országfásítás

2021.06.11. 15:15

Megnyílt a regisztráció a Településfásítási program második ütemére

Folytatódik az Agrárminisztérium által indított, rendkívül sikeres Településfásítási program – közölte az agrártárca csütörtökön.

20210513 Szentgotthárd Országfásítás: faültetés Szentgotthárdon. Képen: V. Németh Zsolt (zakóban) országgyűlési képviselő, Huszár Gábor (barna kabátban) polgármester Fotó: Szendi Péter SZP Vas Népe

Forrás: Vas Népe

Fotó: Szendi Péter

A minisztérium az egyértelműen pozitív tapasztalatok alapján további egymilliárd forintot biztosít a 10 ezer fő alatti települések számára, így 2021 őszén, valamint 2022 tavaszán újabb 24 ezer fát ültethetnek el Magyarország legnagyobb belterületi fásítási programjában. Az érdeklődők első lépésként június 10-e és 30-a között regisztrálhatnak, majd a konkrét fákra vonatkozó igényüket július 5-étől nyújthatják be az orszagfasitas.hu oldalon keresztül – tették hozzá.

Az Agrárminisztérium – a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága által biztosított forrásból – 2020-ban indította el a Településfásítási programot, amelynek keretében 12 ezer sorfát ültettek el összesen 474, tízezer fő alatti településen. Látva az egyértelmű sikert és a jelentős érdeklődést, az Agrárminisztérium a program folytatására további egymilliárd forintot biztosított. Ennek alapján idén ősszel és 2022 tavaszán további, összesen 24 ezer sorfát ültethetnek el közel ezer, tízezer főnél alacsonyabb lélekszámú településen – írták.

A program most induló, második ütemében az igénylők 19, belterületre is ültethető, a klímaváltozást jól tűrő fafaj közül választhatnak.

Településenként legalább tíz, legfeljebb 30 sorfát igényelhetnek, amelyek között megtalálhatók az ezüst, valamint a kislevelű hárs, a kocsányos- és csertölgy, a díszalma és díszkörte, fehér eper, hegyi juhar, keskenylevelű és magas kőris, továbbá a királydió is. A nagyméretű sorfák mellett a program része a szállítás, a mulcs, a fa törzsét védő rácsok és a támasztó karók költsége is, ezen felül minden ültetéshez szakember jelenléte is biztosított – részletezte a AM.

Az igénylés első és nélkülözhetetlen lépése a regisztráció, amely 2021. június 10-én nyílt meg és 20 napig, június 30-ig áll nyitva az érdeklődő települések számára az Országfásítási program honlapján. Amennyiben egy település nem regisztrál, úgy nem vehet részt a 2021. július 5-én induló második lépésben, a konkrét fafajok igénylésében. Fontos tudnivaló az is, hogy

egy településről csak egy regisztráció nyújtható be,

ezért az érintetteknek érdemes egyeztetniük az önkormányzattal – közölték.

Regisztrációra, illetve igénylésre a települések önkormányzatai, önkormányzati és állami intézményei, egyházi és civil szervezetei, intézményeik jogosultak. Annak érdekében, hogy minél több település jusson fához, a program első, 2020-2021-es ütemében nyertes települések a mostani folyamatban már nem vehetnek részt.

Az igénylésre jogosult települések jegyzékét az érdeklődők megtalálják az Országfásítási program honlapján

– hívták fel a figyelmet.

A tájékoztatás szerint a program lebonyolítását a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. végzi, együttműködésben az Országos Erdészeti Egyesülettel. A szakmai hátteret mindemellett a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete is biztosítja. Erdész és kertész szakemberek minden ültetésen részt vesznek, szükség esetén szakmai segítséggel, tanáccsal szolgálva.

Borítókép: Országfásítás keretében faültetés Szentgotthárdon, V. Németh Zsolt (jobbra) országgyűlési képviselő, Huszár Gábor (balra) polgármester

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában