2024.11.26. 18:00
Ön is „intravénásan” issza a kávét? Mutatjuk, mikor ne tegye, ha jót akar magának
A legtöbb ember reggel kávézik először, és aztán sokan napközben, sőt, este is elfogyasztanak egy-két csészével. A szakemberek szerint a kávéivás a nap különböző szakaszaiban más-más hatással van a szervezetre.
Sokak számára a kávé nélkülözhetetlen az "életben maradáshoz", de nem mindegy, hogy mikor vesszük magunkhoz
Forrás: Shutterstock
Nem árt, ha tudatosítjuk magunkban, hogy mi is a célunk a kávéfogyasztással – persze azonkívül, hogy felébredjünk. A life.hu cikkéből most megtudhatja, mire számíthat a rendszeres kávéfogyasztó a különböző napszakokban.
A kávé mint ébresztő
A reggeli kávéfogyasztás előnye, hogy a kávé koffeintartalmának (egy csésze kb. 92 milligramm) köszönhetően segít felébredni, felpörgeti az energiaszintet, így éberebbnek érezhetjük magunkat a nap kezdetén. Azonban több szakértő szerint a reggeli kávéfogyasztás negatív hatással van a vércukorszintre és a hormonrendszerre is. Vannak, akik azért kerülik a reggeli kávéfogyasztást, mert úgy gondolják, hogy az negatívan befolyásolja a kortizolszintet.
A kortizol, amit stresszhormonként is emlegetnek, alapvető fontosságú az egészségünk szempontjából, de ha a szintje megemelkedik, az károsan hathat a szervezetre, és olyan egészségügyi kockázatokkal járhat, mint a magas koleszterinszint, a magas vércukorszint, a magas vérnyomás és az elhízás.
Bár egyes tanulmányok szerint a koffein átmenetileg megemelheti a kortizolszintet – főleg azoknál, akiket jelentős stressz ér –, a koffeines kávé fogyasztása jelentősen nem befolyásolja a rendszeresen kávézó emberekét. Nem kell tehát aggódnia annak, aki szereti reggel elfogyasztani az első kávéját, de ha nagyobb stressznek vagyunk kitéve, akkor érdemes lehet visszafogni a napi koffeinbevitelt.
Az éhgyomorra történő kávéfogyasztás azonban ronthatja a szervezet egészséges vércukorszint-fenntartására irányuló képességét, különösen egy nem pihentető, kevés alvással töltött éjszaka után. Magas vércukorszint vagy alvászavarok esetében érdemes fehérjében gazdag ételeket fogyasztani, mielőtt megisszuk a reggeli kávénkat.
Egy fekete délután?
A délutáni kávéfogyasztás növelheti az energiaszintünket, ha holtponthoz közeledünk, fokozza az éberséget és az agyműködést; ezáltal javíthatja a munkateljesítményt. Az edzés előtti kávé elfogyasztása segít a hatékonyabb edzésben is. Fontos azonban megjegyezni, hogy a délutáni kávéfogyasztás megzavarhatja az alvást, különösen annál, aki érzékeny a koffeinre. Egyes kutatások szerint lefekvés előtt hat-nyolc órával már nem ajánlott a koffeintartalmú italok fogyasztása.
Esti kávézás
Hogy ki mennyire érzékeny a koffeinre, a genetikától függ. Vannak, akiknek már az is alvászavart okoz, ha az utolsó csésze kávéjukat órákkal lefekvés előtt isszák meg. A koffeinre érzékenyek esetében a lefekvés előtt elfogyasztott kávé megnövelheti az elalváshoz szükséges időt, csökkentheti a teljes alvásidőt és az alvás minőségét.
Ez másnap – az energiaszint növelése érdekében – túlzott koffeinfogyasztásra ösztönözhet, ami rontja a következő éjszakai alvást, és így könnyen belekerülhetünk a kávéfüggés ördögi körébe.
Érdemes tehát odafigyelnünk arra, hogy a késő délutáni órákban lehetőleg már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat.
Bulvár-celeb
- Kiderült, mi lesz az év színe 2025-ben
- Hosszú hétvégék: már most tervezheti a jövő évi pihenést
- Dénes Dávid kiesett a Megasztárból, de máris nagy dobásra készül
- Apa-fia fotón mutatta meg G.w.M a tündérien édes Diont
- Ez a hársméz jótékony hatása: csak akkor érvényesül, ha így fogyasztod