2024.06.04. 19:43
Daniel Palaghianu: Az USR nem tagja a Nagyváradi Helyi Tanácsnak, mégis annyit tett az elmúlt négy évben, mintha az lenne

Daniel Palaghianu, a nagyváradi USR elnöke, Bihar megye volt alprefektusa elmondta: „elvállalta, hogy vezeti az USR csapatát a június 9-i helyhatósági választásokon, a nagyváradi városháza és városi tanács tisztségeiért”. Úgy véli, hogy bár az USR nem tagja a Nagyváradi Helyi Tanácsnak, négy éve úgy működik, mintha az lenne. Néhány nappal a június 9-i választások előtt az USR nagyváradi vezetője üzenetet küld a nagyváradiaknak.
Ramona Pașcu
„A város számos polgára azért fordult hozzánk, mert érdekeiket nem képviselte a városi tanács, és mert a városházához intézett megkereséseiket közömbösen kezelték. A Nufărul 1 negyedben élő polgárok csoportjára gondolok, akik ellenzik a környékükön lévő városi mikroerdő elpusztítását. Vagy a polgárok azon csoportjára, akik nem hunytak szemet a Grivei menhelyen élő gazdátlan állatokkal való embertelen bánásmód felett. Vagy azokra a szülőkre, akik korszerűbb oktatási lehetőségeket szeretnének gyermekeik számára, akik érdekében a CosmoParc tudományos és csillagászati park építését támogatjuk. Mindezen érdekek nem jutnak kifejezésre a városi tanácsban, mert az USR nincs ott.
És azért nincs ott, mert a nagyváradi polgárok jó része lemondott a szavazati jogáról. Ez a cikk annak a közel 70 százaléknak szól, akik általában nem szavaznak. Az előző helyhatósági választásokon a 185.256 nagyváradi választásra jogosult személynek körülbelül egyharmada, azaz 69.282 ember ment el szavazni, és ez az arány minden forduló után csökkent. A szavazásra megjelentek 70 százaléka (azaz az összes választásra jogosult mintegy negyede) a PNL mellett döntött, a többieknek más választási lehetőségük volt, köztük az USR.
Képzeljük el, hogy 10 nagyváradi ember úgy dönt, hogy együtt vacsorázik (ők mindannyian szavazati joggal rendelkeznek). Amikor a pincér felveszi a rendelést, az asztalnál ülő 10 emberből 7 a telefonját bámulja, és nem hoz semmilyen döntést (ők az a 70%, aki nem szavaz). Közülük csak három dönt a rendelés mellett (ők azok, akik elmennek szavazni). Egyikük hamburgert akar, a másik kettő egyetért és fasírtot rendel. Az arányokat megtartva következik, hogy két személy, a többiek közömbössége miatt, az asztalnál ülők számára meghatározza a menüt. Fasírt, négy éven keresztül minden nap.
Kik ezek a nagyváradiak, akik meghatározzák nekünk a »menüt«? A választási hatóság által közzétett statisztikák szerint a helyhatósági választások előző fordulójában a szavazók többsége az idősebb, 45–64 éves és 64 év feletti szavazók közül került ki (37.455 fő), és meghaladta a 18–45 évesek számát (31.773 fő).
A kérdés az: vajon az a két nagyváradi polgár 10-ből, aki szavaz, képes-e képviselni az egész közösség akaratát? És a válaszunk nyilvánvalóan »nem«.
A városhoz való jogunkról minél többünknek kell döntenie. Az USR azt javasolja, hogy térjenek vissza a város életébe, vegyetek részt a döntésekben, szavazzanak, és döntsenek életükről és sorsukról ebben a városban.
A szavazatuk csak akkor nem számít, ha elpazarolják. Ha ez megtörténik, mások döntenek önök helyett.
Egy másik kérdés, amit felteszünk, hogy a demokratikus, választási modellünk az alacsony részvételi arány miatt még mindig elegendő-e a mai kihívásoknak. És erre a kérdésre a válaszunk továbbra is »nem« kell hogy legyen.

Az USR egy új demokratikus politikai modellt javasol, egy részvételi modellt, amely partnerséget jelent a polgárok és a hatóságok között, párbeszédet, tárgyalást jelent, azt jelenti, hogy minket – a polgárokat – be kell vonni a döntésekbe, nyomon kell követni a végrehajtást és végre kell hajtani a meghozott döntéseket.
Senki sem vitatja a helyi közigazgatás által elrendelt intézkedéseket vagy a város infrastruktúrájának jelenlegi fejlődési ütemét. Szükség van azonban a nagyváradi polgárok és különböző érdekeik szélesebb körű képviseletére, és nem utolsósorban új hangra van szükség a városi tanácsban, hogy a közigazgatás döntései megfeleljenek egy olyan város igényeinek, mint amilyen Nagyvárad most.
Új távlatokat kell nyitnunk, másképp kell megközelítenünk a nagyváradi polgárok életminőségi célkitűzéseit, és meg kell vitatnunk a célt. Mit szeretnénk mi, nagyváradiak, hogy mit hozzon a jövő? Merre tartunk? Sajnos a vita hiánya ebben a választási kampányban nem tette lehetővé, hogy ezt a témát közösségi szinten folytassuk le.
Arra kérem önöket, hogy olvassák el választási programunkat (a www.dcpalaghianu.ro oldalon), és ha egyetértenek az elképzeléseinkkel, küldjék a nagyváradi USR csapatát a városi tanácsba, hogy valósítsák meg azokat” – mondta Daniel Palaghianu.