2022.02.03. 15:00
Összegezte 2021-es tevékenységét a Bihar megyei Környezetvédelmi Felügyelőség
Fotó: Facebook/Garda de Mediu Bihor
BN-összeállítás
Az Országos Környezetvédelmi Őrség Bihar megyei felügyelősége közleményt adott ki a 2021-es tevékenységük összegzésével. Ebből kiderül, hogy tavaly a felügyelőség összesen 1016 környezetvédelmi ellenőrzést végzett, ebből 178 tervezett, 838 pedig nem tervezett volt. 934-et a környezetszennyezés kapcsán és 82-t a biodiverzitásra vonatkozóan végeztek, amelyek esetében 1580 intézkedést rendeltek el.
A felügyelőség 159 pénzbírságot (3.752.500 lej értékben) és 47 figyelmeztetést osztott ki, valamint 11 alkalommal hajtottak végre átirányítást más szervekhez eljárás indítása céljából. Ezen túlmenően 26, tevékenység felfüggesztésére vonatkozó intézkedést, egy munkabeszüntetést foganatosítottak, és három alkalommal áruk lefoglalását rendelték el.
Hulladékgazdálkodás
2021-ben összesen 289, a települések köztisztaságának ellenőrzésére irányuló akciót indítottak, ebből 58 tervezett és 231 nem tervezett volt. Harminchét ellenőrzést a hulladékkezelő vállalatoknál és hulladékgyűjtőknél tartottak, melyek során 733 intézkedést rendeltek el a feltárt hiányosságok orvoslására. Az ilyen intézkedések között elrendelték például azon területek megtisztítását, ahol illegális lerakatot fedeztek fel, de a komposztálást népszerűsítő kampány elindítása is szerepelt a kiadott feladatok között. A betervezett, tematikus köztisztasági ellenőrzések során összesen mintegy 42.110 négyzetméteres területen, 82 helyszínt azonosítottak, ahol illegális szemétlerakatokat találtak.
Azt is felülvizsgálták, hogy a helyi közigazgatások hogyan teljesítik feladataikat, és jelentős hiányosságokat találtak a szelektív hulladékgyűjtés végrehajtásában, főleg vidéken. Ez volt tapasztalható a nehezen megközelíthető turisztikai területek esetében is, valamint a községekhez tartozó, elszigetelt falvakban; ezek nyomán intézkedéseket rendeltek el a helyzet orvoslására. Ugyanakkor több helyen azt tapasztalták, hogy nem hozták létre a szelektív hulladékgyűjtéshez szükséges létesítményeket, nem szerelték fel azokat az egyes hulladéktípusok gyűjtésére alkalmas, speciális konténerekkel, és nem alakították ki megfelelően a központokat. „Az azonosított, nem megfelelő hulladéklerakó helyek különösen a folyómedrekben, valamint a roma telepek közelében találhatók” – áll a közleményben. A települések köztisztaságának ellenőrzése során feltárt szabálytalanságok miatt 75 bírságot szabtak ki, összesen 1.248.000 lej értékben, és 20 figyelmeztetést adtak ki.
A veszélyes ipari hulladékok lerakatait is ellenőrizték, a feltárt szabálytalanságok miatt összesen hat bírságot adtak, amelyek összege 200.000 lej. További vizsgálatokat hajtottak végre az ipari szennyezéscsökkentést és kockázatkezelést érintően, valamint a légszennyezés csökkentése érdekében. Utóbbi esetben hét szankciót szabtak ki, melynek összértéke 272.000 lej.
A vegyi anyagok környezeti hatásának csökkentése céljából nyolc felülvizsgálatot végeztek el, melyek eredményeként 18 intézkedést rendeltek el és három pénzbírságot szabtak ki 30.000 lej értékben. A vízminőség javítása érdekében 14 szennyvíztisztító telepet ellenőriztek, 40 intézkedést foganatosítottak és négy szankciót alkalmaztak 120.000 lej értékben. A talaj- és altalajszennyezést érintően nem észleltek szabálytalanságokat. A biodiverzitás védelme érdekében is végeztek ellenőrzéseket, melyek következtében négy szankciót szabtak ki 208.000 lej értékben.
Az ásványi és természeti erőforrások ésszerű és törvényes kiaknázására vonatkozó jogszabályok betartásának ellenőrzése érdekében 29 ellenőrzést végeztek a bányákban, amelyekért 10 bírságot szabtak ki 397.000 lej értékben, négy figyelmeztetést adtak ki és három büntetőeljárást kezdeményeztek.
Bihar megyében 2021-ben géntechnológiával módosított organizmusokat (GM szója) azonosítottak, de ezek nem szándékosan kerültek a természetbe.
Oktatás
A felügyelőség online és jelenléti tevékenységekben is részt vett különböző oktatási intézményekben. A temesvári egyetem hallgatói, illetve Bihar megyében több iskola számára is tartottak online előadásokat környezetszennyezésről, szelektív hulladékgyűjtésről. Két nagyváradi iskolában előadást tartottak, majd közös terepmunkát végeztek a diákokkal, ellátogattak az állatkertbe, ahol megnézték a védett állatfajokat. A közleményből kiderül, a tavaly egyetlen súlyos baleset történt, a nagyszalontai tűz, amely súlyos környezeti károkat okozhatott.