ERDON Helyi hírek

2011.02.16. 10:35

Új magyar szakosztályok létesülhetnek Biharban

<p>Bihar megye - A Bihar Megyei Tanfelügyelőség már felküldte az Oktatási Minisztériumhoz a jövő tanévre vonatkozó beiskolázási keretszámokat. A magyar nyelvű oktatásra vonatkozó adatokat közöljük.</p>

Kéry Hajnal Bihar megyei szaktanfelügyelő tájékoztatta oldalunkat a magyar nyelvű osztályok beiskolázási adatairól. Megtudtuk, hogy a Margittán és Szalontán létesült új magyar nyelvű tanintézmények átveszik a vegyes tannyelvű iskolákban működő magyar osztályokat. Ebből kifolyóag Margittán három, Nagyszalontán két kilencedikes osztályt vesznek át a vegyes tannyelvű tanintézetekből. A magyar nyelvű szakoktatásban jelentős változások lehetnek, ugyanis a megyei tanfelügyelőség. Kágyán egy magyar nyelvű köztéri munkálatok szakosztály indítását kérvényezte. A nagyváradi Andrei Saguna Liceumban, mely várhatóan nevet változtat, asztalos, turizmus, élelmiszeripari és esztétika szakosztály indul kilencedikben magyar nyelven. „Asztalos és az esztétika osztály még nem volt Nagyváradon magyar nyelven” - tette hozzá Kéry Hajnal.

A tanfelügyelő elárulta, hogy az ugyancsak váradi Traian Vuia műszaki kollégiumban elektromosságtan szakosztályt indítanak kilencedikban, a Művészeti Liceumban pedig a rajz szak mellett az idén indítanak ének szakot is. Székelyhídon és Nagyváradon indul egy-egy új természettudományok szakosztály, viszont ebből kifolyólag Székelyhídon nem indul a jövő tanévben filológia osztály magyarul. Kéry Hajnal elmondta, hogy a kilencedik osztályokra vonatkozó igénylés lefedi a jelenleg a megyében magyar nyelven nyolcadik osztályban tanuló gyereklétszámot. Oldalunk kérdésére válaszolva Kéry Hajnal kifejtette, hogy az elmúlt években megfigyelhető jelenség volt az, hogy kevesebb diák jelentkezett kilencedik osztályba, mint ahányan a nyolcadik osztályt befejezeték. A tanfelügyelő bízik abban, hogy sikerül olyan szakosztályokat indítani a megyében, ami vonzó lesz a magyar tanulók számára, és így kevesebb gyerek fogja elhagyni idő előtt az oktatási rendszert.

Kéry Hajnal elárulta, hogy a 2011-2012-es tanévben 37,17 magyar nyelvű első osztályra és 38,5 magyar nyelvű ötödik osztályra érkezett kérvény a városokban, míg a falvakban körülbelül negyven első, és ugyancsak mintegy negyven ötödik osztály beindítására fogalmazódott meg igény. Kéry Hajnal elmondta, hogy a már létező osztályok jövőre is megmaradnak, csak akkor állhatnak be változások, ha egy-ey osztályból sok diák elmegy, de ezekben az esetekben is inkább összevonnak, semmint megszüntetnek osztályokat. Végezetül a tanfelügyelő tudatta, hogy az új törvény értelmében az elemi oktatásban minimum 12 fős gyereklétszámmal lehet osztályt indítani, ugyanez a minimum az általános iskolákban is, míg a középiskolák legkevesebb 5 fős gyereklétszámmal indíthatók be. Kisebbségi oktatásról lévén szó az iskolák igazgatótanácsának konzultálása után a minisztérium engedélyezheti a minimális gyereklétszám alatt is osztály indítását.
Kéry Hajnal végezetül elárulta, hogy a megyei tanfelügyelőség már felterjesztette a beiskolázási keretszámokat, és a minisztérium várhatóan március közepén adja meg a jóváhagyást. „A megyékből benyújtott kérvényeket általában el szokta fogadni a minisztérium, de változtatásokat is kérhet a beindítandó szakok tipusát és számát is illetően” - tette hozzá végül Kéry Hajnal.

Pap István

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!