2020.02.13. 13:54
Különleges ajándékkal emlékeztek Heyman Évára
Születésének 89. évfordulóján emlékeztek a 13 és fél évesen elhunyt Heyman Évára csütörtökön délben, annak Rhédey kertben (Bălcescu park) felállított szobránál.

Rencz Csaba
A parkban, ahonnan 1944. májusában és júniusában a deportáltakat Auschwitzba szállító vonatok indultak, 2015. október 15-én leplezték le a Heyman Éva, illetve a váradi és Bihar megyei áldozatok emlékére állított szobrot. Heyman Éva 1931. február 13-án született és 1944. október 17-én halt meg, egyikeként annak a mintegy 1.500.000 gyereknek, akik haláltáborokban fejezték be életüket a második világháború alatt. Személye az által maradt meg a köztudatban, hogy fennmaradt 1944. február 13. és május 30. között írt naplója. A 13. születésnapján kezdett naplóban megörökítette mindennapjainak eseményei és a várost érintő kétségbeejtő változások mellett álmait, vágyait, melyekből semmi nem vált aztán valóra. Többször papírra vetette vágyát, hogy mindenképp életben szeretne maradni, bármilyen áldozat árán is.

Pár nappal az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulója után (1945. január 27.), illetve Heyman Éva születésének 89. évfordulóján, csütörtökön délben megemlékezést szervezett a Rhédey-kerti emlékhelynél a Városi Múzeum, azoknak a diákoknak a közreműködésével, akik jelentkeztek ,,Az emlékezés nagykövetei„ című pályázatra, és akik felolvastak a helyszínen a témában írt esszéikből. Abban a reményben, hogy hasonló bűntettek többé soha nem fognak előfordulni, az emlékezők különleges módon ,,koszorúzták meg” a szobrot. Heyman Éva lejegyzett vágyai között szerepelt, hogy fotóriporter lehessen, hogy sportolhasson, sok könyvet olvashasson és sokat biciklizhessen. Utóbbiból kiindulva, s utalva arra, hogy a napló később A piros bicikli címmel jelent meg, az emlékezők egy piros kerékpárra erősített virágkompozíciót állítottak a szobor mellé.
Fotók: Alexandru Niţescu