A Thurzó család zenei magángyűjteménye nem csupán egy olyan adattár, ahol több ezer oldalnyi A4-es formátumban őrizzük és napjainkban is vezetjük az eddig összegyűjtött zenetörténeti epizódok összefoglalóját.
Nagyváradnak zenetörténelmi szempontból nincs meghatározott nulladik ,,arany mérföldköve”, mivel mindig híres és magas szintű zenei élet folyt a városban.
A török uralom alól való felszabadulás után (1692) gyors fejlődésnek és felvirágzásnak indult mind Nagyvárad, mind az I. Szent László által városunkba telepített egyházmegye, püspökség, valamint a székeskáptalan története.
Váradon az első könyvek és kódexek vallási jellegűek voltak, amelyek a gyarapodó templomok mindennapi egyházi életének és szertartásainak ellátásához voltak szükségesek.
Az elmúlt hetekben megtudhattuk, hogy a bihari dioecesis ugyan egyike volt az I. István magyar király alatt (1001–1038) alapított tíz katolikus püspökségnek, de vidékeinken az egyházi viszonyok, valamint az ismétlődő pogány felkelések (1046, 1061) követke