Munkamechanizmus

2 órája

Daniel Buda: Egy EU–USA vámháború egyik félnek sem lenne előnyös

Forrás: Facebook/Daniel Buda

Agerpres

Daniel Buda, az AGRI alelnöke hatékony munkamechanizmusokat sürget az USA és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok kérdésének megoldására, valamint a Mercosur-megállapodás kapcsán az európai mezőgazdasági termelők védelmére. 
Egy vámháború az Európai Unió és az Egyesült Államok között egyik félnek sem lenne előnyös, és csak nehézségeket okozna a különböző gazdasági ágazatoknak, azokon felül, amelyeket a háború, az infláció, az aszályok és árvizek okoznak – jelentette ki Daniel Buda EPP-s európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottságának (AGRI) alelnöke február 11-én, kedd este Strasbourgban, egy romániai újságírókból álló csoporttal folytatott megbeszélésen.
Kijelentésének előzménye, hogy Donald Trump amerikai elnök nemrégiben azt mondta, hogy „minden, az USA-ba érkező acélra 25 százalékos vámot vetnek ki”, és ugyanez a sors vár az importált alumíniumra is.
A román EP-képviselő beszélt a leendő EU–Mercosur megállapodásról is. Az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelői, különösen a romániaiak nyilvánvaló érdeke, hogy ne szenvedjenek kárt a megállapodás miatt.
Daniel Buda arra hívta fel a figyelmet, hogy a Mercosur-országok (Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay) még mindig használnak rovarirtókat, növényvédő szereket, növekedési hormonokat, nagyon sok olyan anyagot, amelyeket az Európai Unióban betiltottak. Rámutatott, komoly garanciákra van szükségünk arra, hogy a Mercosur-országokból az EU-ba exportáló gazdasági szereplők nem használnak ilyen tiltott anyagokat.
Tavaly december elején a Mercosur-országok és az EU lezárta a tárgyalásokat egy szabadkereskedelmi megállapodásról, amelyet több európai ország bírált, főleg Franciaország. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke akkor azt mondta, hogy „meghallgatást nyertek a gazdáink aggodalmai', és hogy 'a megállapodás erős biztosítékokat tartalmaz a megélhetésünk védelme érdekében”.
A megállapodásról 1999 óta folyik a tárgyalás. Célja az EU és a Mercosur-országok közötti vámok többségének megszüntetése, ami egy több mint 700 millió fogyasztót magában foglaló hatalmas piacot hozna létre – Ursula von der Leyen megfogalmazásában „a valaha látott legnagyobb kereskedelmi és befektetési partnerséget”.
Bár az uniós szerződések értelmében a 27 tagállam nevében egyedül az Európai Bizottság tárgyal a kereskedelmi megállapodásokról, a megállapodást legalább 15 olyan tagállamnak kell jóváhagynia, amelyek az EU lakosságának legalább 65 százalékát képviselik. Ezt követően az Európai Parlament többségének is jóvá kell hagynia a megállapodást.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában