2 órája
A román kézilabdázó, akinek szobrot állítottak Magyaroszágon
A sportvilágban vannak nevek, amelyek nem csupán a pályán nyújtott teljesítményük miatt maradnak meg az emlékezetünkben, hanem tragikus sorsuk révén is. Marian Cozma ilyen sportoló volt: kivételes tehetségű kézilabdázó, akinek karrierje és élete egyaránt brutális körülmények között ért véget. Halála, amelynek február 8-án volt a 16. évfordulója, nemcsak a magyar és a román kézilabdázás számára jelentett hatalmas veszteséget, hanem a két ország társadalmát is megrázta.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/QALI_XozQiZANTZJ6Oan09tcAEv38L9XdZ7kEhJrjhA/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzgzMWIzMzYyYjY5NzQwZmNiNTVhMTc1ZTNlYmE4Y2Fh.jpg)
Jósa Attila
Marian Cozma 1982. szeptember 8-án született Bukarestben, egy sportos család gyermekeként. Édesapja, Petre Cozma maga is kézilabdázó volt, így nem volt kérdés, hogy fia is ezt az utat választja. A Bukaresti Dinamónál bontogatta szárnyait, már fiatalon kitűnt kimagasló fizikai adottságaival és elszántságával. Kiemelkedő teljesítményével gyorsan felkeltette a nemzetközi figyelmet is, és 2006-ban Magyarországra igazolt, ahol az MKB Veszprém játékosaként folytatta pályafutását. Veszprémben gyorsan közönségkedvenccé vált. Tekintélyt parancsoló termete (211 cm) és erőtől duzzadó játéka révén kiváló beállósnak számított, és alapember lett az európai szinten is meghatározó magyar klubcsapatban.
A végzetes éjszaka
A sportvilág egy megrendítő hírre ébredt 2009. február 8-án: Marian Cozmát, a román válogatott és a Veszprém kézilabdázóját brutálisan meggyilkolták. A tragédia a veszprémi Patrióta Lokál előtt történt, ahol Marian Cozma és csapattársai Iváncsik Gergő gyermekének születését, valamint Nikola Eklemovics születésnapját ünnepelték. A konfliktus hajnali három óra előtt kezdődött, amikor egy enyingi romák alkotta bűnbanda tagjai felfigyeltek az ismert kézilabdázóra és barátnőjére. Egyikük, Németh Győző, hátulról meglökte, majd megütötte Cozmát, amire a társai, köztük Raffael Sándor és Sztojka Iván is csatlakoztak. Ököllel ütlegelték és rugdosták őt, ekkor Marian csapattársai, Ivan Pesic és Uros Vilovski a sportoló segítségére siettek. Pesicet vesén szúrták, míg Cozmát is brutális támadás érte. A súlyosan sebesült kézilabdázó próbálta kaszáló mozdulatokkal távol tartani támadóit, de esélye sem volt. Raffael Sándor végül nagy erővel szíven szúrta. Cozma mellkasához kapott, majd hátraesett, ám ekkor sem hagyták békén: Németh és Sztojka még kétszer fejbe, majd hátba rúgták a földön fekvő, magatehetetlen sportolót.
Emléke tovább él
A gyilkosság mély megdöbbenést váltott ki mind Magyarországon, mind Romániában. Veszprémben az akkori beszámolók szerint lincshangulat uralkodott, de Debreczenyi János polgármester és a városba érkező édesapa, Petre Cozma nyugalomra, higgadtságra intette a háborgó tömeget. A sportoló temetésén ezrek vettek részt Bukarestben, hogy leróják kegyeletüket.
A hatóságok igyekeztek példás gyorsasággal eljárni az ügyben, a halálos szúrást ejtő Raffael Sándor első fokon életfogytiglani börtönbüntetést kapott, azonban ezt másodfokon 18 év fegyházra mérsékelték. A támadásban aktívan részt vett Németh Győző is, akinek elsőfokú 20 éves szabadságvesztését a másodfokú bíróság 16 évre csökkentette. Az ügy harmadik kulcsszereplője, Sztojka Iván, első fokon 20 év fegyházbüntetést kapott, ám végül 13 évre mérsékelték az ítéletét. Marian Cozma halála után számos megemlékezés zajlott mind Magyarországon, mind Romániában. Veszprémben szobrot állítottak tiszteletére a kézilabda-aréna előtt, és a klub örökre visszavonultatta a 8-as számú mezét.