2020.09.28. 15:42
Jubileumi évad különleges körülmények között
A világjárvány rányomja bélyegét a nagyváradi Szigligeti Színház jubileumi 120. évadjára, de a kulturális intézmény mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendkívül nehéz körülmények között is az évfordulóhoz méltó évadot valósítson meg.
Pap István
„A színháznak a képzelőerő is a terepe, de azért nem így képzeltünk egy ünnepi évadot” – kezdte mondandóját a Szigligeti Színház vezetősége által pénteken tartott évadhirdető sajtótájékoztatón Novák Eszter, a Szigligeti Színtársulat művészeti vezetője, utalva ezzel a világjárványra, illetve arra, hogy a váradi magyar színház ebben az évadban ünnepli fennállásának százhúsz éves évfordulóját. Czvikker Katalin, a Szigligeti Színház menedzsere pedig kijelentette: „Mivel a járványhelyzet miatt egyik napról a másikra dolgozunk, ezért úgy döntöttünk, hogy idén nem hirdetünk bérletet, ehelyett bérletstátusz lesz, ami azt jelenti, hogy a színházlátogatók a tavalyi bérletek felmutatásával kedvezményes áron vásárolhatnak majd jegyet a színház bármely előadására”. Hozzátette, hogy ebben az évadban nem fogják tudni biztosítani a bérletes nézők számára azt, hogy az általuk évek, évtizedek alatt megszokott helyre szóló jegyeket kapnak majd, de törekedni fognak arra, hogy ez a lehető legtöbb esetben megoldható legyen.
Furcsa kezdet
A jelenlegi helyzet különlegességét jól érzékelteti az a tény, hogy most zajlik, illetve azóta már le is zajlott az általában az évadok végén megrendezésre kerülő miniévad, melynek keretében máris bemutattak hármat a Szigligeti Színtársulat új évadjának az előadásai közül. A Főnixterv című előadást korábban már színre vitték a váradi várban, de mostantól a kőszínházban fogják tovább játszani. A Gyerekjátékok a Drámázat című, fiatal szerzőknek meghirdetett pályázatra született alkotás, és szintén megtekinthető volt a HolnapUtán Fesztiválon. Az Y című produkciónak volt egy online vetítése, ezt a művet élőben szombaton este mutatták be a színházban. Novák Eszter a továbbiakban elmondta, hogy a váradi színház megnyitásának százhúsz éves ünnepi évfordulójára, október 16-ra a Hamlettel készül a Szigligeti Színház. A Gyulai Várszínházzal koprodukcióban készült, Telihay Péter által rendezett előadásnak már szintén megvolt a premierje, méghozzá a gyulai várszínházban, de azt az előadást át kell alakítani a váradi színház színpadterére.
Ami még lesz
„Ebben a pillanatban reménykedünk abban, hogy lesz szilveszteri előadás” – folytatta Novák Eszter, aki maga fogja megrendezni Georges Feydeau klasszikus vígjátékát, a Bolha a fülbent. A darab sokszereplős örömjáték, amelyben Feydeau, mint mindig, az ember elképesztő elveszettségéről és erkölcstelenségéről beszél a lehető legabszurdabb módon – jellemezte az alkotást a művészeti vezető. Tavasszal Anca Bradu rendező jön Váradra dolgozni, ő August Strindberg Álomjáték című drámáját fogja színre vinni. Ez nagy társulatot mozgató mű, mindannyiunk ember mivoltával való viaskodását mélyen megszólító költői mese. Ennek az előadásnak a bemutatóját március végére tervezik, árulta el a művészeti vezető. A most meghirdetett évadban lesz egy színháztörténeti konferencia is, melynek tervezett időpontja október 15-e, illetve több kisebb programot is szeretnének, amelyek felidézzék a váradi magyar színjátszás százhúsz évét.
Lilliput Társulat
Botházy-Daróczi Réka, a Lilliput Társulat művészeti vezetője az évadhirdető sajtótájékoztatón elmondta, hogy a bábtársulat a változásokhoz való alkalmazkodás jegyében szervezi meg az idei évadot. Három bemutatót terveznek, melyek közül a Valahol Európában című alkotást már be is mutatták, ezt követően pótolják az elmaradt Csillagszív című ifjúsági báb sci-fi premierjét, ezt az előadást hatéves kortól ajánlják. Majd az évszakok változásait modellező Körforgás című előadás következik, amely alapvetően a 0–6 éves korosztálynak készül. Az utolsó tervezett bemutató ebben az évadban a Mészöly Miklós írása alapján készülő Sosevolt cirkusz című előadás lesz.
Nagyvárad Táncegyüttes
A Nagyvárad Táncegyüttes programjáról Szabó Enikő Ágnes művészeti vezető számolt be. Szeptember 22-én volt a Szólótáncok című előadás premierje, ezt követően a GG Tánc Eger társulattal közösen viszik színre a Diótörő című előadást. A Csajkovszkij zenéjére készülő, formailag a kortárs mozgásnyelvet felhasználó alkotásban a hangsúly a főhős kislánynak a fantázia világában való útkeresésére irányul, mondta a művészeti vezető. Az előadásról október 20-án nyilvános főpróbát tartanak, maga a bemutató valamikor decemberben lesz. Az idén is meg szeretné szervezni a társulat az Infinite Dance Festivalt (IDF), és ha nem jön közbe semmilyen hátráltató tényező, akkor azt október 21–25. között tartják meg. Novemberre halasztották a Vuk című táncelőadás bemutatóját, amelynek premierje idén március 21-én lett volna. Január végén újabb bemutatóra készül a Nagyvárad Táncegyüttes: Novák Péter lesz a rendezője az elképzelések szerint erőteljesen a néptáncra építő, de a kortárs táncszínházi elemeket is felhasználó alkotásnak, melyben megmutatják majd az egész társulat képességeit. Mindezek mellett a táncegyüttes szeretné folytatni a Bihar megyei amatőr néptánccsoportoknak és középiskolai diákszínjátszóknak szóló mentorprogramját, és meg szeretnék szervezni a Ki vagy te táncszínház? program folytatását is.
Műsoron marad
„A Szigligeti Színház számára ebben az évadban az egyik fontos célkitűzés teljesíteni az elmúlt évadban tett vállalásokat, az egész mostani évadot tűztük ki az elmaradt előadások bepótlására” – hangsúlyozta Czvikker Katalin. Ennek megfelelően a társulatok műsoron tartják az előző évadban meghirdetett, de le nem játszott előadásokat. A Nagyvárad Táncegyüttes a Népek tengerének egy kisebb létszámú változatát, valamint az Aranyos szegelet, a Vanmese, az Amikor a pásztort és a Katonaének című előadásait, míg a Szigligeti Színtársulat a Bányavirág, a Bányavakság, a Tündér Lala, A Schroffenstein család, a Sybill és a Lila ákác című produkcióit tartja műsoron ebben az évadban.
Személyi változások
A váradi közönség bánatára a kolozsvári színházhoz szerződik a Szigligeti Színtársulat két fiatal színésze, Kiss Tamás, valamint az a Román Eszter, aki az idén a kisvárdai színházi fesztiválon elnyerte a Teplánszky-díjat. Kiss Tamás helyére Scurtu Dávid, a Marosvásárhelyi Egyetemen végzős mesterképzős fiatal színész érkezik. „A lányt még keresem” – mondta a bejelentést követően Novák Eszter, hozzátéve, hogy amíg nem tudják minden előadásban pótolni a két búcsúzó színészt, addig még láthatja őket a Szigligeti Színház előadásaiban a váradi közönség. A Nagyvárad Táncegyüttesnél is vannak személyi változások: elhagyják a társulatot Joó Renáta, Tőkés Imola és Kacsó Bálint-József táncművészek, de helyettük hat új táncos érkezik.
Fő az egészség!
A Szigligeti Színház maradéktalanul betartja a törvényben előírt járványvédelmi előírásokat, sőt, még azokon is túlmenő intézkedéseket foganatosít a nézők és a színészek egészségének megóvása érdekében, biztosította a színházszerető közönséget Czvikker Katalin főigazgató. Hozzátette: a vírus eddig elkerülte a színházat, és a munkaügyi orvos négy hétre felmentést adott az előadóművészeknek a maszkviselés kötelezettsége alól. Ennek a felmentésnek azonban az az előfeltétele, hogy a színpadra lépők legkésőbb 48 órával az előadás megkezdése előtti PCR-teszttel igazolják azt, hogy nem koronavírus-fertőzöttek. Maszkban ugyan lehetne játszani tesztelés nélkül is, de a színházban mindenki úgy gondolta, hogy ennek kevés értelme lenne, hiszen az arcjáték alapvető fontosságú eleme a színészetnek, ezért az előadóművészek vállalják azt az áldozatot, hogy minden egyes előadás előtt elvégzik a vírustesztet. A teszt önmagában véve is nagyon kellemetlen, ráadásul akkora költséggel jár, amit csak szponzorálásokból tud finanszírozni a színház. Mint a művészeti vezetők elárulták, a munkaügyi orvos vagy a helyszínen, vagy felvételről folyamatosan figyeli a próbafolyamatokat, és tanácsokat ad. Sőt, volt rá példa, hogy felkérte az alkotókat, hogy egyes jeleneteket másképp oldjanak meg, hogy járványvédelmi szempontból minden rendben legyen. „A munkaügyi orvos nagyon szereti a színházat és átrendezi az előadásokat. A jövő évadra felkérem egy kisebb stúdióelőadás megrendezésére” – mondta nevetve Novák Eszter, nagy derültséget váltva ki a jelenlevőkből.
Évértékelés
Az évadnyitó tájékoztatón értékelték az elmúlt, csonka évadot is. Novák Eszter kiemelte: komoly szakmai siker, hogy a társulat Lila ákác című előadása elnyerte a kisvárdai színházi fesztivál nagydíját. Czvikker Katalin az intézmény gazdasági helyzetét és nézőszám-mutatóit ismertette. Elmondta, hogy a 2018–19-es évadban 60 ezer nézője volt a színháznak, most 36.100 nézőnél tartanak. Az idei gazdasági évben a színháznak 230 ezer lejjel kevesebb a bevétele, mint a korábbi gazdasági évben volt, de így is már 420 ezer lejt tudtak begyűjteni. Hozzátette, hogy a járvány miatt a magyarországi meghívók 400 ezer lej értékű előadást mondtak le, tehát csak a magyarországi kiszállások elmaradása miatt ennyivel kevesebb bevétele volt a váradi színháznak. A Szigligeti Színház három társulata a március közepén történt leállásától kezdve május 2-ig összesen 124 videótartalmat osztott meg a Facebook-on és a színház saját Youtube csatornáján. Az elmúlt tíz évből összesen 22 előadást tettek közzé, ezek az anyagok 88.768 kattintást értek el, a 124 videónak összesen több mint 301 ezer megtekintése volt. A feltöltött előadások egy része még mindig megtekinthető.