mutatják, miközben kétségbe vonja az ezzel ellentétes tendenciát megállapító kutatások szakmaiságát.
Vona Gáborék mellett is kardoskodott
A függetlenség imázsát építgető és magát „mindenki elemzőjének” nevező Török Gábor, hasonlóan a 2018-as választások előtti időszakhoz, ismét beállt az Orbán-kormány legfőbb kihívója mögé. A Vision Politics vezetője akkoriban a Vona Gábor vezette Jobbik mellett kardoskodott, most pedig Magyar Péter és a Tisza Párt szekerét tolja megnyilatkozásaival – írja a Magyar Nemzet.
Török Gábor felfogása a politikai el nem köteleződésről valószínűleg akkoriban alakulhatott ki, amikor – 1998 és 2000 között – az SZDSZ parlamenti képviselőcsoportja mellett működő Politikai Szakértői Intézet vezetője volt, és koordinátorként felügyelte A korszakváltás programja című liberális pártprogramot – írta egy 2015-ös átfogó cikkben a Híradó.hu. A programot 2014-ben az azóta megszűnt Együtt nevű formációt vezető Bajnai Gordon volt miniszterelnök is újrahasznosította, amit nem mindenki vett jó néven, például az egykori SZDSZ-es országgyűlési képviselő és a Gyurcsány-kormány államtitkára, Horn Gábor sem. A Republikon Intézet vezetője – amely egyike az újabban már a Tisza Párt vezetését kimutató közvélemény-kutató cégeknek – 2013-as Facebook-posztjában méltatlankodott, amiért a tíz évvel korábban alkotott programot Bajnaiék leporolták és az eredeti szerzők említése nélkül közreadták ismét.
A Magyar Nemzet cikkéből kiderül, hogy milyen kapcsolatrendszert épített ki két évtized alatt Török Gábor, az SZDSZ-es programalkotástól Gyurcsány Ferenc szűkebb körén át a meghatározó hazai gazdasági szereplők irodájáig.