2024.11.26. 04:19
Figyelem! Ez a növény mérgező lehet a kutyáknak
Akár bele is halhatnak, ha megkóstolják.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Pupsiki
Minden kutyatulajdonos tudja, milyen nehéz megakadályozni, hogy egy kutya megkóstoljon mindent, aminek jó illata van – vagy amit a gazdi is éppen eszik. Néha az embereknek sem egyszerű megállni, hogy a könyörgő kutyaszemeknek ellenálljon reggeli, ebéd vagy vacsora közben.
Természetesen mindig azt kell szem előtt tartani, hogy mi a legjobb a kiskedvencünknek. Ha pedig már meg tudjuk állni, hogy egy falatot se kapjon a vacsoránkból, akkor is bármibe belekóstolhat az utcán, a kertben vagy egy nagyobb kirándulás közben.
Ezzel a növénnyel különösen vigyázni kell
Szerencsére valószínűleg ha figyelünk és jól nevelt a kutyusunk, ő is tudja, hogy az utcán nem szabad torkoskodni, ám még így is előfordulhatnak balesetek.
Azt valószínűleg mindenki tudja, hogy a csokoládé és az édesítőszerek szigorú tiltólistán vannak, ám ezeken kívül is van több olyan dolog, amit nem szabad enniük.
Szerencsére a legtöbb gyógynövénytől és fűszernövénytől nem kell tartani, sőt, a rozmaring, a kakukkfű és a zsálya kis mennyiségben még jót is tesz nekik, ám a metélőhagyma mérgező lehet – mondta Cam Wimble tanúsított kutyatáplálkozási szakértő a life.hu cikke szerint.
A metélőhagyma ugyanis vérszegénységet okozhat amiatt, hogy egy olyan kénalapú vegyületet tartalmaz, amelyet a kutyák nem tudnak megemészteni. A metélőhagyma szerves szulfidokat tartalmaz, amelyek természetes mérgek, ezek védik meg a növényt a rovaroktól és a kártevőktől.
A metélőhagymát tehát sem nyersen, sem feldolgozott formában nem szabad a kutyáknak adni.
Ha esetleg mégis evett belőle, a következő tünetek jelentkezhetnek:
Hányinger és hányás
A száj irritációja és túlzott nyáladzás
Letargia
Hasmenés
Mozgásképtelenség
Gyengeség
A life.hu cikkében még több tünetet is felsorol, amelyek arra utalhatnak, hogy a kutyánk metélőhagymát fogyasztott.
Ha bármi ilyesmit tapasztalunk, azonnal kérjük állatorvos segítségét! Miközben odaérünk az orvoshoz, érdemes átgondolni és összeírni, hol jártunk és mit kapott enni az utóbbi napokban vagy órákban a kutyánk. Ha időben cselekszünk, sokkal nagyobb esély van rá, hogy nem lesz maradandó baja.