5 órája
Kutyavilág télen – kisállattartás a lakásban
Ahogy az ember, úgy a házi kedvencek is iparkodnak melegebb helyre bevackolni télire, persze csak ha ezt a gazdi is hagyja. Hogyan gondoskodjunk a kerthez szokott kutyáról, macskáról?
A kutya okos állat: kellő tanítás után pontosan tudja, meddig mehet el a házban, és nem lépi át a bűvös küszöböt
Forrás: Shutterstock
Számos érv szólhat amellett, ha úgy érezzük, hogy a négylábú kedvenceknek kívül tágasabb – még télen is. A fürdetéshez nem szokott jószág, a folyamatos szőrhullatás, a padlón, bútoron, kárpiton hagyott mancsnyomok állandó takarításra kényszerítik az embert. Ha mindez nem lenne elég, lelki szemeink előtt lebeghetnek a szétrágott lábbelik, a kikarmolt ajtófélfák, a kihúzott szálú és foltos kárpit, illetve szőnyeg látványa. Persze ott a másik oldal is: a szeretni való, magányűző, didergő bundás. De valóban fáznak például a macskák? Az Ingatlanbazár utánajárt.
Doromboló négylábúak
Mivel egész évben kint élnek, bundaváltással készülnek a télre. Vagyis a keményebb mínuszokat is átvészelik kint, főleg, ha kapnak egy kényelmes udvari macskaházat. A vajszívűeknek jó hír, hogy a cica hidegben sokkal többet alszik, ezért a benti elhelyezéséhez elegendő, ha egy kényelmes fekhelyet, mellé almot készítünk számára elő például az előszobában – a többi helyiség pedig számára tabu. Jó, ha macskaajtót szerelünk a bejárati ajtóra, így bármikor kimehet a szabadba. A kaparófa praktikus, kevesebb karomnyom jut a bútorokra. Mivel a macska tiszta állat, a fürdetésre nem lesz gondunk.
Kutyavilág télen
A kutyáknál más a helyzet: ha beengedjük a házba, a rendszeres csutakolás, kefélés nem maradhat el. Így is találkozhatunk majd a lakásban szőrrel, megrágott tárgyakkal; a fertőtlenítőszerekre biztosan nagyobb szükség lesz. A sétáltatást is be kell iktatni a napi feladatok közé. Ha a kutyus görcsös testtartást vesz fel, a hátát felhúzza, a farkát testéhez tapasztja, ideje bemenni a lakásba. De az is árulkodó jel, ha nyugtalan és képtelen abbahagyni a körbeszaladgálást. A koszos mancsokat pedig hazaérve azonnal ajánlott lemosni. Így sáros tappancsaival nem topog körbe a lakásban. A kutya okos állat: kellő tanítás után pontosan tudja, meddig mehet el a házban, és nem lépi át a bűvös küszöböt.
A kutyaajtó a szabadon közlekedést biztosítja a szabadba – ha teheti, legalább télen ne fossza meg ettől a házőrzőjét! A kis méretű nyílást egy olyan hátsó ajtóra praktikus felszerelni, ahonnan közvetlenül a házhoz tartozó, zárt udvarba jut ki az állat. Amennyiben gazdiként elzárkózik a négylábú befogadásától, az udvari kutyaházra mindenképpen legyen gondja: vastag, kifuserált takarókkal, kabátokkal bélelje ki a fekhelyet. A természethez szokott kutyák is bundaváltással készülnek a hidegre. Ha megfelelő táplálékot és vizet kap, biztosan gond nélkül átvészeli a telet kint is.
Tollas kedvencek
Persze nem csak kutyákra és macskákra terjedhet ki egy gazdi szeretete. Ahol kisgyerek van, ott gyakori a tengerimalac, a törpenyúl, a degu, a hörcsög. Mivel egész évben a lakásban élnek, a hideg idő nem jelent akadályt a gondozásukban. Más a helyzet a papagájokkal: lakásban, kalitkába zárva nem jó a tollasoknak – és az embernek sem egészséges a színes madárkák társasága. A papagájok kint is átvészelik a telet, hiszen az évszak változásával fokozatosan növesztenek vastagabb tollazatot. De fontos, hogy szélvédett, tágas röpdében élhessenek, ahol bátran repülhetnek – ez a hideg ellen is védi őket.
További hasznos tippekért kattintson az Ingatlanbazár oldalára!