Bulvár-celeb

2 órája

Megkopott beltéri ajtó? Ne dobja ki, inkább újítsa fel!

A régi, de még strapabíró nyílászáró némi kreativitással otthon is felújítható. Nem érdemes kidobni, mert van, amikor megéri időt és energiát szánni arra, hogya megkopott beltéri ajtó újra visszakapja a szépségét.

A megkopott beltéri ajtó felújítása pénztárcakímélő megoldás lehet

Forrás: Shutterstock

Az új, minőségi beltéri ajtó akár többszázezer forintba is kerülhet. Persze, nem kell mindjárt költekezni, mert dönthetünk úgy is, hogy a meglévőt felújítjuk, ez mégiscsak olcsóbb. Ráadásul a megkopott beltéri ajtóból egyedi színűt, mintájút is varázsolhatunk. Az Ingatlanbazár tippjeit követve ez nem is olyan nehéz! 

megkopott beltéri ajtó
Ilyen szépet is varázsolhat a megkopott beltéri ajtóból
Forrás:  Shutterstock

Fektesse lapjára

A laminált ajtó felújítása csak gyakorlattal rendelkezőknek ajánlott, de az olajfestékkel fedett, vagy fenyőből készül ajtólapot bátran emeljük le a zsanérról! Előtte érdemes megvizsgálni, vetemedik-e az ajtó, szükséges-e gyalulni belőle, és jelölni annak helyét is.

Mindig fektetve ajánlott csiszolni, festeni – miután leszereltük a zárat, kilincset, zsanérokat, cilindert. 

Ha némi repedés is éktelenkedik a lapon, előtte folyékony fával kenjük ki a hézagokat. A bicepszezésnek is kiváló csiszolással a régi festékréteg távolítható el. Ennek könnyebb és gyorsabb módja a festékréteget fellazító hőlégfúvó és a kaparást szolgáló spakli használata. 

megkopott beltéri ajtó
Megkopott beltéri ajtó: a sérült részeket jelöljük ki
Fotó: Anadolu Agency via AFP) / Forrás:  Shutterstock

Csiszolt simaság

A nem túl kedvelt csiszolás persze ezután sem maradhat el: ha a fa látványos erezete is fontos, akkor finom szemcséjű csiszolópapírt használjunk, aprólékosan dolgozzunk, lazúrral fessük le a fát. 

Tömörebb fedésű olajfesték használatához felesleges a túlzott felcsiszolás, elég az egyenletesen sima felület. 

Amennyiben a drága, de nagyon mutatós krétafestékkel festjük le az ajtót, csak annyi régi festéket csiszoljunk le, ami kisebb erőfeszítés nélkül is könnyen lehámlik a felületről. Portalanítás, enyhén vizes lemosás és száradás után máris felvihetjük az új festéket. Ezt akár kisebb fejű hengerrel is megtehetjük. 

megkopott beltéri ajtó
Nem mindegy, milyen festéket használunk a megkopott beltéri ajtó lefestéséhez
Forrás:  Shutterstock

A látványos rész

Lazúrnál és az olajfestéknél is fontos a felület zsír- és portalanítása az alapozó ezután jöhet. A lazúrfestékekhez előre színezett alapozót is választhatunk, így szebb lesz az összkép. 

Ha foltos, egyenetlen az első réteg festék után az ajtólap, a teljes száradás után jöhet az újabb réteg-és ez az olajfestékre is igaz.

 Száraz, jól szellőző helyiségben fessünk, közvetlen napsütés ne érje a felületet. Ha teljesen megszáradt, jöhetnek a kötelező tartozékok: az új kilincs és cilinder javít az összhatáson. 

megkopott beltéri ajtó
Megkopott beltári ajtó: Egy új kilincs sokat dob a felújtott ajtón
Fotó: Parilov / Forrás:  Shutterstock

Mi legyen a tokkal?

Ez sem maradhat eredeti állapotában: ha a tokozat alja tönkrement, pótoljuk, aztán jöhet a teljes csiszolás. A mozgó tokot tokrögzítővel csavarozzuk meg, és pur habbal pótoljuk a tok és a fal közötti hézagot. A vakolat javítsa és festése sem maradhat el. Ellenőrizzük a küszöblécet, ha kell, cseréljük ki.

További érdekes témákért, hasznos tippekért és csodás házakért nézzen szét az Ingatlanbazár oldalán

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában