Kitermelés

Tegnap, 9:26

Magnézium után kutatnának Bihar megyében

Egy román–amerikai vállalat Bondoraszó (Budureasa) község területén akar kutatásokat végezni az ottani magnézium-lelőhely feltárására. A vállalat igazgatója korábban már bejelentette, hogy 2028-tól szeretnék megkezdeni a kitermelést.

Magnézium után kutatnának Bihar megyében

Forrás: ebihoreanul.ro

Erdon-összeállítás

A Verde Magnesium cég április 4-én nyújtott be memorandumot a Bihar Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez, amelyben ismerteti a Bondoraszó községben található brucitbányában tervezett feltárási munkálatokat. Ezekre a vállalat már rendelkezik az Ásványi Erőforrások Országos Ügynökségének (ANRM) az engedélyével. A Bihoreanul hetilap azt írja, hogy az említett memorandumot a nagyváradi székhelyű Acormed cég készítette, és azért hozták nyilvánosságra, mert a Verde Magnesium a feltárás megkezdése előtt kötelező környezetvédelmi engedélyért folyamodik. A hetilap által szemlézett dokumentum szerint a feltárási munkálatok kizárólag a vállalat tulajdonában lévő magánterületen folynak majd, és nem járnak földmunkával vagy infrastruktúra-fejlesztéssel. A feltételezett magnéziumlelőhely területe 40.416 négyzetméter, de a kutatómunka mindössze 92 négyzetméteren fog zajlani, amennyiben megkapják az engedélyt.

 

Modern technológia
A feltárások magukba foglalják a felszíni geológiai feltérképezést a kőzetszerkezet azonosítására, a geofizikai vizsgálatokat a lehetséges földalatti lelőhelyek körvonalazására, valamint geokémiai elemzéseket (talaj- és kőzetminták) a kémiai összetétel meghatározására. „Nem végeznek bányászati feltárásokat, és nem érintik a növényzetet, a talajt vagy a biológiai sokféleséget. A használt berendezések hordozhatók lesznek, a közlekedés gyalogosan történik, nem használunk megközelítési utakat vagy nehézgépeket” – áll a közleményben. A lelőhely feltárására olyan nem invazív technológiát fognak alkalmazni, amely a talaj vagy a növényzet megbolygatása nélkül 3D-s képet ad az altalajról. Talaj- és kőzetmintákat vesznek, és mágneses méréseket végeznek a lelőhely körülhatárolása érdekében. A memorandum szerint a feltárás 1,5 millió lejbe kerül áfa nélkül, és várhatóan két évig tart, beleértve a terepmunkát, valamint a minták és az adatok elemzését is. A magnéziumot az autóipar, a repülőgépipar és a védelmi ipar számára nélkülözhetetlen könnyű ötvözetek előállítására használják. 

Bondoraszón van Európa egyik legnagyobb magnéziumkészlete. Ezért a Verde Magnézium projektet európai stratégiai tervként támogatják, mivel az Európai Unió megoldásokat keres az Ázsiából importált nyersanyagoktól való függőségének a csökkentésére. 

Múlt héten Marcel Ciolacu miniszterelnök és Bogdan Ivan gazdasági miniszter bejelentették, hogy a bondoraszói projekt 115 millió eurós támogatást kapott az Európai Bizottságtól, két másik romániai ásványkincs-kitermelési projekttel együtt.
 

Stratégiai beruházás
A Bihoreanul azt írja, hogy a Verde Magnesium egy 2019-ben alapított, fémtartalmú ásványi anyagok kitermelésével foglalkozó bukaresti székhelyű vállalat, amelynek egyetlen részvényese egy azonos nevű, az Egyesült Államok Delaware államában bejegyzett, az Amerocap magánbefektetési alap tulajdonában lévő vállalat. A romániai-amerikai cég azt tűzte ki célul, hogy maga állítja elő a magnéziumot speciális kemencékben, ahol akár 2400 Celsius-fokos hőmérsékleten megolvasztják a brucitmészkőből nyert magnézium-oxidot. Az üzemben alumíniumhulladékot is felhasználó eljárással állítanak majd elő magnéziumot. Romániában a Verde Magnesium igazgatója Alexandru Roșu, aki korábban azt nyilatkozta: „Célunk egy zöld, környezetbarát projekt kifejlesztése (...) Nem lesz cianid, nem lesz sav- és nehézfémszennyezés, nem lesznek veszélyes hulladéktételek stb.”. Nemrégiben szintén Roșu a Szabad Európának elmondta, hogy bár a kutatási engedély 2029-ig érvényes, a Verde Magnesium fel akarja gyorsítani a munkát, hogy a tervezettnél hamarabb elkészítse és benyújtsa a környezetvédelmi dokumentációt, és megkapja a működési engedélyt, hogy reményeik szerint már 2028-ban képesek legyenek megkezdeni a termelést. Az előállított magnézium mennyisége 2030-ban várhatóan évi 30 ezer tonna lesz, ami 2036-ra évi 90 ezer tonnára emelkedik majd.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában