Természetvédelem

2022.06.17. 14:59

Országos premier: Földkábelre cseréltek le hat kilométernyi légvezetéket Nagyszalontán a túzokok védelmében

Az ember számára az elektromos légvezetékek a szükséges infrastruktúra jelképei. A világszerte veszélyeztetett faj, a túzok számára azonban a velük való ütközés végzetes lehet. Nagyszalontán hat kilométernyi légvezetéket cseréltek le földkábelre - olvasható a Milvus Csoport Egyesület közleményében.

A túzok (Otis tarda) egy globálisan sérülékeny faj, állományai a huszadik században súlyos hanyatlást szenvedtek, főként élőhelyeik feldarabolódásának betudhatóan. Miután a kilencvenes években Romániában kihaltnak tekintették, a „Milvus Csoport” Egyesület szakértőinek elmúlt 15 évnyi megfigyelései megerősítették, hogy a sztyepp e ikonikus madara utolsó mentsvárát őrizte meg az országban Nagyszalonta környékén.

A Nyugat Palearktis (Európa, a Közel-Kelet és Észak-Afrika) túzokállományát célzó fajvédelmi akcióterv védelmi intézkedéseket ír elő a mára széttagolt populációk megóvásának érdekében. A légvezetékekkel való ütközés jelenti az egyik legnagyobb kockázatot a faj számára, ennek elhárítására a leghatékonyabb módszer a túzokok számára legnagyobb veszélyt jelentő vezetékszakaszok föld alá helyezése. Ilyen intézkedések csak a természetvédelmi szakértők, a közigazgatás és az energiaszolgáltatók együttműködésével valósíthatók meg, és elsősorban európai projektekből finanszírozzák a
megvalósításukat. Szakértők számos tanulmányt publikáltak már ebben a témában, és Ausztriában, Magyarországon, Németországban illetve Spanyolországban is ígéretesek az eddig elért eredmények.

Az a tény, hogy a romániai túzokok egyetlen életképes állománya Nagyszalonta környékén található, a szalontai önkormányzatot is arra sarkallta, hogy részt vegyen ebben a nagyszabású természetvédelmi beavatkozásban, amely hazánkban még gyerekcipőben jár. Egy, a túzokok élőhelyét átszelő, mintegy hat kilométer hosszúságú középfeszültségű légvezeték szakaszt váltottak ki föld alatti távvezetékkel. 2021 májusában történt meg a földkábel lefektetése valamint a hálózatra való csatlakozás, idén pedig a villanyoszlopok elbontására került sor.

A művelet összköltsége 284.116 euróra rúg, és a „Természeti értékek megőrzése, védelme és népszerűsítése a Szalonta-Békéscsaba határ menti térségben, ROHU-14 - The Nature Corner" című projekt keretében valósult meg, amelyet az Európai Unió az Európai Regionális Fejlesztési Alapon keresztül finanszíroz, a román és a magyar kormány támogatásával az Interreg V-A Románia-Magyarország programon keresztül.

„Fontosnak tartjuk, hogy egyre több konkrét környezetvédelmi intézkedést valósítsunk meg, és ne csak az ezekre utaló szándékainkat hangoztassuk. A Nagyszalonta területén meglévő túzokállományt veszélyeztető tényezők beazonosítása után szükségesnek tartottunk minél több intézkedést hozni a túzokok védelme és hosszú távú megőrzése érdekében, hogy élőhelyeik kiterjesztéséhez a lehető legkevésbé veszélyeztető környezetet biztosítsunk, így járulva hozzá a példányszám természetes növekedéséhez. Itt az ideje, hogy a nyilatkozatokról tettekre váltsunk!" - jelentette ki Patricia Ivanciuc, a projekt koordinátora.

Nagy Attila, a Milvus Transilvania Vest Egyesület ornitológusa hozzátette: „Ez egy létfontosságú intézkedés ennek a kis, ugyanakkor értékes állománynak. Nemcsak a légvezetékekkel való esetleges ütközéstől védi meg a túzokokat, hanem életterüket is kiterjeszti, hiszen az elektromos légvezetékek akadályt jelentenek a faj számára. Ezen felül más olyan madárfajokra is pozitív hatással van, mint például a gémfélék vagy a vadludak, melyeknek a túzokhoz hasonlóan nagy területekre van szükségük a táplálkozáshoz, és amelyeket szintén fenyeget a légvezetékeknek való ütközés veszélye.” 

(közlemény)

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában