2024.12.01. 14:00
„Anyáék is így csinálták” – ezért fizetnek sokan irreálisan magas rezsit
Egy különös, nosztalgikus elképzelés miatt sokan nem tudnak a fűtésszámlán spórolni. Mutatjuk, mire kell figyelni, hogy a rezsink ne szökjön az egekbe.
A meleg a biztonság érzetét adja, de mi lesz a rezsivel?
Forrás: Shutterstock
Nagyon meleg van otthon? Bármilyen furcsa, a gyerekkori berögződések gyakran ösztönöznek bennünket arra, hogy magasabbra tekerjük a termosztátot, mint amire valójában szükség lenne. Pedig a rezsin sokat lehet spórolni, ha betartunk néhány egyszerű szabályt.
Amikor beköszönt a hideg idő, sokan azonnal magasabbra állítják a termosztátot, hogy kellemes meleget biztosítsanak otthonukban. Azonban a túl magas hőmérséklet nemcsak felesleges energiafogyasztást eredményez, hanem komoly hatással lehet a rezsire is. Érdekes módon, ennek a szokásnak a gyökerei gyakran a gyerekkorban keresendők. Nézzük meg, hogyan befolyásolhatják a berögződések a fűtési szokásainkat, és hogyan változtathatunk rajtuk tudatosan, hogy spóroljunk a rezsin!
Meleg bármi áron – és a rezsi?
Sokan emlékeznek arra, hogy gyerekkorukban télen mindig meleg volt a lakásban. A szülők gyakran úgy gondolták, hogy a „kellemes” hőmérséklet elengedhetetlen a gyerekek egészségéhez és kényelméhez, ezért a fűtést addig állították, amíg a szoba szinte trópusi meleget árasztott. Ezek az emlékek és szokások mélyen belénk ivódtak, és felnőttként is gyakran ösztönösen arra törekszünk, hogy otthonunkban „túlmelegítsük” a helyiségeket – függetlenül attól, hogy szükség van-e rá.
Hogy miért tekerjük fel a termosztátot? Íme, a leggyakoribb indokok:
1. Komfortérzet
A gyerekkori otthon melegének emléke biztonságérzetet nyújt. A hideg idő beköszöntével ez az emlék arra késztethet minket, hogy túlzásba vigyük a fűtést, mert azt hisszük, hogy a meleg a kényelem alapvető feltétele.
2. Félelem a megfázástól
Gyerekkorunkban gyakran hallottuk, hogy „fel kell öltözni, mert megfázol”. Ez az elképzelés – hogy a hideg betegséget okoz – sokunkban a mai napig él. Ennek hatására inkább magasabb hőmérsékletet választunk, hogy biztosan elkerüljük a „veszélyt”.
3. Modernebb technológia
A régi fűtési rendszerek lassabban melegítették fel a lakást, így a termosztát magasabbra állítása akkoriban gyakran indokolt volt. Az új, energiatakarékos rendszerek viszont gyorsabban reagálnak, és hatékonyabban tartják a kívánt hőmérsékletet, ennek ellenére sem változtak a szokásaink.
Hogyan spórolhatunk a rezsin a termosztát helyes beállításával?
A szakértők szerint a nappaliban 20-22°C, a hálószobában pedig 18°C az ideális hőmérséklet. Ez nemcsak kényelmes, hanem energiatakarékos is. Minden egyes fokkal, amit 20°C fölé emelsz, a fűtési költségek 6-10%-kal emelkedhetnek.
Milyen hasznos tippek és trükkök vannak még a spóroláshoz? Kiderül a Life.hu cikkéből.
Bulvár-celeb
- Kiderült, mi lesz az év színe 2025-ben
- Hosszú hétvégék: már most tervezheti a jövő évi pihenést
- Dénes Dávid kiesett a Megasztárból, de máris nagy dobásra készül
- Apa-fia fotón mutatta meg G.w.M a tündérien édes Diont
- Ez a hársméz jótékony hatása: csak akkor érvényesül, ha így fogyasztod