Diplomácia

17 órája

Szijjártó Péter: a Biden-adminisztráció korábbi háborúpárti lépései nehezítik a békekötést (videó)

Magyarország és Ciprus hasonlóan gondolkodik a fontos kérdésekben, például mindkét ország az ukrajnai béke és az illegális bevándorlással szembeni szigorú fellépés pártján áll – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten. Magyarország és Ciprus is kiáll a béke mellett.

Szijjártó Péter: a Biden-adminisztráció korábbi háborúpárti lépései nehezítik a békekötést (videó)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) hivatalában fogadja Konsztantinosz Kombosz ciprusi külügyminisztert (b) Budapesten 2025. április 15-én

Forrás: MTI

Fotó: Kocsis Zoltán

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a ciprusi kollégájával, Konsztantinosz Kombosszal közösen tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy mindkét ország szembesül az illegális bevándorlás jelentette kihívásokkal, ezért egyetértés volt abban, hogy meg kell védeni az Európai Unió tagállamainak külső határait, fel kell lépni az embercsempész-hálózatokkal szemben, valamint a segítséget oda kell vinni, ahol baj van, hogy ne ösztönözzék a migrációs hullámokat.

SZIJJÁRTÓ Péter; KOMBOSZ, Konsztantinosz
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) hivatalában fogadja Konsztantinosz Kombosz ciprusi külügyminisztert (b) Budapesten
Fotó: Kocsis Zoltán / Forrás: MTI

Ciprus lakosságarányosan a legtöbb első menedékkérővel szembesül. (…) Mi, itt, több százezer illegális migránst tartóztattunk fel a déli határunkon, tehát mi egyetértünk abban, hogy Brüsszel nem hagyhatja magára a frontországokat, Brüsszel nem támogathatja a migrációt

– emelte ki.

Nyilvánvalóan nonszensz, hogy azokat az országokat büntetik, amelyek egyébként Európát, az európai identitást és az európai biztonságot megvédik az illegális migráció feltartóztatásával. Tehát az illegális migrációt nem menedzselni, hanem megállítani kell

– fűzte hozzá.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy 

Magyarország és Ciprus is kiáll a béke mellett, hazánk erősen támogatja Donald Trump amerikai elnök békeerőfeszítéseit, és szavai szerint mindenkinek ezt kellene tennie.

„Mi elutasítjuk azokat az elvakult háborúpárti javaslatokat, amelyek folyamatosan fel-felbuzognak itt, Európában, és világossá tettük azt, hogy a jövőben sem küldünk egyetlenegy forintot sem, egyetlenegy fegyvert sem és egyetlenegy katonát sem Ukrajnába. Ellenezzük az energiaszankciókat, minthogy azok emelnék az energiaárakat Magyarországon, s világossá tettük, hogy csak a magyar emberek hozhatnak döntést arról, hogy Ukrajna csatlakozhat-e az Európai Unióhoz vagy sem” – sorolta.

„Ezek a viták még hosszan ott lesznek az Európai Tanácsok napirendjén, és örülünk annak, hogy fontos kérdésekben Ciprus és Magyarország egy irányban gondolkodik” – tette hozzá.

A miniszter bejelentette, hogy a két ország kormánya megállapodást írt alá az együttműködésről a diplomáciai képzés és a nehéz helyzetben lévő keresztény közösségek védelme terén.

Utóbbi kapcsán hangsúlyozta, hogy 

Magyarország és Ciprus is komolyan veszi keresztény örökségét és felelősséget érez az üldözött keresztények iránt, támogatja ezen közösségek helyben maradását, amire a Közel-Keleten különösen nagy szükség van.

Szíriában számos területen nyújtottunk humanitárius segítséget a keresztény közösségeknek, főleg a legutóbbi mészárlásokat követően. Segítünk a keresztényeknek a családi vállalkozások újraindításában, az oktatási rendszer újjáépítésében. És Libanonban is számos keresztény templom felújításához adunk pénzügyi hozzájárulást

– emlékeztetett.

„Folytatjuk ezt a programunkat, kiállunk a nehéz helyzetben lévő keresztény közösségek s a keresztény értékek mellett világszerte” – tudatta.

Majd kijelentette, hogy kevés ország mer Európában őszintén, nyíltan beszélni a keresztény közösségek támogatásának szükségességéről, de Ciprus ezek közé tartozik, ezért innentől egyesíteni fogják erőiket a támogatási programok területén.

Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva rámutatott, hogy a lehető leghamarabb békére van szükség Ukrajnában. Továbbá sérelmezte, hogy az előző amerikai adminisztráció az utolsó hónapjai során olyan lépéseket tett, amelyek jelentősen nehezítik a békekötést, például hatalmas fegyverszállítmányokat küldött Kijevnek.

Hogyha a Biden-adminisztráció ezeket a háborúpárti lépéseket nem tette volna meg, akkor könnyebb lenne a béketeremtés. (...) Illetve hogyha egyes európai politikusok nem áskálódnának és nem akarnák aláaknázni a béke felé vezető utat, akkor is könnyebb lenne békét teremteni

– vélekedett.

„Mi arra kérünk mindenkit itt, Európában is, hogy ne aláássa, hanem támogassa a békeerőfeszítéseket, és akkor előbb lesz béke. Mi, akik itt élünk Ukrajna szomszédságában, és immár több mint három éve szembesülünk a háború drámai következményeivel, mi igazán azt szeretnénk, ha a béke visszatérne” – összegzett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában