2025.03.31. 12:46
Földrengés Mianmarban: még mindig találnak túlélőket a romok alatt
Egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőn Mianmarban, ahol az elmúlt évszázad egyik legerősebb földrengése már mintegy 1700 halálos áldozatot követelt. A természeti katasztrófának 3400 sérültje van, további 300 embert pedig eltűntként tartanak nyilván. A földrengésben összeomlott épületek romjai alól a mentők négy embert szabadítottak ki hétfőn – jelentette a kínai média.

Indiai és mianmari mentőalakulatok tagjai a földrengés áldozatai után kutatnak egy összeomlott buddhista kolostor romjai között
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Nyein Chan Naing
A hétfő hajnali órákban Mianmar második legnagyobb városában, Mandalajban a romok alól kimentettek között volt egy terhes nő és egy kislány is. A település közel van a pénteki, 7,7-es erősségű földrengés epicentrumához.

Fotó: Thein Zaw / Forrás: MTI/AP
A szomszédos országok közül India, Kína és Thaiföld küldött segélyeket és csapatokat, de érkezett segítség Malajziából, Szingapúrból és Oroszországból is.
Nem számít, hogy mennyi ideig dolgozunk. A legfontosabb, hogy reményt adjunk a lakosságnak
– mondta a kínai kutató-mentő csapat első különítményének vezetője.
Thaiföld fővárosában, Bangkokban a mentőalakulatok hétfőn darukkal és mentőkutyákkal folytatták a kétségbeesett keresést 76 ember után, akiket egy összeomlott, építés alatt álló felhőkarcoló romjai temettek maguk alá.
Csadcsart Szittipunt bangkoki kormányzó szerint a mentők nem adják fel a keresést annak ellenére sem, hogy az általános gyakorlat szerint három nap áll rendelkezésre arra, hogy túlélőket találjanak.
A keresés 72 óra elteltével is folytatódik, mert Törökországban olyan emberek is túlélték, akik egy hétig voltak a romok alatt. A keresést nem állítottuk le, több helyen is gyenge életjeleket észleltünk
– mondta Csadcsart.

Forrás: MTI
Az Amerikai Földtani Szolgálat előrejelző modellezése szerint
Mianmar halálos áldozatainak száma meghaladhatja a tízezret, és a veszteségek túlléphetik az ország éves gazdasági teljesítményét.
Évek óta ez a legtöbb halálos áldozattal járó természeti katasztrófa, amely Mianmart érte, az ENSZ szerint megrongálta a létfontosságú infrastruktúrákat, köztük egy repülőteret, autópályákat és hidakat, ami lelassította a humanitárius műveleteket is.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint Mianmar középső és északnyugati részén, köztük Mandalajban és Szagaingban a kórházaknak nehézséget okoz a sérültek áradata.
Az ENSZ közölte, hogy segélyszállítmányokat küldött a túlélőknek Mianmar központi részeire.
Az Egyesült Államok kétmillió dollár értékű segélyt jelentett be „mianmari székhelyű humanitárius segélyszervezeteken keresztül”, és mentőcsapatot is küld a térségbe.
A mianmari lázadók vasárnap közölték, hogy a katasztrófahelyzetre tekintettel kéthetes egyoldalú tűzszünetet hirdetnek. Hozzátették, hogy ezalól a „védelmi jellegű műveletek” kivételt képeznek.
A mianmari pusztító erejű földrengésnek csodával határos módon túlélői is vannak
– egy ilyen hihetetlen, de igaz esetről számolt be a Magyar Nemzet.