2 órája
Megkezdte a vámháborút Donald Trump – hogyan hat ez a magyar gazdaságra?
Az amerikai elnök a hétvégén jelentette be, hogy Kanada, Mexikó és Kína után az Európai Unióból érkező termékeket is megvámolja. Számos részlet még tisztázatlan, de a magyar gazdaság számára sem mindegy, milyen irányt vesz az unió gazdasága. A Trump-féle vámháború kapcsán keresett fel elemzőket a Világgazdaság.
Az EU-t érintő vámok vonatkozásában Donald Trump kritikaként emelte ki a jelentős külkereskedelmi többlet
Forrás: MTI/EPA/CNP pool
Fotó: Chris Kleponis
Donald Trump hamar egyértelművé tette, hogy igen korán meglépik a vámok kiterjesztéséhez vezető intézkedéseket, amelyeket azzal indokolt, az Európai Unió saját előnyére használta ki az Egyesült Államokkal fenntartott kereskedelmi kapcsolatát, emiatt többletet halmozott fel. A hír alaposan ráijesztett a piacokra, a dollár azonnal erősödni kezdett, miközben az olajár is ideiglenesen elindult felfelé. De hogy ez milyen hatással lesz az európai és benne a magyar gazdaságra? – a Világgazdaság ezekre a kérdésekre kereste a választ elemzők segítségével.
A vámháború újabb recesszióba lökheti Németországot
Az intézkedés a járműgyártás számára egy újabb csapás lenne, márpedig a magyar gazdaságpolitika nagyban épített erre az ágazatra és a járműgyártás szenvedésének hatását láttuk az elmúlt évek GDP-adataiban – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, hogy mennyiben érinti negatívan az európai és benne magyar gazdaságot az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között kibontakozó vámháború. Bár a magyar exporton belül az Egyesült Államok aránya mindössze 3,7 százalék volt 2023-ban, ennél a tényleges súly valójában nagyobb lehet a reexport miatt.
Annál is inkább, mert német exporton belül, amelytől jelentősen függ a magyar gazdaság, az Egyesült Államok súlya 10 százalékot tett ki 2023-ban, így a német gazdaság szintén megérezné az intézkedések hatását.
Politikai eszközként kezeli az amerikai elnök a vámok kiterjesztését
Öröm az ürömben, hogy Trumpnál a vámok tárgyalási és politikai eszközt is jelentenek. Sokszor hangzott el tőle, hogy ha ilyen vagy olyan feltételt teljesít egy adott ország, akkor eltekint a vámoktól.
„Ugyanakkor az is látható, hogy Trump véleménye, bejelentései is nagyon gyakran változnak, tehát az esély mindenre és annak az ellenkezőjére is megvan. Tekintettel arra, hogy a kereskedelempolitika az Európai Unióban közös politika, tehát nem az egyes tagállamok külön-külön döntenek róla, fontos lenne, hogy a vámok elkerülése érdekében az unió jól tudjon tárgyalni” – magyarázta az elemző.
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy sok konkrétum eddig nem látott napvilágot az EU-val szembeni vámok kapcsán. Azonban szerinte, hogy a helyzet árnyaltabb, mint Kanada, Mexikó és Kína esetében, ezért nem lett azokkal egy időben bevezetve a vám, illetve az indoklás is eltérő. Az EU vonatkozásában, amit Trump kritikaként inkább kiemel, az a jelentős külkereskedelmi többlet.
Magyarországra is hatással lesznek a vámok
Az első kommentárok, amikor megjelentek a hét elején, megjegyezték, aligha a vámokra gondolt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, amikor a parlament gazdasági bizottságában mondta, hogy a magyar kormány mindenképpen ki fogja játszani a Trump-kártyát. Az elemzők szerint a globális hatások mindenképpen éreztetik hatásukat Magyarországon is, még a mostani vámok esetében is, amelyek csak Kanadát, Mexikót és Kínát érintik, mivel befolyásolják az ellátási láncokat és alkalmazkodásra kényszerítik a gazdasági szereplőket, amelynek költsége van.
A magyar gazdaságot érintő változásokról bővebben IDE kattintva olvashat!