Bölcsőde

3 órája

Az ország legnagyobb bölcsődéjét adták át Nagyváradon

Elkészült az eddigi legnagyobb, ultramodern és környezetbarát bölcsőde Nagyváradon, amely napelemekkel, tágas terekkel és korszerű felszereltséggel segíti a kisgyermekes családokat – az intézményt Cseke Attila fejlesztési miniszter és Florin Birta váradi polgármester adta át.

Szinte teljes egészében önfenntartó, napenergiával ellátott, páratlanul tágas és modern kialakítású bölcsődét adtak át január 11-én Nagyváradon. A létesítményt Cseke Attila fejlesztési miniszter, valamint Florin Birta polgármester adta át, az eseményen jelen volt az Országos Beruházási Társaság (CNI) képviseletében Manuela Pătrășconiu, valamint Botházy Nándor és Emilian Pavel alprefektusok. A Fejlesztési Minisztérium kiemelt célja a bölcsődei férőhelyek számának növelése, hiszen Románia jelenleg sereghajtó az Európai Unióban ezen a téren. Az RMDSZ által delegált miniszter vezetésével a tárca újraindította a korábbi ciklusban megkezdett bölcsődeépítési programot. Ennek keretében eddig nyolc bölcsőde készült el, és a minisztérium tervei szerint 2025 végére összesen 75 új, korszerű és környezetbarát intézményt adnak át. Az építkezések finanszírozása részben a helyreállítási alapból, részben pedig kormányzati forrásokból történik, utóbbi révén több mint 100 új bölcsőde kivitelezése van folyamatban.

Új bölcsőde Nagyváradon
A bölcsőde, amelyet hivatalosan január 11-én, szombaton adtak, az ország (eddigi) legnagyobb ilyen jellegű létesítménye
A szerző felvétele

A demográfiai helyzet rendkívül aggasztó, és az adatok súlyos problémára utalnak. Míg 2019-ben még 215 ezer csecsemő született, 2023-ra – az utolsó év, amelyről rendelkezésre állnak friss statisztikák – ez a szám drámai, közel 30 százalékos visszaeséssel mindössze 155 ezerre csökkent. Amikor elindítottuk a programot, szem előtt tartottuk, hogy Románia az Európai Unióban az utolsó helyen áll a bölcsődei férőhelyek arányában. A kormánynak lépnie kellett, és a Szent Anna-program valóban érdemi támogatást nyújt a kisgyermekes családok számára” – fogalmazott Cseke.

 

A bölcsőde felszereltsége

A „Sfânta Ana” nevet viselő bölcsőde a Ion Irimescu utcán található a Váradszőllős (Nufărul) negyedben, a körgyűrűhöz közel. A fejlesztési minisztérium bölcsődeépítési programjának ez az eddigi legnagyobb intézménye, de idővel az országban lesznek még ehhez hasonlók. Cseke Attila elmondta, a bölcsőde 110 férőhelyes, ez 11 csoportot jelent, és ami kiemelten fontos, hogy mindegyik csoportnak megvan a maga hálóterme, ebédlője és játszószobája is. A korszerű berendezések nemcsak ezekben a termekben látszanak, hiszen az adminisztratív és úgynevezett technikai részleg is tele van olyan felszerelésekkel, amelyek a nemsokára munkába álló alkalmazottak mindennapjait is nagyban megkönnyítik. A technikai részleg külön helyiségeket jelent például a szennyes, illetve a tiszta ágyneműk és egyéb textíliák tárolása számára, vasalásra, mosásra, főzésre stb., de ide tartoznak a személyzet számára fenntartott öltözők, mosdók, pihenőszobák is.

Ez egy korszerű, nZEB (közel nulla energiafelhasználású) bölcsőde, amelyet úgy terveztek, hogy megújuló energiaforrásokra támaszkodjon. Napelemekkel látták el, amelyek energiát és meleg vizet biztosítanak, miközben a kiemelkedő energiahatékonyságot jól szigetelt épületburkolat, valamint hőszigetelt ajtók és ablakok garantálják.

A bölcsőde területe 2409 négyzetméter, a tágas belső terek mellett játszótér is tartozik hozzá. A PNRR 18,2 millió lejjel támogatta a megépítését, az összköltség körülbelül 25 millió lej volt, a különbséget állami finanszírozásból oldották meg. A bölcsőde egy év alatt épült meg, az előkészületek pedig két hónapot vettek igénybe.

Ami szintén nagyon fontos, hogy a PNRR és a kormány által támogatott projekt lefedi a bölcsőde fenntartását is, tehát a városnak nem kell amiatt aggódnia, hogy nem lesz miből biztosítani a hosszútávú működését. Az intézménynek körülbelül 25 alkalmazottja lesz a Nagyváradi Szociális Ellátási Igazgatóság (DASO) munkatársai közül.

Florin Birta polgármester hozzátette, az új létesítményben körülbelül két hónap múlva tudják majd fogadni a gyerekeket. A Bumbacului utcán, egy tömbház földszintjén lévő bölcsődét fognak elsősorban ide átköltöztetni, ami máris 60 gyereket jelent. Ezen kívül még 50 családnak tudnak segíteni, és ha ők is beíratják ide a gyerekeiket, akkor további 100 család marad várólistán. Legközelebb a Rogériusz lakónegyedben fognak bölcsődét nyitni a projekt keretében, ekkor szintén jelentősen csökkenhet a várólistán lévők száma. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában