3 órája
Politikai reklámokkal kapcsolatos új szabályokat fogadott el a kormány
Illusztráció
A politikai reklámokkal kapcsolatos új szabályokat is tartalmaz az elnökválasztás lebonyolítását szabályozó jogszabálycsomag, amelyet csütörtöki ülésén fogadott el a kormány. A szabályok megsértése 15 ezer és 50 ezer lej közötti bírsággal büntethető.
Mihai Constantin kormányszóvivő a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján elmondta, a 2025-ös elnökválasztást megelőző kampány folyamán a politikai szereplőknek gondoskodniuk kell arról, hogy valamennyi politikai reklámanyagon legyen feltüntetve, hogy politikai hirdetésről van szó, ugyanakkor meg kell jelölni a finanszírozó nevét, az e-mail címét, jogi személy esetén pedig a cég székhelyét.
Ha az adott politikai reklám terjesztői különféle célzási módszerek használatával akarják eljuttatni az üzenetüket egy bizonyos célközönséghez, ezt is fel kell tüntetniük a hirdetésen. Ugyanakkor azt is kötelező megjelölni, hogy a politikai reklám elkészítésére és terjesztésére felhasznált összegek kizárólag a politikai pártok finanszírozásáról és a választási kampányokról szóló 2006/334-es törvényben szereplő bevételi forrásokból származnak – szögezte le a szóvivő.
Constantin hangsúlyozta, hogy a szabályok az online platformokon, a keresőmotorok találati oldalain vagy a közösségi oldalakon terjesztett politikai reklámokra is érvényesek.
A politikai reklámok és hirdetések szerkesztési és terjesztési eljárásának részleteiről útmutatót ad ki rövidesen az Állandó Választási Hatóság (AEP) – tette hozzá a kormány szóvivője.
Mihai Constantin rámutatott arra is, hogy az előírások megsértése kihágásnak minősül, amiért 15.000 és 50.000 lej közötti bírság szabható ki.
A kormány csütörtöki közleménye szerint 'politikai reklámanyagnak minősül minden olyan, a választási kampányban használt írott, online, hang- vagy videóanyag, amely közvetlenül vagy közvetve arra biztatja a választókat, hogy valamelyik független jelöltre vagy egy bizonyos politikai párt jelöltjére szavazzanak vagy ne szavazzanak'.
A nagy online platformokon folytatott választási kampánnyal kapcsolatos panaszokat, bejelentéseket a megyei választási irodáknak haladéktalanul továbbítaniuk kell a Központi Választási Irodának (BEC). Ha a BEC megalapozottnak találja ezeket, a döntésről tájékoztatja az AEP-et, amely felszólítja az érintett online platformot a digitális szolgáltatásokról szóló törvény alapján illegálisnak minősített tartalom eltávolítására. Ha az értesítéstől számított öt órán belül ez nem történik meg, a platformot működtető vállalat megbírságolható, a büntetés mértéke a cég forgalmának 5 százalékáig terjedhet.
A BEC döntése megfellebbezhető a bukaresti ítélőtáblánál a közzétételétől számított 48 órán belül – ismertették az új szabályokat a kormány közleményében.