2025.01.23. 11:33
Debrecenben nyílt egyéni kiállítása Tóth István nagyváradi fotóművésznek
Ünnepélyes hangulatban várta látogatóit a debreceni Partium Ház kedden, január 21-én délután 18 órakor, melynek falaira Tóth István AFIAP, ESFIAP Janovics Jenő-díjas nagyváradi fotóművész Lenyomatok a Himnusz történetéből című kiállítását installálták fel a szervezők.
Fotó: Tóth Magdolna
Erdon-összeállítás
A magyar kultúra napjának alkalmából rendezett 40 nagy méretű fotográfiákból összeállított tárlat Kölcsey Ferenc életútjának meghatározó magyarországi és partiumi állomásain (Sződemeteren, Nagykárolyban, Debrecenben, Szatmércsekén és Álmosdon) készült művészfotói a Himnusz költőjéhez köthető helyszíneket és tárgyakat ábrázolják. A tárlatot először 2023-ban a nagyváradi vár fejedelmi palotájában lévő Vilidár István Galériában Lisztes Éva, a berettyóújfalui Nadányi Zoltán Művelődési Ház vezetője avatta fel, majd a debreceni Kölcsey Központ Bényi Árpád termének utcafronti portálkiállítása előtt Vitéz Ferenc debreceni művészeti író tette ugyanezt.
A Partium Házban megjelent közönséget Ecsedi Borbála, az intézmény munkatársa üdvözölte, majd mikrofonhoz kérte Tóth István nagyváradi fotóművészt, a nagyváradi Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület elnökét, a Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaság alelnökét, aki megköszönte Stanik Istvánnak, a Magyar Házak Hálózat szakmai igazgatójának, hogy személyét kérte fel annak idején a fotográfiák elkészítéséhez. ,,Különleges érzés kísért végig a képek fotografálásának alkalmával, mivel azokat a helyeket kellett lencsevégre kapjam, ahol Kölcsey élt, tanult, dolgozott és alkotott. Nagy élmény volt számomra megtekinteni és lefotózni az álmosdi ház alatt lévő pókhálós pincét, illetve a penésszel díszített boroshordókat” – húzta alá beszédében a fotóművész.
Az ismeretlen Himnusz
Vitéz Ferenc debreceni művészeti író Az ismeretlen Himnusz című előadása Kölcsey és Erkel alakját idézte, a nemzeti imánk megalkotását övező kevésbé ismert történetekbe is betekintést nyújtva. ,,Tóth István élő fotóinak tényállításai a Himnusz folyamatosan újjászülető, asszociatív kapcsolatrendszerében élő jelenné formálódnak meg előttünk. Tóth István az emlék folyamatos jelenének, jelenlétté válásának nyomait kereső fotográfiái szinte minden helyszínen más és más alkotói nézőpontból készültek – igazodva a genius loci szólításhoz is” – hangzott el.
A kiállítást január 28-ig lehet megtekinteni a Partium Házban, illetve az AIEFA honlapján.